Sanat terapisi; bir çeşit dışa vurumcu terapi tekniğidir. Fiziksel, zihinsel ve duygusal anlamda iyi hissetmek için yaratıcılığınızı kullanarak ürettiğiniz sanatsal işlerdir denebilir. Sanatsal işler üreterek ve bu süreçte kendinizi yansıtmaya çalışarak; hislerinizle ilgili farkındalığa ulaşabilir, içinde bulunduğunuz zor bir hastalık varsa semptomlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir, bilişsel becerileri geliştirmek ve hayattan keyif almak için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Hem Kendinizle Hem Başkaları ile Diyalog Kurmanın En İyi Yollarından Biri: SANAT

Sanatsal ifadenin normal iletişim biçimlerinden en önemli farkı; çoğu iletişim yolları kelimelere ve dile ihtiyaç duyarken, sanatla ortaya çıkarılan eser hem kendinize hem başkalarına sözsüz ve belki daha derin birşeyler anlatabilir. Örneğin; beyin tümörü veya baş-boyun kanseri tedavisi gibi zorlu bir tedavi sürecinde dil kullanım veya konuşma zorluklarına yardımcı bir araç olabilir. Veya psikoterapi sırasında ifade etmekte zorlandığınız konular, karmaşık duygular veya mücadele ettiğiniz başka durumlarda işinize yarayabilir.

Bahsedilen bütün bunlar gibi durumlarda, sanat terapisi boyama, çizme, fotoğraf çekme, heykel ve diğer görsel sanatlar kullanılır. Sanat terapistiniz sizin yarattığınız imgelerden yola çıkarak içinizde saklı kalan duygu ve deneyimleri anlamaya çalışarak sizinle iletişim kurar. Henüz kendinizle ilgili tam emin olamadığınız hisleri keşfetmenize de yardımcı olabilir.

Sanatsal tedaviler sizin için uygun mu?

Belki sanatsal işler üretmek ve yeni bir şeyler yaratmak için yeterince yetenekli olmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Çoğu insan çizim ya da boyama diyince; ”Ben çöp adam bile çizemem ki” der. Oysa sanat terapisinden faydalanmak için Abidin Dino ya da Picasso olmanıza gerek yoktur. Süreç genelde şöyle gelişir; ilk önce size hiç doğal gelmeyebilir ve rahat hissetmeyebilirsiniz. Ancak, ikinci denemeden itibaren sizi şaşırtabilecek rahatlıkla olabilirsiniz ve doğal akış içinde süreç daha rahat gelişir. Bu tabii ki sanat terapistinizin desteği ile kademeli olarak ilerleyebileceğiniz bir durumdur. Belki de hızlı bir şekilde bu yeni ifade biçimine adapte olabilirsiniz.

Sanatsal tedaviler sizin için uygun mu

Bir Sanat Terapi Seansından Be Beklemelisiniz?

 • Boyama, heykel, çizim ve belki hafif hareketler içeren sanatsal aktiviteler için uygun sanat önlüğünüzü veya kıyafetlerinizi giyersiniz.
 • Bireysel veya grup halinde çalışırsınız
 • Sanat terapistiniz muhtemelen bazı rahatlama egzersizleriyle başlar
 • Beklentiniz ve seans hakkında beraber konuşursunuz
 • Uygulamaya başlamadan önce ve sırasında sanat terapistiniz sizi teşvik eder, kaygılarınızı hafifletmeye yardımcı olur
 • Seans sırasında ve sonrasında yarattığınız imgeler ve kullandığınız renkler gibi konulara, anlamlarına odaklanılır.

Bir Sanat Terapi Seansından Ne Beklememelisiniz?

 • Tek bir seans ile hayatınızın değişmesini
 • Fotoğraf gibi resim yapmayı
 • Akademik çizim eğitimi ve tekniklerini
 • Gördüğünüzü aynen çizmeyi
 • Manzara resimleri yapmayı
 • Ortaya çıkan işler ile duvarlarınızı dekore etmeyi
 • Sergi açmayı

Örneğin Bir Seansta Şöyle Konulardan Biri Üzerinde Çalışabilirsiniz:

1- Otoportre: Kendinizi nasıl gördüğünüzü ve gerçekten nasıl hissettiğinizi hem kendinizin hem de terapistinizin farkına varmak için önemli bir çalışma. Başlamadan önce sanat terapistiniz size şöyle sorular sorabilir: “Sizce başkaları sizi nasıl görüyor?” veya “En sevdiğiniz karakter özellikleriniz neler”

2- Soyut sanat: İstediğiniz renkleri, formları, gölgeleri ve dokuları uygulayabilirsiniz. Somut bir şeye benzetme kaygısı hissetmeden içinizden geldiği gibi özgürce, içinizden geldiği gibi çizip boyayabilir, inşa edip yıkabilirsiniz.

3- Kolaj: Hayatınızın herhangi bir anısına ait seçtiğiniz bir fotoğrafı içerebilir, dergi veya gazetelerden seçtiğiniz bazı detay görseller, renkli kağıtlar dahil edilebilir veya bunlara ek boyama ve çizimler içerebilir. Öncelikle kullanacağınız imgelerin sizin için ne ifade ettiğiniz düşünmeniz istenebilir.

Sonuç olarak; ülkemizde son yıllarda adı daha sık duyulmaya başlanan sanat terapileri, sadece duygularımıza iyi gelmekle kalmayıp, fiziksel sağlığımızı ve yaşam kalitemizi de oldukça olumlu yönde etkilemeyi başarıyor. Ve sanat yapmak için ihtiyacınız olan tek şey hayal gücünüze zaman ayırmak.