Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Yeni Kanser ilaçlar - Hematoloji kan ve kemik iligi - Miyelodisplastik sendrom için evde alınabilecek yeni bir tedavi FDA onayı aldı

Miyelodisplastik sendrom için evde alınabilecek yeni bir tedavi FDA onayı aldı

Miyelodisplastik sendrom için evde alınabilecek yeni bir tedavi FDA onayı aldı
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
10-07-2020

Miyelodisplastik sendrom (MDS) ve kronik miyelomonositik lösemi (KMML) olan yetişkin hastaların tedavisi için desitabin ve sedazuridin (Inqovi) tabletleri, 7 Temmuz 2020 tarihinde ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayı aldı. Bu, daha önce intravenöz (toplardamardan) tedavi almak için bir sağlık kuruluşunu ziyaret etmesi gereken bir tür kan kanseri olan MDS hastalarının tedavi seçeneklerinde önemli bir gelişmeyi temsil etmektedir.

Trial ASTX727-01-B çalışması

Onay, intravenöz desitabin ve Inqovi arasında benzer ilaç konsantrasyonları gösteren klinik çalışma sonuçlarına dayanmaktadır. Ek olarak, daha önce transfüzyona bağımlı olan hastaların yaklaşık yarısı 8 haftalık bir süre içinde transfüzyona ihtiyaç duymamayı başarmıştır. Inqovi'nin güvenlik profili ayrıca intravenöz desitabine benzerdi.

Inqovi'nin bazı yaygın yan etkileri arasında yorgunluk, kabızlık, kanama, kas ağrısı, mukozit (ağız yaraları), artralji (eklem ağrısı), bulantı ve düşük beyaz kan hücresi sayımı olan ateş sayılabilir. Inqovi fetal (anne karnında yavruya) zarara neden olabilir ve üreme çağındaki erkek ve kadın hastaların etkili kontrasepsiyon (doğum kontrol) kullanmaları önerilir.

Inqovi, her 28 günlük döngünün ilk 5 günü, günde bir kez ağızdan bir tablet olarak alınır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

FDA approves oral combination of decitabine and cedazuridine for myelodysplastic syndromes.
fda.gov - 7 July 2020
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.