Anasayfa - Kanser Haberleri - Pankreas kanseri - 4. evre pankreas kanseri tedavisi için FDA yeni bir ilaç onayladı
4. evre pankreas kanseri tedavisi için FDA yeni bir ilaç onayladı

4. evre pankreas kanseri tedavisi için FDA yeni bir ilaç onayladı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

İleri evre (metastatik) pankreas kanseri tedavisi için FDA, Onivyde adlı ilacın kullanımına onay verdi. Bu ilaç, uzun yıllardır bilinmekte olan bir kemoterapi ilacı olan İrinotekan'ın lipozomal bir formudur. Onivyde'in, daha önce gemsitabin-bazlı kemoterapi görmüş ileri evre (metastatik) pankreas kanseri tedavisi için 5FU ve lökoverin kombinasyonu ile birlikte kullanılmasına onay verilmiştir.

İleri evre pankreas kanserli hastaların tedavisi için birinci basamak tedavi olan gemsitabin-bazlı kemoterapi sonrası etkili bir tedavi uzun süredir araştırılmaktaydı, fakat şimdiye değin yüz güldürücü sonuçlar alınamamıştı.

Nanoteknoloji kullanılarak üretilen ilaçlar klinik pratiğimize girmeye başlamıştır. Onivyde, nanoteknoloji ile üretilip FDA tarafından kullanım onayı verilen 3. kemoterapi ilacı olmuştur; daha önce de Abraxane ve Doxil adlı ilaçlar bu teknoloji ile üretilmiştir.

İrinotekan adlı klasik kemoterapi ilacı nanoteknolojik yöntemler kullanılarak lipozom miçellerle kaplanmış ve bu ilaç elde edilmiştir.

FDA'nin onay vermesine neden olan NAPOLI-1 çalışmasına göre, 5-FU ve lökoverin ikili kemoterapisi rejimine lipozomal irinotekan eklenmesi ortanca sağkalımı 4,2 aydan 6,1 aya çıkarmıştır. Lipozomal irinotekanın tek başına kullanılması ise anlamlı bir sağkalım faydası yaratmamıştır.

2015 yılı ülkemiz verilerine göre pankreas kanseri erkeklerde en sık görülen 9. kanser çeşididir. Pankreas kanserlerinin çoğu adenokarsinom yapısındadır. Bu çalışmaya kadar birçok hasta bölgesel olarak ilerlemiş pankreas kanserinin adjuvan/neoadjuvan veya metastatik hastalığın birinci veya ikinci basamak tedavisi için gemsitabin-bazlı tedaviler almaktaydı, fakat hastalık progresyon (kötüleşme) gösterdikten sonra hangi ilaçların kullanılabileceği konusunda bir netlik yoktu.

İrinotekanın lipozomal formunun, sadece FDA onayı aldığını, henüz ülkemizde kullanım onayı almadığını belirtmek gerekir. Kanser alanındaki tüm gelişmelerin yakın takipçisi olarak, ülkemizde kullanım onayı alması durumunda haber sayfamızdan gerekli duyuruyu paylaşacağız.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Küba kanser gerçeğini öğrenmek ister misiniz?
Küba’nın kendi resmi verileri ile KÜBA’da KANSER GERÇEĞİ
Kaynak:

FDA News Release.
FDA approves new treatment for advanced pancreatic cancer.
https://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm468654.htm.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
4. evre veya tekrarlayan Over kanseri tedavisinde olaparib FDA onayı aldı
4. evre veya tekrarlayan Over kanseri tedavisinde olaparib FDA onayı aldı
Yapay tatlandırıcı Asesülfam potasyum nedir ve sağlığa zararlı mıdır?
Yapay tatlandırıcı Asesülfam potasyum nedir ve sağlığa zararlı mıdır?
Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp! Bilim, bilmeyi istemekle başlar
Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp! Bilim, bilmeyi istemekle başlar
Yapay tatlandırıcı aspartam kanser yapar mı?
Yapay tatlandırıcı aspartam kanser yapar mı?