Kanserden korunmak için veya kanser tedavisi sürecinde sağlık kaygısıyla doğru gıdaları seçmeye çalışırız. Meyve ve sebze sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezleri arasında, fakat çoğu kişinin merak ettiği konu organik meyve ve sebzelerin kanser hastalığında etkileri. Organik gıdalar gerçekten de iddia edildiği gibi kanserden korur mu veya başka bir ifade ile klasik / konvansiyonel olarak da adlandırılan endüstriyel tarım ürünlerinin kanser riski daha mı fazladır?

Organik gıda nedir? Kanserden korunmak için organik gıdalar satın almalı mısınız?

Organik gıda, yetiştirilmesinde ve işlenmesinde tohumdan son kullanıcıya ulaşıncaya kadar olan tüm aşamalarda yapay gübreler, böcek ilaçları, yabani ot vb. öldürücü ilaçlar, büyüme hormonları, antibiyotikler, kimyasal ambalaj materyali, katkı maddesi ve işlem/yöntem kullanmadan üretilen bir gıdadır.

Organik üretimde hiçbir katkı maddesi kullanılmadığı fikri yanlıştır. Organik Gıda Tebliği’nde izin verilen organik olarak üretilmiş gıda katkı maddeleri kullanılabilir (örneğin hayvan ve bitki gübreleri ve bunlardan elde edilen saf azot gibi).

Organik tarım alanlarının oranı, endüstriyel tarım alanlarına göre oldukça azdır (örneğin ülkemiz için %2.6). Hal böyle iken organik sıfatı ile satılan ürünlerin her geçen gün arttığını görmekteyiz.

Organik tarım hakkındaki bu özet bilgilerden sonra endüstriyel yöntemlerle yetiştirilen meyve veya sebzelere karşı organik gıdaların besleyici içeriğini karşılaştırıldığı çalışmalara gelelim. Bu çalışmalardan bazıları organik gıdaların daha yüksek bir besin içeriği taşıdığını önermekle birlikte, bazıları hiçbir fark göstermemiştir. Rapor edilen besin içeriği farklılıklarının, kanser riskinin azalması gibi sağlık yararlarına neden olup olamayacağı şu an için bilinmiyor.

Fiyat farkı ve erişilebilirlik

Organik ürünler, her zaman ve her yerde ulaşmak pek mümkün değildir. Ayrıca organik olanlar organik olmayan ürünlere kıyasla daha pahalıdır. Dolayısıyla nitekim dar bir bütçeyle alışveriş yapıyorsanız, düşünmeye değer bir faktör olabilir.

Kanserden korunmak için en önemli faktörlerin sigara ve alkolden uzak durmak, hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak, sağlıklı bir kiloda kalmak ve ister organik ister endüstriyel tarımla üretilmiş olsun sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.