Tıpta her geçen gün keşifler gelmeye devam ediyor. Ocak 2019’de Nature Metabolism’de yayımlanan çalışmada fare kemiklerinde yeni bir kan damarı türü keşfedildi.

Çalışma Almanya’daki farklı araştırmacıların katkılarıyla gerçekleştirildi. Keşfin altında yatan hikâye ise yıllar öncesine dayanıyor. Askeri doktorlar, kan akışı problemleri olan yaralı askerlerin büyük kemiklerine ilaç enjekte ettiklerinde, ilacın daha hızlı hareket ettiği görülmüştür. Hatta damar yolu sorunu olan yenidoğan veya küçük çocukların acil durumları için kemik içine serum uygulaması, dünya genelinde pediatri kliniklerinde sık tercik edilmektedir.

Araştırmacılar, kemiklerdeki kan akışına nasıl olduğunu anlamak için, farelerin kemiklerini saydam hale getiren kimyasal enjekte ettiler. Daha sonra floresans ve X-ray mikroskopları ile kan hareketleri incelendi.

Aşağıdaki videoda, saydam hale gelmiş bir kemiğin X-ray mikroskobi görüntüleri mevcuttur.

Analiz Sonuçlarına Göre,

Kemik iliğinden kemikler boyunca uzanan binlerce küçük kanallar görüldü. Araştırmacılar bu kanallara transkortikal kılcal damarlar adını verdi. Bu kanalların bir tür kan damarı olduğu, kan ve bağışıklık sistemi hücrelerini kemiklerden kan dolaşımına taşıdığı tespit edildi.

Aynı zamanda, bu damarların inflamatuvar hastalıklardaki rolü de incelendi. İltihaplı romatizmaya sahip farelerde bu damarların sayısı oldukça fazla bulundu.

Araştırmanın bir diğer ilginç yanı ise insan boyun kemiklerinden alınan küçük örneklerde, bu damarlara benzer yapıların bulunmasıdır.

Peki bu Çalışma Bize ne İfade Ediyor?

  • Yeni bir kan damarı türü keşfedildi. İnsanlarda da bu damarın bulunduğuna dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.
  • İnsanda bu damarların yer alması kanser ve otoimmün hastalıklarda yeni tedavilerin geliştirilmesini sağlayabilir.