Diş fırçanızla konuşan bir banyo paspası, daha iyi nasıl uyuyacağınızı söyleyen bir yatak, stres düzeyinizi ölçen bir kamera... Tüketici Elektroniği Fuarı (CES 2022) Yıllık Toplantısı’nda mucitler, insanların günlük işlerini yaptıkları sırada onların sağlık durumlarını takip etmek için yeni düzinelerce cihaz tanıttı.

Tanıtılan bu yeni inovasyonlar, daha önce hareketsiz olan ve yapay zekâ ile hareket ettirilen düzinelerce ev eşyasının sahiplerinin her kalp atışını izlemeye ve kablosuz olarak uzmanlara rapor vermeye başladığı günün bir görüntüsünü sundu – muhtemelen sandığımızdan daha yakın bir gün.

Bir banyo paspasında gömülü banyo tartısını piyasaya süren Baracoda Grubun CEO’su Thomas Serval, “Kısacası, Baracoda Daily Health Tech’te günlük nesneleri, günlük sağlığınızın bir arkadaşı yapmak için yeniden geliştirmeye odaklanıyoruz." dedi (aşağıdaki fotoğraf).

banyo paspasında gömülü banyo tartısı Baracoda Daily Health Tech

Serval ve diğer girişimciler, sürekli ölçüm akışı toplayarak, bu tür takiplerin, ara sıra doktor ziyaretleriyle elde edilebilecek olandan daha bütün ve tutarlı bir resim sağlayabileceğini savunuyor.

CES’te tanıtılan yeni sağlık takip cihazları arasında şunlar yer alıyor:

  • Omron’s VitalSight: Wi-fi veya hücresel bağlantıya ihtiyaç duymadan verileri doğrudan bir uzmanın elektronik tıbbi kayıt sistemine gönderen bir ölçek ve tansiyon manşetinin kombinasyonudur (aşağıdaki video).

  • Smart Meter: AT&T’s Internet of Things hücresel teknolojisini kullanarak kilo ve tansiyon ölçümlerine kan şekeri izleme özelliği ekler.
  • FaceHeart: Kişinin yüz görüntüsünü analiz ederek kalp atış hızını, kalp atış hızı değişkenliğini, tansiyonunu, kan oksijen seviyesini, solunum hızını ve stres indeks değerini 60 saniye veya daha kısa sürede ölçmek için tasarlanmış bir kameraya sahip sistem (aşağıdaki fotoğraf).
FaceHeart yüz görüntüsünü analiz ederek kalp atış hızını tansiyonunu kan oksijen seviyes
  • Aktiia’s Blood Pressure Monitor: Şu anda bir klinik çalışması olan ve bir bileklikle 7/24 ölçüm sağlayan araç. Bir şirketin açıklamasına göre, “Aktiia’nın çözümü, uyku ve uyanıklık halinde, çoklu vücut pozisyonlarında, haftada 150 ölçümü otomatik olarak tetikler. Bu, bir hastanın ‘zaman aralıklarla’ tansiyonunun ölçülmesinin tek çözümü olabilir – tansiyonun sağlıklı bir aralıkta olduğu sürenin yüzdesini ölçebilen tek çözümdür."
  • Movano’s finger ring: Bilekliğin çok kaba olduğunu düşünen hastalar için, Movano'nun "akıllı, şık ve rahat" yüzüğü, kalp atış hızını, kalp atış hızı değişkenliğini, uykuyu, solunumu, sıcaklığı, kandaki oksijeni, adımları ve kalorileri ölçmek için tasarlanmıştır ― yüzüğün bir sonraki aşamasında glikoz ve kan basıncı ölçümleri yer alacaktır (aşağıdaki fotoğraf).
Movano s finger ring akıllı yüzük
  • Ergomotion’s smart bed: Horlama dahil olmak üzere kalp atış hızını ve solunumu izleyen yatak.

Şirket ayrıca sizi tartan ve analiz eden banyo paspası olan BBalance’a ek olarak, potansiyel olarak kanserli olabilecek bir lekeyi de işaretleyebilen Aretmis adında bir ayna, BCool adında bir termometre ve Colgate’le iş birliği içinde herhangi bir dişinizin eksik olup olmadığını söyleyen Smart Rhythm diş fırçası da yapmakta.

Serval, ölçümlerin büyük tek bir veri tabanında sıkıştırılması durumunda, cihazların neleri ortaya çıkarabileceğini bilmek için henüz çok erken olduğunu söylüyor.

Bireylerin evde hangi sağlık takip türlerini kullanmalarını bulmalarına yardımcı olan Digital.Health kurucusu Daniel Kraft, yapay zekanın burada devreye girdiğini söylüyor. Bir CES panelinde sağlık ve sıhhat teknolojisi hakkında koşan Kraft, “Hiç kimse ham veriyi istemiyor. Biz iç yüzünü anlamayı istiyoruz.” dedi. Ham sağlık verileri düzgün bir şekilde analiz edildiğinde, farklı cihazlardan gelen verilerin, vücut için bir tür toplam sağlık puanı oluşturmak için kullanılabileceğini söyledi.

Kraft, yeni veri akışlarının araştırmalarda da bir rol oynayabileceğini söyledi. “Hepimiz, tıpkı Google Haritalar veya Waze’de araba sürüşlerimiz ile sağladığımız gibi toplu bir kitle halinde çalışarak sağlık hizmetlerinde de bir role sahip olabiliriz, yani sağlık hizmetlerinde sadece kan bağışçısı olarak değil aynı zamanda veri bağışçısı olarak rol alabiliriz.”

Harvard Tıp Fakültesi ve Amerika Kardiyoloji Koleji’nden Dr. Ami Bhatt, yeni verilerin gerçekten de doktorlar için kullanışlı olabileceğini söyledi. “Devamlı tansiyon takibi, eğer kolaysa, erişilebilirse ve güvenilirse, çok önemli olacaktır çünkü hipertansiyon, ülkemizde ve tüm dünyada adeta bir salgın olmaya devam ediyor.”

Bununla birlikte, kendimizi evde takip cihazlarından gelen ham verilere boğmamız potansiyel gizli tehlikelere de işaret ediyor olabilir. Çok fazla ölçüm, anksiyeteye yol açabilir. Bhatt, buna örnek olarak ise düşük atriyal fibrilasyon riski olan anksiyeteye yatkın hastaları örnek verdi. “Kalp atış hızlarını ölçmelerini istemem çünkü endişeli olmak kalp atış hızını daha da yükseltecektir.” dedi. Bu nedenle, hastaların neyi ve neden izledikleri konusunda daima uzmanlara danışmaları gerektiğini vurguluyor. “Tartışmak önemli.”