Son yıllarda basında gördüğüm en önemli sorun kanser alanında çarpıcı haber arayışıdır. Bu yaklaşım birçok kez yanılgıya açık, gerçeği yansıtmayan ve insanlar üzerinde olumsuz etki yaratan nitelikte haberlere neden olmaktadır.

Yıllardır kanser alanında mücadele etmekteyim. Mutluluğun ve üzüntünün doruklarının yaşandığı bir alandayım. Erken tanı alan hastalarımızın kanserden kurtulmaları sonucu ailesi ile sevinçlerini, ileri evre hastalık tanısı alan ve ciddi düzeyde yaşam mücadelesi sonucu hayatlarını kansere bağlı kaybeden hasta ve ailelerinin acılarını neredeyse her gün kliniklerimizde tüm ekibimizle birlikte paylaşmaktayız. Toplumda fark ettiğim en önemli yanılgı kanserin mücadele edilemez bir hastalık olduğu algısıdır. Oysa günümüzde kanser ile etkin mücadele etmek mümkündür.

Son 20 yılda kanserden korunma, tanı ve tedavi alanında hayal ötesi gelişmeler olmuştur. 1990'lardan sonra sigaranın kanserin en önemli nedeni olduğu ülkeler tarafınca kabul edilmiş ve sigara ile mücadele çok sayıda ülke tarafınca devlet stratejisi olarak kabul edilmiştir. Sigara tüm kanserlerin 1/3'ünden sorumludur, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin en önemli nedenlerindendir. Sigaradan uzak bir yaşam, doğru beslenme ve yeterli fiziksel aktivite ile neredeyse tüm kanserlerin yarısına yakınını yaşamımızdan uzaklaştırabiliriz.

Erken tanı hakkında yeterince bilgi sahibi olmalı ve gerekli tetkikleri kendimize ve ailemize düzenli olarak yaptırmalıyız. Kanser tanısı sonrası umut tacirlerinden uzak durmalı ve bilim dışı tedavilerden kendimizi ve ailemizi uzak tutmalıyız.

20 yıl önce kansere yakalanan her 3 bireyden 1'si hayatta kalırken günümüzde bu oran her 3 hastadan 2'ye çıkmıştır. Bu inanması güç, olumlu bir değişimdir. Bu değişimi sağlayan en önemli şey modern tıbbın kanser alanında ortaya koyduğu başarıdır. Neredeyse her hafta kanser tedavi alanında saptanan yeni bir ilaç ve tedavi yöntemi bizlere ve hastalarımıza umut olmaktadır.

Kurduğum güçlü bir ekiple her gün dünyada kanser alanında saptanan bilimsel verileri inceleyip sizlere faydalı olacağına inandığım bilgileri internet sitemizden, twitterdan ve facebook sayfamdan yalın ve anlaşılır bir dille yayınlıyor olacağız. Böylece sürekli bir şeylerden şikayet eden ve eleştiren olmaktan sıyrılıp gördüğümüz karanlığa elimizden geldiğince bir mum yakarak toplumu aydınlatmaya çalışacağız. Sizlerden ricam uygun gördüğünüz haberleri mümkün olduğunca dostlarınızla paylaşmanız olacaktır.

Bu gün sizlere merak ettiğiniz elektronik sigara konusunda son gelişmeleri ve kendi görüşümüzü sunuyoruz.

Sevgilerimle