AGİDER(Akdeniz girişimci işkadınları derneği) ve Kanser Bilinçlendirme Platformu yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak meme kanserinde erken tanı için farkındalığı arttırmaya yönelik Antalya’da 100.000 bayana ulaşmayı hedefliyor.

AGİDER(Akdeniz girişimci işkadınları derneği) ve Kanser Bilinçlendirme Platformu’nun işbirliği ile ortaklaşa yürütülen “Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarır” konulu sosyal sorumluluk projesinin ilk toplantısı, 1 Mart’ta AKM’de (Antalya Atatürk Kültür Merkezi) düzenlendi. Yoğun bir ilginin görüldüğü ilk toplantıda, bazı hanımların eşleri ile birlikte gelmesi dikkat çekici ve sevindiriciydi.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan AGİDER (Akdeniz girişimci işkadınları derneği) başkanı Taliha Salman, Akdeniz bölgesindeki kadınları bir araya getirerek son yıllarda en sık görülen meme kanseri konusunda bilinçlendirmek amacıyla düzenledikleri projeyi anlattı. Ardından, kürsüye gelen Kanser Bilinçlendirme Platformu Başkanı Prof.Dr. Mustafa Özdoğan, günümüzde meme kanserinin tanımı, erken tanı ve tedavi yöntemlerinin önemini vurgulayarak, kadınların daha bilinçli hareket etmesi ile erken tanıya imkan sağlayan bu hastalığın artık tedavi edilebilir olduğunun ve özellikle eşlerinin de bu farkındalıkta önemli rol oynadığının altını çizdi.

Konuklar tarafından dikkatle takip edilen toplantıda daha sonra söz alan AGİDER üyesi Dr. Figen Aydın, derneklerinin birçok platformdan kadınları birleştirerek sadece iş alanında değil, sağlık alanında da farkındalığı arttırmayı hedeflediklerini, kadınların her alanda aktif rol alması için çalıştıklarını belirtti. Son olarak Medstar Hastanesi, meme kanseri konusunda uzman genel cerrah Op.Dr. Ali Özlük, yeni tedavi yöntemleri ile meme ameliyatlarının çok daha kolay atlatıldığına ve erken tanı ile memenin kurtarılmasının mümkün olduğuna dikkat çekerek, olası üzücü sonuçlara ulaşmamak için bilinçli bireyler olmak gerektiğinin altını çizdi. Meme kanseri olmuş ve tedavi görerek iyileşmiş bir katılımcının toplantıdaki konuşmasında yaşadığı sürece yönelik mizahi yaklaşımı, salonda bulunan herkesi gülümsetti ve derinden etkiledi.

Bu sosyal sorumluluk projesi, sağlıklı veya meme kanseri tedavisi görmüş ve iyileşmiş kadınların katıldığı, mümkün olduğu kadar çok insanın bilinçlendirilmesini hedeflemektedir. Projede sağlıklı gönüllüler ve meme kanserinden iyileşmiş 200 bayan görev alacaktır. Projede 20 yaş üzeri bayanlarda meme sağlığına yönelik yaşamları boyu nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine yönelik stratejiler konusunda bilinçlendirme hedeflenmektedir. Sağlıklı bireylere aylık kendi kendine memenin izlenmesi, gönüllü olanların kendi kendine elle muayenesi ve 40 yaş üstü bayanlarda mamografik taramaların KETEM’ler aracılığı ile aksatılmadan yapılması, bu projenin en önemli hedeflerindendir. “Meme Kanseri Erken Tanısında Sağlık Zinciri” kurmayı hedefleyen projede her bir bayan 6 ay boyunca 20 yaş üzeri 50 bayanı bilinçlendirecek ve her bilinçlendirdiği bayandan doğru mesajları 10 bayana iletmesi istenecektir. Böylece 6 ay sonunda proje başarılı olursa 100.000 bayana ulaşılmış olacaktır.

Toplum için böylesine faydalı bir projeye liderlik yapan AGİDER’e(Akdeniz girişimci işkadınları derneği) teşekkür ediyor, Kanser Bilinçlendirme Platformu olarak toplumsal bilinci arttıran daha birçok projeyi gerçekleştirmek arzusunda olduğumuzu dile getirmek istiyorum.