Güneş kremleri

Sadece güneş yanığından değil, cilt kanseri ve erken yaşlanmayı tetikleyen UVA ışınlarından da koruyacak.

Yaz çoktan geldi. Artık deniz mevsimi... Tüm yılın yorgunluğunu üstünüzden atmak için tatile can atıyorsunuz. Denize girecek, uzun uzun güneşlenip bronzlaşmak isteyeceksiniz. Güneşin yaydığı ışınlar vücudumuzun ihtiyacı olan D vitamini içerir, ama aynı zamanda yaydığı zararlı UV ışınlarından korunmayı da gerektirir. Biz uzmanlar, güneşe çıkmadan güneş kremi kullanmanın sağlığınız açısından önemli olduğunu her yaz hatırlatıyoruz. Ancak, güneş kremlerindeki koruma faktörleri hakkında da bilgi vermeyi ihmal etmiyoruz. Cilt kanserinin oluşumunda etken, zararlı güneş ışınlarından korunmak için gün geçmiyor ki bir yeniliğe imza atılmasın. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), sadece güneş yanığından değil, cilt kanseri ve erken yaşlanmayı tetikleyen UVA ışınlarından da koruyan güneş kremlerinin üretimini yürürlüğe soktu. Bunun yanı sıra; kullanılan nemlendirici, dudak kremi ve makyaj malzemelerinin etiketlerinde de güneş kremlerinde olduğu gibi koruma faktörü derecesinin belirtilmesi şartı söz konusu.

Peki, cildinizi zararlı güneş ışınlarından koruyacak güneş kremlerinin yeni etiketlerinde ne yazıyor olacak? Gelin birlikte inceleyelim:

Ne yeni?

-Testlerle desteklenmiş “Geniş Spektrumlu” ibaresi. Yeni kurallar, tüketicinin güneş kremini satın alırken, UVB ve UVA ışınlarının her ikisinden koruyan “geniş spektrumlu” olduğundan emin olmasını sağlayacak. Tüm güneş kremi ürünleri, güneş yanığına yol açan UVB ışınlarına karşı koruyucu özelliktedir. Artık, cilt kanseri ve ciltte erken yaşlanma oluşumunda payı olan UVA ışınlarına karşı da koruyucu özellik taşıyacaklar. Sadece, testleri geçen ürünlerde “geniş spektrumlu” etiketi kullanılabilecek.

-Güneş Koruma Faktörü düşük olan ürünlerin etiketlerine uyarı yazısı eklenmelidir. Güneş Koruma Faktörü 15’ten düşük olan güneş kremlerinin etiketine mutlaka uyarı yazısı eklenmelidir. “Cilt Kanseri/Ciltte erken yaşlanma uyarısı: Güneşte uzun süre kalmak, cilt kanseri ve ciltte erken yaşlanma riskini arttırır. Bu ürün, cilt kanseri veya ciltte erken yaşlanmadan korunmanıza değil sadece güneş yanıklarından korunmanıza yardımcı olur.” İbaresi yazılmalıdır. Aynı uyarı yazısı “geniş spektrumlu” olmayan güneş kremlerinde de olmalıdır.

-“Suya dayanıklı” demek “su geçirmez” demek değildir. Hiçbir güneş kremi su geçirmez veya “terlemeye dayanıklı” değildir. Üreticiler, artık bunu iddia edemeyeceklerdir. Eğer ürünün ön tarafındaki etikette su geçirmez ibaresi varsa, yüzerken veya terlerken etkisi 40 dakika veya 80 dakika sürer diye belirtilmesi gereklidir.

-Ürünler olduğundan fazlasına söz veremez. Güneş kremleri, anında koruma veya tekrar sürmeden 2 saatten fazla koruma vaad edemezler. “Güneş Koruması” ibaresini kullanamazlar.

Peki, ne tür önlemler alarak güneşten korunabilirsiniz?

-Güneş Koruma Faktörü en az 15 olan geniş spektrumlu güneş kremleri kullanın. Güneş kreminizi 2 saatte bir, yüzdükten ve terledikten sonra sürdüğünüzden emin olun.

-Örtünün. Güneşlenmiyorsanız üstünüze bir şeyler giyin, geniş kenarlı şapka takın ve cildinizi mümkün olduğu kadar koruyun. Gözlerinizi, UV ışınlarını en az %99 engelleyen güneş gözlüğü takarak koruyabilirsiniz.

-Gölgede oturun. Güneş ışınlarının en sert olduğu sabah saat 10:00 ile akşam üstü 16:00 arası güneşlenmeyin. Direk güneş ışınlarına maruz kalma sürenizi, uzmanların belirttiği sürelerle sınırlayın.

-Solaryumda bronzlaşmaktan kaçının. Cilt kanserinin oluşmasına katkı sağlayabilir ve cildinizde uzun süreli zarara yol açabilir.

Güneşin cildinize vereceği zarardan korunarak, erken yaşlanma ve cilt kanserini önlemek sizin elinizdedir. Biz uzmanlar, kanser gibi ilerde ortaya çıkabilecek uzun süreli ve sıkıntılı hastalıklarla yüz yüze gelmemeniz ve hayatın tadını çıkarabilmeniz için uğraş vermekteyiz. Ayrıntıları düşünülerek, incelenip araştırılarak ortaya çıkan sonuçlar, sizin daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz adınadır. Uygulamak ise, kendi inisiyatifinizdir.