Pulse oksimetre cihazları COVID-19 Pandemisi sırasında insanların kendi oksijen satürasyonlarını (kandaki oksijen yoğunluğu) takip edebilmeleri açısından popüler hale geldi. Fakat bu cihazların verdiği değerler her zaman kesin olmayabilir. FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) cuma günü yayınlanan yeni bir klavuz ile bu durum hakkında uyarı yayınladı.

Pulse oksimetre cihazı nedir?

Nabız oksimetresi, nabız atan damarlarda, özellikle parmak veya kulak kılcal damarlarında kandaki oksijenli hemoglobin oranını ölçen tıbbi bir cihazdır.

Pulse oksimetre cihazlarının ölçtüğü değerlerde hata olabilir mi? 

FDA, cilt sağlığı, cilt kalınlığı, mevcut tütün kullanımı, tırnak cilası kullanımı, zayıf kan dolaşımı ve koyu cilt pigmentasyonu gibi çeşitli faktörlerin pulse oksimetre cihazlarının doğruluğunu etkileyebileceğini söylüyor. New England Journal of Medicine'da yakın tarihli bir rapor, siyahi hastaların bazı pulse oksimetre cihazlarından doğru ölçümler alamayabileceğini gösteriyor.

FDA'nın Ürün Değerlendirme ve Kalite Ofisi Direktörü Doktor William Maisel yaptığı açıklamada, "Pulse oksimetre cihazları kandaki oksijen seviyesini tahmin etmek için yararlı olsa da, bu cihazların yanlış okumalara neden olabilecek sınırlamaları vardır." dedi.

Maisel, insanları tüm sağlık belirtilerine dikkat etmeye teşvik etti, özellikle de nefes darlığı veya yüzlerinde, dudaklarıda veya tırnaklarında mavimsi renklenme gibi düşük oksijen satürasyonuna işaret eden bulgular taşıyorlarsa.

"COVID-19 gibi rahatsızlıkları olan hastalar, bir sağlık uzmanı tarafından sağlanan tıbbi teşhisin yerini tutmayacağından, evde kendi sağlıklarını izlemek için yalnızca pulse oksimetre gibi cihazlara güvenmemelidir." dedi.

Tipik olarak parmak ucuna yerleştirilen bir pulse oksimetre cihazı, kandaki oksijen miktarını ve nabız hızını hesaplamak için kızılötesi ışınları kullanır. Tipik oksijen satürasyon seviyeleri %95 ila %100 arasında değişir ve akciğer sorunları olan kişilerde biraz daha düşük olabilir. Sağlık uzmanları ve tüketiciler pandemi boyunca oksijen satürasyonlarını izlediler çünkü COVID-19 oksijen satürasyonunun düşmesine neden olabilir, %95'in altına düşmesi dikkat gerektirir, %90'ın altına düşmesi ise endişe yaratır.

FDA'in uyarısına göre tüketiciler, lisanssız oksimetreleri mağazalarda veya çevrimiçi olarak satın alabilirler, ancak bunlar tıbbi kullanım için tasarlanmamıştır ve FDA incelemesine tabi tutulmazlar. Lisanlı oksimetreler ajans incelemesinden geçer ve genellikle hastanelerde ve doktor muayenehanelerinde kullanılır, ancak bazen hastalar evde kullanmak için lisanlı oksimetre alırlar.

apple watch 6 pulse oksimetre ölçümü için onaylı değil

Bununla birlikte şimdiye kadar herhangi bir akıllı saatin veya bilekliğin, oksijen satürasyonunu ölçmek için onaylanmadığını da hatırlatmak gerekir.

FDA kılavuzu, hastaların ve bakıcıların doğru bir okuma yapmalarına ve sonuçları doğru şekilde yorumlamalarına yardımcı olacak ipuçları verir. Kılavuza göre, ölçümlerdeki değişiklikler veya eğilimler, tek bir ölçümden daha anlamlıdır. Hastalar pulse oksimetre verilerinden endişe duyuyorlarsa, özellikle belirtileri kötüleşirse veya COVID-19 olabileceğini düşünüyorlarsa, sağlık uzmanlarıyla iletişime geçmelidirler.

FDA, özellikle koyu tenli insanlar için cihazların daha az doğru olup olmadığını değerlendiren çalışmalara odaklanarak, pulse oksimetre cihazlarının doğruluğu hakkındaki mevcut araştırmayı değerlendiriyor. Yeni bulgulara dayanarak, FDA pulse oksimetre kılavuzunu güncelleyebilir ve yeni bilgiler ortaya çıkarsa halkı bilgilendirir. FDA ayrıca tüketicileri herhangi bir pulse oksimetre sorununu MedWatch Gönüllü Raporlama Formu aracılığıyla bildirmeye teşvik eder.