Kanserli hastaların farklı boyutlardaki fiziksel ağrılarını hafifletmeye yönelik, her geçen yıl yapılan yeni araştırmalarla sanat terapi teknikleri gelişmeye devam ediyor. Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nin geliştirip denediği bir sanat terapi tekniğiyle kanserin hastalara ağrı veren yanlarını açığa çıkarmak ve hastaların kendilerini daha iyi ifade etmeleri hedeflenmiştir. Bu yazımızda Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nin Sanat Terapi ve Psikiyatri Bölümü'nün geliştirdiği bir sanat terapi buluşu olan Beden Şablonu (Body Outline) adlı tekniği ve klinik çalışmasını gelin hep birlikte inceleyelim.

Yöntem

Hastalara hazır bir beden şablonu (body outline) verilir veya kendileri de çizebilir. Bu form üzerinde çalışma seansları yaklaşık 45 dakikadır. Hastalara bu süre içinde yalnızca dış hatları olan beden formunun içini doldurmaları için teşvik edilir. Bunun için renkli kalemler, pastel boya, suluboya veya farklı renkli kağıtlardan kolaj tekniğini kullanabilirler. Seçilen renklerle dış hatları verilen bu beden formunun içini istedikleri gibi renklendirip yeni formlar yaratabilir, geometrik çizgiler veya organik dokular gibi özgür teknikler kullanmaları istenir.

Sonuç

60'ı kadın; 10'u erkek; toplam 70 kanserli hasta ile denenen bu araştırmadan farklı sonuçlar elde edilmiştir. 70 hastanın da bu beden resimlerinin birbirlerinden çok farklı olduğu gözlemlenmiştir.

Bütün hastaların çalışmalarına göre çıkan işler üç ana grupta incelenebilir:

  1. Fiziksel acıyı göreselleştirme,
  2. Duygularla iletişim kurma,
  3. Anlam/kavram arayışı.

Beden Şablonu çalışmasının çok esnek yöntemlerle uygulanabilir ve terapi edici özelliğinin olması kanserli hastalar için yararlı bir tekniktir. Ayrıca soyut sembolik özellikler taşıdığı için ve bedenin gerçekçi bir yansımasını da içerdiği için, araştırma sonuçlarına göre bu önerilen bir teknik olmuştur. Son yıllarda sanat terapistlerinin  kanser hastalarına önermesi gereken önemli tekniklerden biri haline gelmiştir. İfade ve dışavurum ihtiyacını en kolay şekilde karşılamaya yardımcı olan tekniklerden olan Body Outline, fiziksel acıyı betimlerken, duygusal hislerin detaylarına kadar bu teknikle vermek mümkün olabiliyor. Bu, hastalar için anlaşılabilirliği kolaylaştırarak rahatlama hissi uyandırıyor.

Kendiniz deneyimlemek isterseniz aşağıdaki beden şablonunun çıktısını alıp veya kendiniz çizip, bedeninizde ağrıyı en çok hissettiğiniz bölgelere yoğunlaşarak renklerle ve çizgilerle anlatmaya çalışabilirsiniz. Mümkünse en az A4 kağıdı boyutlarında, kağıt ölçülerini dolduran büyüklükte olsun. Aynı beden formuyla farklı bir kağıtta, başka bir zaman diliminde ikinci kez deneyerek kaygılarınızı en çok nerede hissediyorsanız bunu yansıtmaya çalışabilirsiniz.

body outline örnek resim