Önem verdiğiniz birinin kanser olduğunu öğrenmek, yönetmesi ve yönlendirmesi oldukça zor bir durum olabilir. Birçok insan bu tür bir duruma aşina değildir ve hastayı daha kötü hissettirmeden, yanlış bir şey söylemeden veya yapmadan desteklerini göstermek için ne yapacağından emin olmayacaktır. Uygun bir hediye, bu durumlar için en iyi fikirlerden biridir.

Kanser teşhisi konan kişilerin muhtemelen zor bir zamanla karşı karşıya kalacağını biliyoruz ve yolun her adımında onlar için orada olduğunuzu bildiklerinden emin olmak isteyeceksiniz. Tabii ki, bunu yapmanın birçok sözlü yolu var. Çoğu zaman, yapabileceğiniz en iyi şey, kişiyi dinlemek ve duygusal destek sağlamak için her zaman orada olduğunuzdan emin olmaktır.

- İlgili konu: Kanser hastalarına ne söylenmeli ve ne söylenmemeli?

Size ihtiyaç duyduklarında orada bulunmalı ve orada olmalı, onları dinlemekten ve onlara rahatlık sunmaktan mutlu olmalısınız. Yardım etmenin pratik yolları da vardır: örneğin, sizden istedikleri takdirde randevulara eşlik etmek, gerektiğinde çocuk bakımı veya evcil hayvan bakımına yardımcı olmak ve günlük yaşamlarını daha kolay ve yönetilebilir hale getirebilecek diğer çeşitli eylemler... Bunlar belki de en makbule geçecek çok önemli hediyelerdir. Bununla birlikte, sevginizi ve desteğinizi sarıp paketleyip edebileceğiniz türden hediyelerle de gösterebilirsiniz. İşte arkadaşınız veya sevdiğiniz kişi için doğru olanı seçmenize yardımcı olacak bazı tavsiyeler!

Hediye seçiminde dikkatli olun

Farklı insanlar farklı hediyeleri beğenecektir. Her kanser hastasına uyan tek bir hediye yoktur; aynı şekilde Anneler Günü'nde anneler, Sevgililer Günü'ndeki sevgililer veya doğum günleri veya Noel'deki her arkadaş için belirli bir hediye yoktur. Zevklerini ve tercihlerini bilecek olan kişi olarak arkadaşınıza verilecek en iyi armağanı yalnızca siz bilirsiniz. Bununla birlikte, bu süreç sırasında arkadaşınıza dikkat etmeli ve sağlığına zararlı olabilecek herhangi bir şeyi veya onları üzebilecek herhangi bir şeyi hediye etmemek için fazladan düşünmelisiniz. Gerçekten her seçeneği düşünün ve bir kanser hastası için uygun olup olmadığını araştırın. Sağlık görevlilerinin ve kanser hastalarının kendilerinin tavsiyeleri de dahil olmak üzere birçok bilgi kaynağı var. Bunları okumak güzel, çünkü size ne alacağınız ve ne almayacağınız hakkında daha iyi ve daha kapsamlı bir fikir verecektir.

Arkadaşınızın sahip olduğu kanser ve tedavi türünün farkında olun

Mümkün olduğunca dikkatli olmak için, arkadaşınızın kanserinin aşamasının yanı sıra, tedavi görüyorlarsa, sahip oldukları tedavinin farkında olmanız gerekir. Eğer arkadaşınız tedavi olmamaya karar verdiyse veya örneğin bir terminal / son dönem kanser teşhisi varsa, “yakında iyileşeceksin” tarzında şeyler söyleyen hiçbir şey satın almamalısınız. Farklı tedaviler, çiçek veya çikolata gibi popüler olan hediyeleri sıklıkla uygunsuz hale getirebilecek farklı istenmeyen etkilere de sahip olabilir. Farklı tedavilerin farklı aşamalarda da farklı etkileri olabilir; bu nedenle tedavinin başlarında uygun olabilecek bir hediye daha sonra uygunsuz olabilir veya tam tersi de olabilir. Bu yüzden, sevdiklerinizin neyle karşı karşıya olduğunu gerçekten anladığınızdan emin olun ve ne tür hediyeler yardımcı olabilir ne tür hediyelerden kesinlikle kaçınılmalıdır güzelce araştırın.

