22 Temmuz 2019 tarihinde FDA (Food and Drug Administration – ABD Gıda ve İlaç Dairesi), duyurularında sevindirici bir habere yer verdi. Elektronik bir cihaz olan ve sigara içimini taklit eden e-sigaralar üzerine yaptıkları duyuruya göre FDA, gençleri korumaya yönelik TV reklamlarını başlattığını açıkladı. Bunun en önemli nedeni ise, 2017’de lise öğrencileri arasında e-sigara kullanımının % 11.7’den, 2018 yılına kadar geçen kısacık sürede yüzde 78 artış göstererek % 20.8 seviyelerine ulaşmış olması.

ABD’de 12-17 yaşları arasında daha önce e-sigarayı denemiş ya da denemeye açık olan yaklaşık 10.7 milyon öğrenci bulunuyor!

Artan e-sigara kullanımı ve buna bağlı artan klasik sigara kullanımının önüne geçmek için ise ABD ilk kez Eylül 2018’de halk eğitimlerine başlamıştı. Dijital platformlarda ve sosyal medya kanallarında e-sigara karşıtı mesajlar yayınlanıyordu. Kampanyanın yıldönümünün yaklaştığı günlerde FDA, TV reklamlarının da kampanyaya dahil edilerek genişletilmesi gerektiğini düşündü. 12-17 yaşları arasındaki 10.7 milyon gence ulaşması hedeflenen reklamlarda FDA, akıllarda yer edecek bir yol kullanmak istedi ve bunun için popüler bir sokak sihirbazı olan Julius Dein ile anlaştı. Videolarda Dein, e-sigarayı gerçek bir sigaraya dönüştürüyor ve e-sigaradan klasik sigaralara olan geçişi ifade ederken şu kelimeleri sarf ediyor: "Bu bir sihir değil, bu bir istatistik..."

Not: Videoda Türkçe altyazı seçeneği bulunmaktadır.

Ortaokul öğrencilerinde bile kullanım oranı %5'e dayandı

Yapılan çalışmalar e-sigara kullanan gençlerin ve yetişkinlerin, devam eden süreçte, normal sigaralara geçiş oranının yüksek olduğunu gösteriyor. Yani, 20. yüzyıldan beri sigaraya karşı verilen mücadele ve ilerleme, silinmekle tehdit ediliyor. JAMA gibi öncü tıp dergilerinde ve 2018’de Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademisi raporunda yer alan araştırma sonuçlarına göre e-sigara kullanan gençlerin nikotin bağımlılığı sonucu klasik sigaralara geçme potansiyellerinin yüksek olması, FDA’yi buna karşı önlem almaya zorladı. 2017’de ortaokul öğrencileri % 3.3 oranında e-sigara kullanıyorlardı ve 2018’de bu oran yüzde 48 artış göstererek % 4.9’a yükseldi. Lise öğrencileri arasındaki e-sigara kullanımında artış ise daha çarpıcıydı: 2017’de % 11.7 olan kullanım, yüzde 78 arttı ve % 20.8 oldu. Özellikle e-sigaralarla tatlandırıcı aromaların kullanımı lise öğrencilerindeki artışın temelini oluşturuyordu.

lise ogrencileri e sigara kullaniminda carpici artis 2018 abd

E-sigara, normal sigaranın bir rakibi değil, destekçisi

E-sigara kullanımın toplam tütün ürünü kullanımını azaltacağına dair yanlış iddialar ve inanışlar bulunmakta. Ancak maalesef görüyoruz ki toplam tütün ürünü kullanımı, lise öğrencileri arasında 2018 yılında %27.1 oranında. Yani Amerikan gençliği 2011 yılından beri CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) tarafından düzenli olarak yayınlanan tütün kullanımı oranlarının zirvesinde bulunuyor.

lise ogrencileri arasinda tutun urunu kullanimi

Kim, kendi sağlığı için çocuklarının sağlığını riske atar ki?!

E-sigara "daha az zararlı" denilerek "pazarlanıyor" ve kullanıcıların çoğu da buna ikna olmuş durumda. Daha az zararlı olduğu sanılan bu yeni nesil tütün ve nikotin ürünlerinin çok daha yaygın ve erken yaşlarda kullanılmasının direkt çocuklarımızın sağlığına kast ettiğinin farkında mıyız?

Çocuk ve gençlerin e-sigara ile erken tanışmasını neden çok tehlikeli buluyoruz?

Çünkü nikotin, özellikle gelişmekte olan bir beyni bağımlı yapmayı çok kolay bir şekilde başarıyor. Bununla kalmayıp e-sigaralar içeriğindeki tehlikeli kimyasallar nedeniyle; örneğin akrolein ile geri dönüşü olmayan akciğer hasarına yol açar. Nikel, kurşun ve krom gibi zehirli metal parçacıkları e-sigara kullanımı sonucu doğrudan akciğerlere iletilir. İçeriğindeki formaldehit ise bir karsinojendir.

Ayrıca ABD 2019-2020 eğitim döneminde okullarda kullanılmak üzere, e-sigara karşıtı eğitim materyalleri ve dersleri hazırlamayı planlıyor. Çünkü küçük bir hesapla Gençlik E-sigara Önleme Kampanyası için 60 milyon dolar harcanırken, sigaraya başlaması öngörülen 350,000 genç engellendiğinde; erken yaşam kaybı, düşük üretkenlik ve engellilik durumu gibi sigara bağlantılı maliyetlerin azalmasıyla aileler ve ülke 31 milyar dolardan fazla parayı korumuş oluyor.