Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Genel Kanser Haberleri - Palyatif bakım - Kanserli hastanın ağrısı ile gerçekten baş edilemez mi?
Kanserli hastanın ağrısı ile gerçekten baş edilemez mi?

Kanserli hastanın ağrısı ile gerçekten baş edilemez mi?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
22.11.2017

Ağrı, kanserli hastalarda en sık görülen ve en korkulan şikayetlerden biridir. Kanser tıbbındaki gelişmelere rağmen kanser ilişkili ağrı sıklığı yıllar içinde azalmamıştır. Kanser hastalarının ortalama %60'ında hastalıklarının bir döneminde kanser ilişkili ağrı görülmektedir.

Dünya genelinde kanser ilişkili ağrı sorununa yeterince önem verilmemektedir. Günümüz tıbbında elimizde ağrı kesecek çok sayıda ilaç ve girişimsel yöntemler olduğu halde, kanserle ilişkili ağrı çeken hastaların yarısı yetersiz tedavi edilmektedir.

Kanser ağrısına neden yeterinde önem verilmemektedir?

Uygun ağrı tedavisi almayı engelleyen bazı bariyerler vardır. Bu bariyerlerin bir kısmı sağlık profosyonelleri kaynaklı iken, bir kısmı da hasta veya hasta yakını kaynaklıdır.

- Sağlık profosyoneli kaynaklı en yaygın bariyer, yetersiz ağrı değerlendirmesi ve ağrı tedavisi hakkında zayıf bilgidir.

- Hasta kaynaklı bariyerlere örnek olarak ağrı kesicilere karşı olumsuz düşünceler ve yan etkilerden çekince verilebilir.

- Yeterli ağrı tedavisi almaya engel bazı durumlar hem sağlık profosyoneli hem hasta kaynaklıdır. Bunlar ise zayıf iletişim, kanser tanısını ve yaşam kaybı sürecini konuşamama ve opiofobi olarak adlandırılan narkotik analjeziklere karşı önyargıdır.

Ağrı hakkında geçmişe nazaran çok daha fazla bilgiye sahibiz ve elimizde daha önce hiç olmadığı kadar ağrı giderme seçenekleri mevcuttur. Buna rağmen kanser hastaları yeterli ağrı tedavisi alamıyorlar, çünkü kanser ağrısı tedavisi basit ve doğrusal değildir; birçok faktör ( ağrı hakkında bilgi, seçenekler, inançlar, kültür, ve genetik ) ağrı yönetimini etkiler.

Sonuç olarak kanser ağrısı ile mücadele etmenin ilk şartı yeterli değerlendirmedir. Tabi bundan daha önce hastanın hastalığının farkında olması ve bu konuda kendini rahatlıkla ifade edebilmesi gereklidir. Kanser alanında deneyimli, çok sayıda hastanın tedavisini üstlenen onkoloji kliniklerinde yatan hastalar için yeterli ağrı değerlendirmesi yapıldığı söylenebilir; fakat dünya genelinde hastane dışında hastaların çektikleri ağrıyı değerlendiren araçlar şimdiye değin yoktu. Son yıllarda geliştirilen bilgisayar yazılımları ve cep telefonu uygulamaları bu önemli açığı kapatmaya adaydır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
  • Etiket Bulutu:
Kaynak:

W. H. Oldenmenger, F. E. Witkamp, J. E. C. Bromberg.
To be in pain (or not): a computer enables outpatients to inform their physician.
Ann Oncol (2016). doi: 10.1093/annonc/mdw250. First published online: July 20, 2016
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Obezite bizi değil, kanser hücrelerini mutlu ediyor..
Obezite bizi değil, kanser hücrelerini mutlu ediyor..
Kanser tedavisi ve biz
Kanser tedavisi ve biz
Hedefe yönelik tedavi hayal kırıklığı yarattı
Hedefe yönelik tedavi hayal kırıklığı yarattı
Kanserde aşı tedavisi: Koruyucu kanser aşıları
Kanserde aşı tedavisi: Koruyucu kanser aşıları