Kaçınılması gereken kanser hastası hediyeleri

Sıklıkla kanserli bireylerle iyi giden hediyelere bakmaya başlamadan önce, gerçekten satın almamanız ve göndermemeniz veya dağıtmamanız gereken hediyelere bakmak belki de daha önemlidir. Bu, utanç, incinme veya zarar verme durumlarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Aklınızda bulundurmak isteyebileceğiniz bazı örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

Çiçekler ve bitkiler

İnsanlar rahatsız olduğunda genellikle çiçek veya bitki göndeririz. Çevreyi aydınlatırlar ve günlerine biraz neşe getirebilirler. Ancak, çiçek ve bitkileri sipariş etmeden önce göndermek için uygun olup olmadıklarını kontrol etmek önemlidir. Sevdiğiniz kişi kemoterapi alıyorsa veya kemik iliği veya kök hücre nakli hastasıysa, bitkiler aslında onlar için tehlikeli olabilir. Birçok çiçek ve bitki türü, hastaları enfeksiyon riski altına sokabilecek ve iyileşmeyi geciktirebilecek mantar sporları barındırır. Bunun da ötesinde, bitkilerin genellikle birkaç gün içinde solup öleceğini hatırlamanız gerekir. Bu, sürekli zihinlerinin ön planında ölüm düşüncelerine sahip olabilen birini duygusal olarak sıkıntıya sokabilir.

Kişinin çiçekleri sevdiğini biliyorsanız, yapay buketler veya görüntüler, origami veya kâğıt çiçekler veya cam çiçekler gibi alternatifleri düşünebilirsiniz. Bunlar arkadaşınızın sağlık ve refahını riske atmadan aynı amaca hizmet edebilir.

Parfümler ve kokular

Genellikle sabahları kullandığımız bir imza kokumuz vardır ve sevdiğiniz kişinin en sevdiği parfümünün veya cilt bakım malzemelerinin (losyonlar ve kremler gibi) bir şişesini hastanelerine veya bakım tesislerine göndermenin iyi bir fikir olacağını düşünebilirsiniz, bu, biraz daha evde hissetmelerine yardımcı olabilir. Her nasılsa kemoterapi gibi tedaviler çoğu zaman insanların koku duyusunu değiştirebilir ve bir zamanlar çekici veya hoş olan kokular artık onlara mide bulantısı hissettirebilir.

Bu tür bir hediyeye alternatif kokusuz losyonlar, kremler ve diğer cilt bakım ürünleri olabilir. Bu, bulantıyı tetiklemeden hoşnutluk verebilir.

Peruklar, şapkalar veya diğer saç kaplamaları

Kanser tedavisi görürken herkes saçlarını kaybetmez. Farklı kemoterapiler saç dökülmesine neden olabilir, ancak arkadaşınızı hangi derecede ve nasıl etkileyeceği değişebilir. Yani, peruk, şapka veya diğer saç kaplamaları gibi şeyleri alabilirsiniz. Hatta, sevdiğiniz kişi isterse, o zaman onları satın almak uygun olacaktır. Ancak bunun tamamen gerekli olmadığı durumlarda onları erken satın almak arkadaşınızı gereksiz yere üzebilir.

