Bilimsel çalışmaların festivalidir kongreler. Bilimle uğraşan hemen herkesin buluştuğu, deneyimlerini, heyecanlarını, bilgilerini paylaştığı, şenlik havasında geçen ve geleceğe yön veren toplantılardır. Dünya çapında her yıl onkoloji alanında, konusu kanserden korunma, tanı, tedavi ve hasta bakımı olan yüzlerce kongre düzenlenmektedir. Bu kongrelerden ikisi vardır ki, kanser alanındaki en önemli gelişmeler bu kongrelerde paylaşılmaktadır. İlki her yıl mayıs ayının son haftası Chicago Amerika'da düzenlenen ASCO'dur. İkincisi ise yarın Viyana Avusturya'da başlayacak olan Avrupa Kanser Kongresi'dir (ECC 2015). Bu sene kurban bayramımıza denk gelse de, ben ve ekibim tatili feda edip, kanser alanındaki en önemli gelişmeleri yakından görmek ve sizlerle paylaşmak için Avrupa Kanser Kongresi'nde olacağız.

Yarın başlayacak olan ECC 2015'in en önemli konusunun, ASCO 2015'te olduğu gibi, immünoterapi olacağını düşünmekteyiz. İmmünoterapi, kanser tıbbının geleceği aydınlatan yüzü olarak, neredeyse tüm kanser türlerinde etkinlik göstermeye devam etmektedir. Büyük bir müjde olarak haber vermek istiyorum ki kliniğimizde, küçük hücre dışı akciğer kanserli hastalarımızın bir kısmı için immünoterapinin 3 ilacından biri olan Nivolumab'ı (Opdivo) erken erişim programı ile kullanmaya başladık. Umarım yakın zamanda başarılı sonuçları da sizlerle paylaşırız. Hedeflerimiz arasında, ülkemizde kanser immünoterapisini en yetkin şekilde uygulayan kanser merkezi olmak var...

Avrupa Kanser Kongresi'nde tedavi ve hasta bakımı konularının yanında, kanserden korunma ve erken tanı konularının da yoğun bir şekilde konuşulacağını düşünmekteyiz.

Güzel ve umut veren paylaşımlarda buluşmak üzere şimdilik güle güle...