Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Genel Kanser Haberleri - Psiko-onkoloji - Kanserli hasta yakınları, diğer hasta yakınlarından daha fazla zorlanıyor

Kanserli hasta yakınları, diğer hasta yakınlarından daha fazla zorlanıyor

Kanserli hasta yakınları, diğer hasta yakınlarından daha fazla zorlanıyor
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
24.01.2017

Kanser hastaları ile ilgilenen kişiler, ki bu ülkemiz için çoğunlukla birinci derece aile fertleridir, kanser olmayan hastalıklarla ilgilenen kişilere nazaran çok daha fazla bu hastalık sürecinden olumsuz etkileniyor, zorlanıyor. Ayrıca kanserli hastalara bakım veren kişiler, diğer hastalıklara bakım verenlerle kıyaslandığında, haftalık olarak hesaplandığında, daha fazla zamanını bu işe harcıyor.

Amerika’da düzenlenen 2016 Kanserde Palyatif Bakım Sempozyumu’nda sunulan ve çok dikkat çeken bu çalışmanın bir başka sonucu, kanserli hasta yakınlarının (çalışmada “cancer caregivers” olarak ifade edilmiş), sağlık profosyonelleri ile daha yakın iletişim kurma ihtiyacı duymaları oldu. Hastalık sürecinde hasta yakınlarına birçok kez detaylı bilgiler verilmesine rağmen, yaşamın son dönemine dair kararlarda, kanserli hastalara bakım verenlerin, iki kat daha fazla yardıma ihtiyaç duydukları da ayrıca tespit edilmiş.

ABD’de yapılan çalışma kapsamında 1200 kanserli hasta yakını ile görüşülmüş. Sadece ABD’de yaklaşık 2.8 milyon kişinin kanserli bir yakınına (akraba veya arkadaş) bakım verdiği düşünülürse, kanserli hastaya bakım vermenin zorluğu oldukça büyük bir halk sağlığı sorunudur.

Kanserli hastaya bakım vermek, sorunları ile ilgilenmek birçok açıdan (fiziksel, duygusal, ve ekonomik) zorlu ve stresli bir süreçtir. Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, kanserli hastalara bakan kişiler daha iyi desteklenmelidir. Kanserli hasta yakınlarının desteklenmesi, hastanın da yaşam kalitesini hatta tedavi sonuçlarını olumlu etkileyecektir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Erin E. Kent, Margaret Longacre, Lisa Weber-Raley.
Cancer versus non-cancer caregivers: An analysis of communication needs from the 2015 Caregivers in the U.S. study.
2016 Palliative Care in Oncology Symposium. J Clin Oncol 34, 2016 (suppl 26S; abstr 4)
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.