Masaj veya diğer Spa bakımları

Birçok insan, rahatlatıcı ve dinlendirici bir günün veya tedavinin, zor bir zaman geçiren biri için mükemmel bir hediye olabileceğini düşünüyor. Ancak sıklıkla spa günleri ve masajlar gibi spa uygulamaları kanser hastaları için ideal olmayabilir. İlk ve en önemlisi, bazı kaplıcalar sevdiklerinizi tedavi etmeyi reddedebilir, çünkü hastalar için tedaviye uygun olmadığını veya çok yüksek risk taşıdığını düşünebilirler. Bu durum arkadaşınızı çok üzebilir. Bazı tedavilerin hastaları fiziksel olarak hassas ve zayıf hissetmesine neden olabileceğini hatırlamak da önemlidir. Tedavi süreci rahatsız edici olabilir ve amaçladığınız şeyin tersi olabilir. Bazı kanser tedavileri de ısıyı önlemek için bakım sonrası talimatlara sahiptir. Bu, saunaların, buhar odalarının ve sıcak taş masajlarının sınırların dışında olabileceği anlamına gelir.

- İlgili konu: Kanser hastaları hamam, sauna ve kaplıcalarda tatil yapabilir mi?

Kanser hastaları için göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz hediyeler

Kanser hastaları için göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz hediyeler

Kanseri deneyimleyen biri için satın almaktan kaçınmak isteyebileceğiniz birkaç hediyeyi vurguladık. Ama hangi hediyeler isabetli ve uygun olabilir? İşte kanser hastalarına yardımcı olabilecek birkaç hediye önerisi.

Konfor sağlayan hediyeler

Battaniyeler

Konfor, arkadaşlarınız kendini iyi hissetmediğinde günlük yaşamlarını iyileştirmenin anahtarı olacaktır. Battaniyeler, konforun nihai sembolüdür. Sarılıp yatmak için yumuşak ve sıcak tutan bir şey sağlarlar. Genellikle, hastanelerin de sınırlı battaniye kaynakları vardır, bu yüzden sevdikleriniz hastanedeyse, ekstra bir battaniye gece uyurken onlara daha fazla sıcaklık sağlayabilir. Sağladığınız bir battaniyenin hastane tarafından verilen seçeneklerden daha iyi olması muhtemeldir ve tedaviden sonra da eve götürülebilir. Malzemesi, ağırlığı, renkleri, baskıları farklı olan seçeneklere göz atın. Hatta uyku mücadelelerine veya endişeye yardımcı olabilecek özelikte bir battaniye düşünün.

Seyahat yastıkları

Arkadaşınızın hastanelerin etrafında tekerlekli sandalye ile hareket ettiği zamanlar olabilir. Seyahat yastığı, bir alandan diğerine daha rahat hareket etmenin yanı sıra bekleme odalarında veya hastanenin diğer alanlarında beklemek için harcanan zaman içerisinde yardımcı olabilir. Ayrıca tedaviler ve iyileşme sırasında, ev ve hastane arasında seyahat ederken de faydalı olabilir.

Port yastıkları

Sevdiğiniz kişi kemoterapi alıyorsa, her seferinde yeni damar yolu açılmasını azaltmak için takılı bir venöz portu olabilir. Bu port genellikle göğüste olacaktır ve ilaçlar intravenöz olarak buradan uygulanabilir. Port yastıkları, hareket sırasında veya sevdikleriniz arabadayken bu bağlantı noktasını korumak için yararlı olur (örneğin port yastığı emniyet kemerlerinin bağlantı noktasına sürtünmesini önleyebilir).

venöz port yastığı kanser hastası

Ev giysileri

Birisi rahatsızlandığında, ev giysileri ve pijamalar daha rutin giyilebilir. Çok az kişi hastanede zaman geçirirken veya evde dinlenirken denim veya sert pamuk gibi rahatsız edici malzemelerden yapılmış kıyafetler giymek ister. Bu yüzden ev giysileri ve pijamalar harika ve gerçekten pratik hediyeler olabilirler. Şirketler giderek daha çeşitli seçenekler sunuyor, yani arkadaşınızın seveceği bir stil bulabilirsiniz. Şort, tişört, gecelik ve eşofmanın ya da herhangi bir şeyi barındıran hepsi bir arada bir paket de hazırlayabilirsiniz.

