Büyüme ve gelişme büyük oranda genlerimiz tarafından önceden planlanmıştır. Yetersiz beslenme ve hastalık gibi nedenler engel olmazsa, vücuttaki büyüme ve gelişme hedefine doğru emin adımlarla ilerler. Kendimiz ve çocuklarımız için daha hijyenik ortamların yaratılması adına teknolojiden de faydalanılarak getirilen çözümler, yararlarının yanında zaman zaman gelişmekte olan insan vücuduna zarar da verebilir. Evlerde böceklere karşı kullanılan kimyasallar buna örnektir. Bu kimyasalların çocuklarda bazı kanser türlerine yakalanma riskini artırdığı çocuk sağlığı ve hastalıklarının saygın dergisi Pediatrics’de yayımlanan bir araştırma ile gösterilmiştir.

Çocuk kanserlerinde hastalığın nedenleri, risk faktörleri ve tedavisine olumlu katkı sağlayabilecek her adımı araştırmak adına yapılan yüzlerce çalışmaya bir yenisi daha eklenmiştir. Geçtiğimiz günlerde Pediatrics’te yayımlanan araştırmanın sonucunda, ev gibi kapalı ortamlarda kullanılan böcek ilaçlarına maruz kalan çocuklarda bazı kanser türlerine yakalanma ihtimalinin arttığı gözlenmiştir. En fazla risk artışının, akut lösemi ve çocukluk çağı lenfomalarında olduğu görülmüştür. Öte yandan açık havada kullanılan böcek ilaçları, çocuk kanserleri riskinde bir artışla ilişkilendirilmemiştir.

Araştırmacılar, çocukların bu kimyasallara karşı daha hassas olmalarının sebebini, çocuklarda karaciğer gelişiminin henüz tamamlamaması olarak ifade etmişlerdir. Yani çocuk karaciğeri, böceklere karşı kullanılan kimyasal maddelerin yarattığı zehirli toksinleri yeterince temizleyemez. Bu nedenle, küçük çocuğu olan ailelerin mecbur kalmadıkça evde böcek ilacı kullanmamaları yerinde bir karar olacaktır. Bir ilaçlama yapmanız halinde, kullanma talimatında verilen süre kadar evin kapalı tutulması ve bu süre zarfında evden uzak kalınması gereklidir. Sonrasında böcek ilaçlarının evden uzaklaşması için evin iyice havalandırılması tavsiye edilir.

Değerli dostlarım, unutmayalım! Çocuklar bizim en değerli varlıklarımız. Onları korumak, sağlıklı ve güçlü bir birey olarak topluma kazandırmak en önemli görevlerimizden biridir…

Hepinize çocuklarınızla birlikte sağlıklı ve mutlu bir ömür dilerim.