DigniCap FDA Onayı Aldı

Kemoterapiye bağlı saç dökülmesi, en sık görülen ve en çok strese neden olan tedavi yan etkilerinden biridir. Saçlı deriyi soğutmanın (scalp cooling), kemoterapiye bağlı geçici saç dökülmesini önlediği yaklaşık 40 yıldır bilinmektedir. Buna rağmen sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de hak ettiği yaygın kullanıma şimdiye değil ulaşamamıştır. Amerika Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) yeni bir onayı bu durumu değiştireceğe benziyor; Dignicap isimli saçlı deri soğutma sistemi, bayan meme kanserli hastalarda kemoterapiye bağlı saç kaybını (alopesi) önlemedeki başarısı sebebi ile 8 Aralık 2015'te FDA onayı aldı.

Kemocap de denilen bu yöntemle cilt kan akımı ve saç folliküllerinin ısısı düşürülmekte, böylece kemoterapi ilaçlarının saç follikülleri üzerindeki olumsuz etkisi azalmaktadır.

Bu yöntem en sık, ameliyat sonrası koruyucu (adjuvan) veya ameliyat öncesi küçültücü (neoadjuvan) kemoterapi ile tedavi edilen meme kanserli hastalarda kullanılmaktadır. Diğer tedavi modaliteleri ile birlikte kullanımına hasta onkoloğu ile birlikte karar vermelidir.

Biz de ülkemizde bu konuda en çok tecrübeye sahip bir ekip olarak, kliniğimizde 3 yılı aşkın süredir Dignicap cihazı ile başarılı bir şekilde kemoterapiye bağlı saç kaybını önlüyoruz.

FDA'nın, Dignicap kullanımına onay verdiği çalışma 122 meme kanserli hastayı kapsamaktadır ve hastalarda saçlı deriyi soğutma yönteminin başarısı %66 olarak bulunmuştur. Biz de şimdiye değin 113 hastada saç dökülmesini önlemek için bu yöntemi kullandık ve başarımız %72'dir. Dignicap ile saç koruma deneyimimizi 21. Ulusal Kanser Kongresi'nde sözel bildiri olarak sunduk ve büyük ilgi ile karşılandı.

Bu yöntemin geniş bir uygulama alanı vardır, kesinlikle uygulanmaması gereken durum hematolojik kanserlerdir. Şimdiye değin yapılan çalışmalarda başarı oranları farklılık göstermekle birlikte, saçlı deriyi soğutarak saç dökülmesinin önlenmesi birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler kemoterapi ilaçlarının tipi, dozları, uygulanan kemoterapi sayısı, soğutma sisteminin dikkatlice uygulanması olarak sayılabilir.

Sonuç olarak, saçlı deriyi soğutma, deneyimli ve eğitimli onkoloji hemşireleri tarafından kolaylıkla uygulanabilecek, yan etkileri oldukça az ve saç kaybını önlediği kanıtlanan bir yöntemdir.

Kliniğimizde meme kanserli bir hastamıza uyguladığımız Dignicap ile saçlı deri soğutma işlemi

Kemocap uygulamasında saç derisi +5 dereceye kadar soğutulmaktadır. Kemoterapi bittikten sonra 2 saat daha kafada kalmaktadır. Soğutma işlemine başlamadan önce saç dipleri ıslatılır.

sc1

Uygun olan cap seçimi yapılarak kafaya yerleştirilir. Kemocap işleminden sonra 2 gün saç yıkanması önerilmez.

sc2