Yatak çorapları ve terlikler

Konfor söz konusu olduğunda yatak çorapları ve terlikler de harika bir seçenektir. Arkadaşınız hastanedeyse, iyi bir çift sert tabanlı terlik giymek, dolaşmak veya banyoya gitmek zorunda kaldıklarında ayakkabıdan daha kolay olabilir. Yatak çorapları da ayaklarını her zaman sıcak tutmaya yardımcı olabilir. Bu hediyeler evde kullanmak için de harika birer tercih olabilirler!

Kanser hastaları için konfor arttırıcı hediyeler

Yeniden kullanılabilir su şişeleri

Başka bir pratik hediye, yeniden kullanılabilir bir su şişesi. Su içmek için düzenli olarak kalkmak sağlığı iyi olan biri için bir sorun olmayabilir, ancak her zaman yakınlarda bol miktarda su bulunması, yüksek enerji seviyelerine sahip olmayan biri için yararlıdır. Bunu gerçekten kişiselleştirilmiş bir hediye yapmak için birçok farklı tasarım vardır. İsterseniz arkadaşınızın ismiyle veya üzerinde resmiyle özel bir şişe, ister favori spor takımının logosuna veya müzik grubunun logosuna sahip bir şişe ya da başka şeyler olabilir.

Dudak balsamları

Bu garip bir şey gibi gelebilir, ancak insanlar farklı tedaviler alırken ve hastanelerde veya klima ünitelerinin çalıştığı sağlık tesislerinde zaman geçirirken genellikle çatlamış dudak problemi yaşarlar. Kaliteli bir dudak kremi, çatlamış dudaklardan rahatsızlığı önlemeye yardımcı olabilir. Mümkün olduğunca kokusuz ve tatlandırılmamış seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Kremler ve losyonlar

Cilt de yukarıda açıklanan şartlar ve ortamlarda kurumuş olabilir. Yani kokusuz nemlendirici kremler ve losyonlar da iyi bir hediye olabilir. Kuruluk, ağrı, dökülme ve diğer sorunları önlerler.

Eğlence sağlayan hediyeler

Kitaplar ve elektronik kitaplar

Sevdiğiniz kişi hastanede çok fazla zaman harcıyorsa, oldukça sıkılacak ve ellerindeki çok az şeyle çok fazla zaman geçirmeleri gerekecek. İyi bir kitap ya da elektronik kitap kanser hastaları için gerçekten harika bir hediye olabilir. Onlara dikkat dağıtıcı şeyler ve yapacak bir şeyler sağlayacaktır. Bir kitap satın alıyorsanız, olumlu ve canlandırıcı bir kitap seçmeye çalışın. Kitabı verdiğiniz kişi şu anda hayatında üzücü bir şeye ihtiyaç duymuyor.

Kulaklık

Çoğu zaman insanlar hastanedeyken müzik dinlemek isteyeceklerdir ancak diğer odalardaki hastaları rahatsız edebileceğinden yapamayabilirler. Bu yüzden kulaklıklar mükemmel birer hediye olabilirler. Başkalarını rahatsız etmeden müziklerini dinleyebilecekler. Hatta rahatlatıcı çalma listelerini veya geceleri uyumak için istedikleri herhangi bir şeyi dinlemek için giyebilecekleri düz bir kafa bandında düz hoparlörü olan uyku kulaklıkları gibi seçenekler bile var. Gürültü önleyici kulaklıklar da iyi bir seçenektir, çünkü tipik gürültülü hastane alanlarını engelleyebilir ve rahatlamak için biraz huzur ve sessizlik sağlayabilirler.

