1970’lerin sonlarında, kamuoyunun sürekli tepkisi ile karşı karşıya olan tütün üreticileri, nihayet yayın organlarından sigara reklamlarını gönüllü olarak çektiler. Bu sayede, sigara karşıtı duyuruların ‘’orantılı’’ temsiline de gerek kalmamış oluyordu. Televizyondaki son sigara reklamı 1 Ocak 1971’de yayınlandı. Yeni yılın ilk gecesi, saat 23:59’da son sigara reklamı kısa bir süre parladı, sonra TV ekranlarından sonsuza kadar yok oldu.

Günümüzde televizyonlarda sigara reklamlarının gösterilmesi yasak olduğu gibi, dizi ve filmlerdeki gösterimi de sansürlenmiş durumda. Ancak günümüzde televizyon kanalları yerine platform yayın araçlarına ilgi oldukça arttı. Örneğin Netflix gibi platformlar yüksek kullanıcı oranlarına sahip. Durum bu şekildeyken Arjantin’den Maximiliano Brandon ve ark. yaptığı ve ASCO 2020 Sanal Kongresi'ne gönderdikleri çalışma özeti, sigaraların ekranlardaki “alternatif” gösterim sürelerini gözler önüne seriyor.

Arjantin’de medya içeriğinin yarısı, Netflix gibi platformlar aracılığıyla izleyicilere ulaşıyor. Bu makalede Netflix Arjantin’de en çok izlenen 50 programda sigara içme sıklığı ve saatlik izlemede bu alışkanlığa maruz kalma durumu incelenmiştir. Buna göre;

1 Ekim 2019 ve 10 Ocak 2020 tarihleri arasında en çok izlenen 50 programın farklı yaş gruplarına sunulan gösterimlerinde sigara içme sıklığı, Netflix Olgunluk Derecesine göre gruplandırıldı. Farklı sürelerdeki bölümleri karşılaştırabilmek adına tüm bölümler 60 dakikaya standardize edildi.

Sonuçlar

Netflix Olgunluk Derecesi’ne göre kategorilere ayrılan içeriklerde, sigaraya ortalama maruz kalma süresi her 60 dakikada 2,5 dakika olduğunu gösterdi.

  1. İzleyiciler, Netflix Arjantin’de en çok izlenen dizilerin % 64’ünde, saatte en az üç tütün reklamına eşdeğer bir süre boyunca sigara içmektedirler.
  2. Sigara kullanımı, genç kullanıcılara sunulan serilerin % 50 ila % 73’ünde gerçekleşmektedir (+13 veya +16 olarak belirtilen olgunluk dereceleri).
netflix icin kategorilere ayrilan iceriklerde sigaraya ortalama maruz kalma oranlari

Netflix, 2019 yılı içinde sigarayı kendi orijinal yapımlarından kaldıracağını ve gençlere yönelik programlarda sigara içilmesine yalnızca "tarihsel veya olgusal doğruluk nedenleriyle" izin verileceğini duyurdu.