Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Meme kanseri - Meme kanseri tekrarlama riski yüksek genç hastalarda, yumurtalıkta östrojen üretiminin baskılanması ek fayda sağlar mı?
Meme kanseri tekrarlama riski yüksek genç hastalarda, yumurtalıkta östrojen üretiminin baskılanması ek fayda sağlar mı?

Meme kanseri tekrarlama riski yüksek genç hastalarda, yumurtalıkta östrojen üretiminin baskılanması ek fayda sağlar mı?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
24.12.2016

İngiliz Tıp Dergisi NEJM’de yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, bir grup meme kanserli hastada, ameliyat ve kemoterapi sonrası hormonal tedaviye ek olarak yumurtalıkta östrojen üretiminin baskılanması, kanserin tekrarlama riskini azaltmıştır.

Bazı kanser hücreleri büyümek için östrojen hormonuna ihtiyaç duyarlar. Bu tür meme kanserlerine hormon-reseptör-pozitif meme kanseri denir. Yıllardan beri hormon-reseptör-pozitif erken evre meme kanserli hastalarda, ameliyat ve kemoterapi sonrası hormonal tedavi uygulanması temel esastır. Tamoksifen meme dokusundaki östrojen hormonu reseptörlerini durdurur ve böylece kanserin yayılmasının önüne geçilir. Bugüne değin premenopozal (menopoz öncesi) kadınlarda standart tedavi tamoksifendi ve tamoksifen kullanımı ile hastalığın yenileme ihtimali %20-30 azaltılmaktaydı. Tamoksifen dışı hormon baskılayıcı ilaçlar ise aromataz inhibitörleridir (anastrazol, letrozol, eksemestan) ve bu ilaçlar menopoz öncesi kullanılmazlar. Aromataz, östrojen sentezlettiren bir enzimdir ve aromataz inhibitörleri yağ dokuda bu enzimi baskılayarak östrojen üretimini engellerler. Ne var ki tamoksifen dışı hormon baskılayıcı ilaçların menopoz öncesi kullanımı doğru değildir, çünkü yumurtalık fonksiyonu yerinde iken aromataz inhibitörleri kullanıldığında östrojen artışına neden olur ve ters etki oluşur. Menopoz öncesi kullanılması ancak yumurtalık fonksiyonlarını durduran ilaçlarla birlikte kullanıldığında mümkündür.

Günümüze kadar yapılan klinik çalışmalarda tamoksifenin tek başına kullanımı, tamoksifene ek yumurtalık baskılayan ilaçlarla birlikte kullanımı ve aromataz inhibitörlerine ek yumurtalık baskılayıcı ilaçların kullanımının karşılaştırılması kapsamlı değerlendirilmemiştir. NEJM’de yayımlanan bu makale ile menopoz öncesi meme kanseri olan kadınlara ayrı ayrı sadece tamoksifen, tamoksifen ve yumurtalık baskılayıcı, aromataz inhibitörü (bu çalışmada eksemestan) ve yumurtalık baskılayıcı tedaviler verilerek 3 kol karşılaştırılmış ve meme kanserinin tekrarlama ihtimali yüksek riskli grupta yumurtalık baskılayıcı kullanılması sınırda bir yarar ortaya koymuştur.

Hali hazırda yüksek riskli genç bayanlarda 2-3 yıl yumurtalık baskılayıcı ilaçlarla birlikte tamoksifen kullanmaktayız. Bu yeni çalışmanın sonucu yine bu grupta bu ilaçların kullanımını destekler niteliktedir. Ancak aromataz inhibitörleri ile yumurtalık baskılayıcı ilaçların birlikte kullanımı için doğrudan sonuç vermemektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Kaynak:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1412379
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Reflü hastalığı, baş ve boyun kanserlerinin riskini artırıyor olabilir
Reflü hastalığı, baş ve boyun kanserlerinin riskini artırıyor olabilir
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler
2017’de akciğer kanseri tedavisini değiştiren 4 önemli gelişme
2017’de akciğer kanseri tedavisini değiştiren 4 önemli gelişme
Stresin sağlık üzerindeki etkileri – Stresle başa çıkma yolları
Stresin sağlık üzerindeki etkileri – Stresle başa çıkma yolları