Probiyotik, “hayat için” anlamına gelen bir kelimedir ve yararlı bakterileri içeren önemli diyet destekçilerinden biridir. Probiyotik besinlerin içinde vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruyan, enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olan, bağışıklığı güçlendiren “dost bakteriler” vardır.

Probiyotikler, süt ve yoğurt, kefir, peynir gibi süt ürünlerinde veya peyniraltı suyu, turşu gibi diğer fermente yiyecek ve içeceklerde bulunur. Aynı zamanda “supleman” olarak toz ve tablet şeklinde kullanılır. Probiyotiklerin içindeki yararlı bakteriler laboratuvar ortamında saflaştırılıp bağırsak bozukluğuna bağlı ishallerde bağırsak düzenleyici olarak reçete edilmektedirler. Laktik asit bakterileri ve bifidobacterium probiyotik olarak en sık kullanılan bakterilerdir.

En etkili probiyotiklerden yoğurdun faydaları nelerdir?

Süt ürünlerinin ana gıda gruplarından olan yoğurt en besleyici ve sağlıklı besinler arasındadır ve yüksek miktarda protein, kalsiyum, fosfor, iyot, flor ve çeşitli vitaminleri de içermektedir.

  • Yoğurt tüketimi yüksek probiyotik içeriğinden dolayı, bağırsak florasını güçlendirerek mide-bağırsak (gastrointestinal) sistemini infeksiyonlara karşı korur.
  • Antimikrobiyal aktiviteyi üst düzeyde tutar ve bağışıklık sistemi fonkiyonlarına destek verir.
  • Yoğurdun içerisindeki probiyotik bakteriler, laktazı aktive ederek laktoz emilimini arttırırlar.
  • Aynı zamanda, lipid emilimini engelleyerek ve lipid sentezini azaltarak kan lipidlerinde azalmayı sağlarlar.
  • İmmunoglobulin A'dan zengin, B grubu vitaminler ve folik asit sentezinde yardımcı bir besin olduğu yapılan araştırmalar sonucunda saptanmıştır.

Yoğurdun sindirimi kolaylaştıran ve bağırsak florası üzerine olumlu etkisi, kolorektal kanserlere karşı koruma amaçlı olarak önerilen gıdalar arasında yer almasını sağlamaktadır

Düzenli olarak yoğurt yemek kabızlığı önlerken bu bölgede kanserin önünü açan zararlı patojenlerin birikmesini engellediği saptanmıştır. Yapılan araştırmalarda günlük düzenli yoğurt tüketiminin kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı tespit edilmiştir.