Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 30 Nisan 2019 itibariyle Philip Morris tarafından üretilen IQOS adlı Tütün Isıtma Sistemi ürünlerinin pazarlanmasına izin verdiğini duyurdu.

IQOS nedir?

Kağıt ile sarılı tütün dolu çubukları ısıtan elektronik bir cihazdır. Isıtılan fakat yanmayan tütün ürünleri kapsamında pazarlanan bu cihaz ile nikotin içeren bir buhar-duman karışımı elde edilmektedir. IQOS üç bölümden oluşmaktadır: bir tutucu, tütün dolu bir çubuk ve bir şarj. Kalem benzeri bu cihaz Philip Morris markalı tütün çubuklarını 350 dereceye kadar ısıtan seramik ve altın bir plaka içermektedir. Normal e-sigaralarda tütün, 600 santigrat derece ve daha yüksek sıcaklıklarda yanmaktadır. IQOS, klasik sigaralarla aynı nikotin oranına sahiptir!

Aslında IQOS yeni bir cihaz değil, Philip Morris International, IQOS’u ilk kez 2014 yılında Japonya ve İtalya’da satmaya başladı. Bugüne kadar 40 farklı pazarda ürününü satan grup, 7 milyon kullanıcıya ulaştığını belirtiyor. ABD’de satışı yasak olan ürünün, FDA’in verdiği izin ile bu yaz Atlanta’da satışlarına başlanması hedefleniyor.

FDA verdiği izin ile cihazı onaylamadığını, ancak satışına izin verdiğini belirtmekte. Yapılan açıklamada hakemli dergilerdeki yayınların taraflarınca incelenerek klasik sigaralara göre tercih edilebilir bir ürün olduğu söylenmekte. Sigara kullanmayan birinin başlamaması önerilirken, özellikle gençlerin kullanımına kısıtlamalar getirileceği de belirtilmekte. IQOS cihazının yanında şirketin, Marlboro Isı Çubukları, Marlboro Menekşe Isıtıcıları ve Marlboro Mentol Isıtıcıları da izinden yararlanıp satışa sunulabilecek.

Bu cihazlar "yanmayan fakat ısıtıla" tütün ürünleri olarak adlandırılmalarına karşın ABD Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası'nda yine de "sigara" olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle, bu ürünler FDA düzenlemeleri kapsamında sigaralar için uygulanan mevcut kısıtlamalara ve televizyon-radyo reklamcılığını yasaklayan diğer federal yasalara da uymalıdır. Ek olarak, gençlerin ürünlere erişimini ve reklamlara maruz kalmasını FDA kısıtlamaktadır. Cihazın paketlerinde nikotin bağımlılığıyla ilgili uyarılara yer verileceği de söylenmekte. FDA, ürünün gençlerde kullanım oranını ve pazarlanmasını takip ederek buna göre yeni politikasını belirleyecek.

Sonuç olarak, FDA'nın politikasını yorumlamamız gerekirse, özellikle sigara kullanım oranlarının düştüğü ABD’de, tütün şirketlerinin e-sigaralarla ve IQOS benzeri cihazlarla yeni bağımlılıklara kapı aralayabileceğini düşünmekteyiz. Nikotin oranının aynı olması sebebiyle normal sigaralarla aynı bağımlılığı sergileyebilecek olan ürünün gençler arasında özellikle popüler olması büyük bir tehlike arz etmektedir. Olması gereken, alternatif tütün ürünlerinin desteklenmesi değil, sigarayı tamamen bıraktırma kampanyalarının yürütülmesidir. 

İlgili Konu:

- Tüm elektronik sigara haberleri