Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yürütülen son araştırma, günlük kullanılan aspirinin yumurtalık kanseri riskini %20 oranında azaltabileceğini göstermiştir.

Elde edilen yeni kanıtlar, günlük aspirin kullanımının yumurtalık kanseri riskini azaltabileceğini öne sürmektedir. Ancak bu kanser türünde, korunma yöntemi olarak düzenli kullanılabilmesi için aspirinle ilgili daha fazla araştırma yapılması gereklidir.

Düşük dozda günlük olarak kullanılan aspirin, bazı ciddi hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Daha önce yapılan araştırmalar, aspirinin kalp-damar hastalıklarından ve belli kanser türlerinden (mesane, meme, karaciğer ve akciğer kanseri gibi) korumada yardımcı olabileceğini göstermiştir. Şimdi bu listeye yumurtalık kanserini de ekleyebilmemiz mümkündür.

Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yürütülen son araştırma, günlük kullanılan aspirinin yumurtalık kanseri riskini %20 oranında azaltabileceğini göstermiştir. Hatta düşük dozda kullanıldığında, aspirinin riski daha da azalttığı gözlenmiştir.

Herhangi bir kanser türünden korunmada elde edilen her yeni bulgu, iyi bir haberdir. Ancak, söz konusu olan yumurtalık kanseri ise, riski azaltmak için umut vadeden her yol önemlidir. Bunun sebebi, bu hastalıkla ilgili standart bir görüntüleme ölçüsünün olmayışı ve belirtilerin gastrointestinal hastalıklar ve diğer sık rastlanan sağlık problemlerine benzer şekilde ortaya çıkmasıdır. Sonuç olarak yumurtalık kanseri, tedavisi zor ileri evre olana kadar teşhis edilemeyebilir.

Bu durumda, aspirin yumurtalık kanserinde nasıl bir etki sağlar? Aspirin ve aspirin dışı diğer ağrı kesiciler (nonsteroidal anti-inflamatuvar ilaçlar-iltihap önleyici) gibi vücuttaki iltihapla savaşan ilaçlar, iltihaplanmaya bağlı oluşan hastalıklarda ve kanser, diyabet ve kalp-damar hastalıklarında riski azaltmaya yardımcı olabilir.

Ulusal Kanser Enstitüsü ve araştırmacılar, yumurtalık kanseri riskini azaltma etkisini ölçmek için aspirin, aspirin dışı diğer ağrı kesiciler (ibufen , apranax, voltaren gibi) veya parol kullanan kadınları değerlendirmiştir. Araştırma sonunda, günlük olarak aspirin kullanan kadınlarda, daha seyrek aspirin kullanan kadınlara nazaran, yumurtalık kanseri riskinin %20 oranında azaldığı ve bu risk azalmasının düşük doz aspirin kullanımında arttığı sonucuna varılmıştır.

Araştırmada, aspirin dışı diğer ağrı kesiciler (ibufen , apranax, voltaren gibi) veya parol’e nazaran, aspirin kullanımının risk azalmasını en iyi sağlayan yol olduğu görülmüştür. Aspirin dışı diğer ağrı kesici ilaçları kullanan kadınlarda da yumurtalık kanseri riskinin azaldığı görülmüştür. Ancak, bu azalma aspirinde %20’lerde seyrederken, aspirin dışı ağrı kesicilerde %10’larda kalmıştır. Bunun yanında, iltihap önleyici bir ilaç olmadığı için parol’un yumurtalık kanseri riskini azaltmadığı tespit edilmiştir.

Yine de, aspirinin yumurtalık kanserine karşı kanıtlanmış önleyici tedbir olarak kabul edilmesi için henüz erkendir. Şimdilik güzel olan, başka hastalıklarda riski azaltmak için doktorunuz tarafından onaylanan günlük aspirin kullanımının, yumurtalık kanseri riskini de azaltabileceğini bilmenizdir.