Bu yıl 12 - 17 Nisan tarihleri arasında Cam Piramit'te ikincisi düzenlenen Antalya Bilim Festivali'nde biz de çocuklar ve gençler için yerimizi aldık. Festival alanına girdiğinizde, hemen sağda Akdeniz Entegratif ve İnovatif Onkoloji Grubu (MIOOhroup: Mediterranean Integrative & Innovative Oncology Group) olarak bizi bulabilirsiniz.

Bundan 10 yıl önce adı dahi anılmayan kanser, artık herkesin hakkında detaylı bilgi sahibi olduğu, bilinçlendiği ve bilinçlendikçe daha az korktuğu bir hastalık haline gelmiştir. Kanserde bilinçlenmeyi çok önemsiyoruz. Bunun önemli iki nedeni var: kanserden korunma ve erken tanı! Kanser büyük oranda önlenebilir bir hastalıktır ve en sık görülen kanserlerde erken teşhis mümkündür. Fakat kanserden korunma tedbirleri çocuk yaşlarda başlamalıdır.

Geçtiğimiz son 4 yılda Kanser Okulları projesi ile halkımıza kanseri anlatmaya çalıştık. Bu faaliyetlerde binlerce vatandaşımızla buluştuk ve çok güzel geri bildirimler aldık. Hatta bu toplantılar sayesinde çok sayıda kişi kendilerindeki kanser belirtilerini tanıyabildi ve erken tanı ile bu hastalıktan tamamen kurtulma şansına kavuştu. Kanseri erken bir evrede yakalamak yüz güldürücü olsa da, kanseri hiç oluşmadan önlemek, yani kanserden korunan bir yaşam tarzını benimsemek çok daha değerlidir. Çocukluk çağından itibaren kanserden uzak bir yaşam tarzı için, çocuklarımız kanser hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu fikirden yola çıkarak 2. Antalya Bilim Festivali’nde çocuklara ve gençlere kanseri ve kanserden nasıl korunabileceklerini anlatmayı hedefledik.

MİOOGroup Gerçek Kanser Hücresini Göstermeye Geliyor

Akdeniz Entegratif ve İnovatif Onkoloji Grubu olarak, festival kapsamında kanser hücrelerinin mikroskop altında nasıl gözüktüğünü göstereceğiz. Bu sayede genç arkadaşlarımız hem bir hücreyi tanıma fırsatı bulacak hem de kanser hücrelerinin normal hücrelerden farkını anlayabilecek.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile Kanser, Genetik ve Sağlıklı Yaşam Eğitimi

İleri teknolojiye sahip sanal gerçeklik gözlüklerini birçoğumuz duymuştur. Festival için Markalar Birliği ile ortaklaşa hazırladığımız 3 boyutlu videolar ile kanser, genetik ve sağlıklı yaşam dersleri vereceğiz.

Ödüllü Bilgi Yarışması

Web sitemiz üzerinden çocukların ve gençlerin kanser alanındaki bilgi düzeyini ölçen bir test hazırladık. Bu testte en başarılı olan genç arkadaşlar için çeşitli sürpriz hediyeler hazırladık.

Bilgisayar Oyunları

Artık bilgisayar oyunları çağımızın vazgeçilmezi. Yine genç arkadaşlarımız için Markalar Birliği ile ortaklaşa iki bilgisayar oyunu hazırladık. Bu oyunlar sanki vücudumuzun içinde geçiyor, hücreler ve kan damarları içinde. Bir doktor elindeki silahı ile vücudumuzda kanser hücrelerini yok etmeye çalışıyor.

MIIOgroup web sitemizde festival faaliyetlerimiz hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilir ve eğlenceli oyunlarımızı deneyebilirsiniz.