Cerrahlara over (kadın yumurtalık) kanseri lezyonlarını belirlemede yardımcı olmayı amaçlayan bir görüntüleme ilacı olan Cytalux (etken maddesi pafolacianine), 29 Kasım 2021'de FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi), onayı aldı. İlaç, normalde ameliyat sırasında tespit edilmesi zor olan ek yumurtalık kanseri tümörlerini bulma yeteneğini geliştirmek için tasarlanmıştır.

Cytalux, ameliyat sırasında kanserli lezyonların belirlenmesine yardımcı olmak için yumurtalık kanseri olan yetişkin hastalarda kullanım için onay aldı. İlaç, ameliyattan önce intravenöz enjeksiyon şeklinde uygulanan tanısal bir maddedir.

FDA'nın Cytalux onayı, cerrahların tespit etmekte zorlandığı veya tespit edemediği yumurtalık tümörlerini belirleme yeteneğini artırmaya yardımcı olacaktır. Cytalux, ameliyat sırasında yumurtalık kanserini tespit etmek için mevcut yöntemleri destekleyerek, doktorlara yumurtalık kanseri olan hastalar için ek bir görüntüleme yaklaşımı sunuyor.

Türkiye'de 2020'de 4059 kadın, yeni yumurtalık kanseri tanısı aldı ve bu hastalıktan 2730 yaşam kaybı bildirildi. Bu veriler de onu, tüm kadın üreme sistemi kanserleri arasında en fazla yaşam kaybına neden olan kanser haline getiriyor. Yumurtalık kanseri için standart modern tedaviler, mümkün olduğunca çok sayıda tümörü çıkarmak için ameliyatı, kanserli hücrelerin büyümesini durdurmak için kemoterapiyi veya belirli kanser hücrelerini tanımlamak ve onlara saldırmak için diğer hedefe yönelik akıllı ilaçları içerir.

Pafolacianine Etki Mekanizması Nedir?

Yumurtalık kanseri hücrelleri, zarlarında folat reseptörü adı verilen belli bir proteini aşırı miktarda taşır. Enjeksiyon yoluyla uygulamayı takiben, Cytalux bu proteinlere bağlanır ve floresan ışığı altında aydınlatarak cerrahların kanserli dokuyu tanımlama becerisini artırır. Şu anda cerrahlar, kanser lezyonlarını belirlemek için ameliyat öncesi görüntülemeye, tümörlerin normal ışık altında görsel incelemesine veya dokunarak incelemeye güvenmektedir. Cytalux, pafolacianine  özel kullanım için FDA tarafından onaylanan yakın kızılötesi floresan görüntüleme sistemiyle birlikte kullanılır.

Cytalux'ün güvenliği ve etkinliği, yumurtalık kanseri teşhisi konan veya yüksek klinik yumurtalık kanseri şüphesi olan ve ameliyat olması planlanan kadınlarda randomize, çok merkezli, açık etiketli bir çalışmada değerlendirildi. Bir doz Cytalux alan ve ameliyat sırasında hem normal hem de floresan ışığı altında değerlendirilen 134 kadından (33 ila 81 yaş arası) %26,9'unda standart görsel veya dokunsal muayene ile gözlemlenmeyen en az bir kanserli lezyon saptandı.

Cytalux'ün en yaygın yan etkileri, bulantı, kusma, karın ağrısı, kızarma, hazımsızlık, göğüste rahatsızlık, kaşıntı ve aşırı duyarlılık gibi infüzyonla ilgili reaksiyonlardı. Cytalux hamile bir kadına uygulandığında ceninin zarar görmesine neden olabilir. Cytalux uygulamasından önceki 48 saat içinde folat veya folik asit içeren takviyelerin kullanımından kaçınılmalıdır. Yanlış negatifler ve yanlış pozitifler dahil olmak üzere, ameliyat sırasında yumurtalık kanserini tespit etmek için Cytalux kullanımında görüntü yorumlama hataları riski vardır.