Elektronik sigara pazarındaki hızlı büyüme, gençlerin giderek artan oranda e-sigarayla karşılaşacağı endişelerini haklı çıkarmıştır. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) raporuna göre, son 2 yıl içinde Amerika'daki ortaokul ve lise öğrencileri arasında e-sigara kullanımı 3 kat artmıştır. 2014’te 2 milyondan fazla ortaokul ve lise öğrencisi bu cihazı kullanmıştır. Bazı eyaletlerde gençlere elektronik sigara satışı yasaklanmasına rağmen internet aracılığıyla cihaza kolayca ulaşım sağlanmaktadır.

Amerikalı öğrenciler arasında e-sigara kullanımında en büyük artış 2013 ve 2014 yılları arasında kaydedilmiştir; kullanım oranı %4.5’ten %13.4’e çıkmış ve 2013'te 660.000 yüksek okul öğrencisi e-sigara kullanıyorken 2014'te bu sayı 2 milyon olmuştur.

E-sigarayı pazarlamakta kullanılan ana satış noktası insanlara sigarayı bıraktırmadaki yardımı olarak gösterilse de JAMA'da yayımlanan yeni bir çalışmada, gençlerde e-sigarayı kullanımının, geleneksel sigaraya açılan bir kapı olduğu ifade edilmekte ve e-sigara kullanan gençlerin normal sigaraya başlama olasılığının daha yüksek olduğu gösterilmiştir. E-sigara kullanan gençler sigara, puro, pipo, nargile gibi tütün ürünlerine daha yatkın hale gelmektedirler. E-sigara gençler arasında havalı olarak kabul edilmektedir. E-sigara ve normal sigara nikotin ihtiva etmektedir ve alışkanlık yapmaktadır.

Los Angeleslı 2500 gencin dahil olduğu bir araştırmaya göre, liseye başladıklarında hiçbir tütün ürünü kullanmayan ergenler, okula başladıktan 6 ay sonra ise sigara mamüllerini denediklerini bildirmişlerdir. 14 yaşındaki bir kişinin tütün ürünlerini denemesi endişe vericidir.

Araştırmalar gösteriyor ki; e-sigaralar diğer tütün ürünlerinin kullanımı için sanki bir kapı görevi görüyor; bunu deneyimleyenler diğer tütün ürünlerini de denemek istiyorlar.

Her ne kadar yanlış olsa da gençler arasında e-sigaranın tehlikeli olmadığına ve alışkanlık yapmayacağına dair bir görüş vardır. Aileler ve ergenler farkına varmalıdırlar ki; e-sigaralar geleneksel sigaralar kadar kötü etkileri olmasa da alışkanlık yapma riski taşımaktadırlar.

E-sigaraların arkadaş ve aile tarafından onaylanması cihazın kullanımının gençler arasında yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Pediatrics'te yayımlanan yeni bir çalışmada gösterilmiştir ki; ailesi veya arkadaşları e-sigara kullanan gençler, e-sigaraya daha kolay alışabilmektedir.

Southern California Üniversitesi araştırmacılarının çalışmalarında ergenlerin elektronik sigarayı geleneksel sigaraya göre daha çok tercih ettikleri görülmüştür, bu cihazların kullanımı piyasaya sürüldükten itibaren her yıl artış göstermektedir.

E-Sigaradaki Büyük Tehlike!

Sıvı nikotin ihtiva eden elektronik sigara kartuşlarının içeriklerinin değiştirilebileceğine önceki yazılarımızda dikkat çekmiş ve bu konudaki kaygımızı dile getirmiştik. Bu potansiyel tehlike bu hafta sonuçları açıklanan bir araştırma ile kesin olarak gösterilmiştir. Amerika’da ortalama yaşı 16 olan 3847 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre, öğrencilerin %5.4’ünün esrar içeren e-sigara kullandığı tespit edilmiştir. Elektronik sigaraların, esrar kullanmanın yeni ve daha az dikkat çeken bir yolu olarak kullanılması çok kaygı vericidir.

Esrar - kenevir otu tıbbi amaçla kullanılabilir mi? Potansiyel riskleri ve faydaları nelerdir? adlı yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz

Sigarayı bırakmaya çalışan insanlara yönelik e-sigara pazarında; yeni araştırmaların gösterdiğine göre aparatların değiştirilmesi ile nikotin yerine kenevirin (esrar) buharlaştırılması yöntemi kullanılmaktadır.

Yale Üniversitesi araştırmalarına göre, yüksekokul öğrencilerinden e-sigara kullananların beşte biri esrar veya haşhaş yağı buharlaştırma yöntemini kullanıyor.

E-sigaraların çoğunluğu bir kartuşa, bir pile ve bir de püskürtece sahiptir. Kartuş, püskürteç tarafından ısıtılan ve buharlaştırılan bir sıvı çözelti içermektedir. Sıvı bir kez buharlaştırıldıktan sonra kullanıcı onu normal sigara kullanımında olduğu gibi içine çekebilmektedir. E-sigaralarda alınan nikotin miktarını kullanıcı belirleyebilmekte, bazı kullanıcılar nikotin içermeyen e-sigaraları tercih edebilmektedirler. Bununla beraber nikotin sıvısının yerini esrar ürünlerinin alabildiği görülmüştür; haşhaş yağı, kurutulmuş esrar, tetrahydrocannabinol (THC) ile demlenmiş ağda-esrarın aktif içeriği-gibi. Bazı e-sigara satıcıları esrarın buharlaştırılması için dizayn edilmiş cihazlar da teklif edebilmektedirler.

Sonuç olarak, e-sigaranın gençlerde katlanarak artan kullanımı ve e-sigara ile esrar kullanımı çok kaygı vericidir. Bu durum e-sigaranın pazarlama amacının dışında kullanılma potansiyeline dikkat çekmektedir. E-sigara kullanımı ile ilgili düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekmektedir.

E-sigara yazılarımızın ilkine ulaşmak için tıklayınız.

E-sigara yazılarımızın ikincisine ulaşmak için tıklayınız.