Tablet

Tabii ki, bir tablet oldukça pahalı bir hediye, ancak doğum günü veya Noel gibi bir fırsat ortaya çıkarsa arkadaşınıza satın almak istediğiniz bir şey olabilir. Tablet, çok yönlü eğlencenin kompakt bir şeklidir. Film izleyebilir, haber makalelerini okuyabilir, video izleyebilir, müzik akışı yapabilirler. Ayrıca, daha büyük bir ekranda istedikleri herkesle kolayca iletişim kurabilmeleri veya grup video görüşmelerini yapmak için de kullanılabilir. Beceri geliştirmek için uygulama ve program da indirebilirler. Bu cihazla imkanlar sınırsızdır ve sürekli zihni oyalamayı sağlar.

Boyama kitapları

Renklendirmeyi çocuklarla ilişkilendirme eğilimindeyiz. Ancak, yetişkinler için de artan sayıda boyama kitabının pazara girişini fark etmiş olabilirsiniz. Renklendirme çok fazla düşünme ve çaba gerektirmeyen son derece huzurlu ve rahatlatıcı bir aktivitedir. Boyama kitapları, enerji seviyeleri düşük olduğunda eğlence sağlayabilir. Boyama kalemlerini de kitapla beraber vermeyi unutmayın!

Bulmaca kitapları

Boyama kitaplarına benzer olarak bulmaca kitapları da birer seçenek olabilir -sudoku bulmacalar, kelime aramaları… gibi sayısız seçenekler bulunabilir. Fiziksel olarak çok zor olmayan, basit ve keyifli bir eğlence sağlar.

Bakım

Sevdiğiniz kişi hastanede olmaktan ziyade evde vakit geçiriyorsa veya hastaneden eve dönüyorsa, hizmetler genellikle harika hediyeler olabilir. Hayatlarını onlar için daha kolay hale getirebilir, günlük işler ve rutinler yerine dinlenmeye odaklanmalarına izin verebilir. Özellikle yararlı olabilecek bazılarını aşağıda bulabilirsiniz. Tabii ki, her zaman hizmeti ayarlayacağınız kişi veya şirketleri dikkatli seçin!

Temizlik hizmetler

Hastaneden eve döndüklerinde evlerini temizlememek, kanser hastaları için büyük bir rahatlama olabilir. Detaylı bir temizlik yapmak ya da alışkın oldukları standart temizliğin altındaki bir ortamda yaşamak arasında seçim yapmak yerine, başkasının bu işi halletmesi kişiye rahat vakit geçirebileceği bir ortam bırakabilir.

Kuru temizleme hizmetleri

Bir başka harika hediye, arkadaşınızın kıyafetlerini, çarşaflarını ve diğer çamaşırlarını gerektiğinde yıkayacak, kurutacak ve ütüleyecek bir çamaşır hizmetidir. Çamaşır işlerinin her zaman halledilmesi gerekir ve başka birinin bu ağırlığı arkadaşınızın omuzlarından alması muhteşem bir hediye olabilir.

Teslimat hizmetleri

Muhtemelen sevdikleriniz, ihtiyaç duyduklarında bir şeyler satın almak için mağazalara gitmek istemeyebilirler. Bu noktada dağıtım hizmetleri çok işe yarar. Birçok şirketten bu konuda yararlanabilirsiniz.

Abonelikler

Arkadaşınız iyileşmeleri sırasında evde çok zaman harcıyorsa, aboneliklerin keyfini çıkarabilirler. Posta yoluyla ulaşıp arkadaşınızın yüzüne bir gülümseme getirebilir. Bunlar en sevdikleri dergi veya bülten, bir hediye kutusu, zevk aldıkları herhangi bir şey olabilir. Farklı seçeneklere ve arkadaşınızın ihtiyaç veya tercihlerine en uygun olanlarına göz atın!

Sormaktan korkmayın

Gerçekten şüpheniz varsa, arkadaşınızdan bazı fikirler istemekten korkmamalısınız. Bir fikriniz varsa ancak bunun uygun olup olmadığından emin değilseniz, basitçe istedikleri bir şey olup olmadığını sorabilirsiniz. Ne alacağınıza dair hiçbir fikriniz yoksa özellikle istedikleri bir şey var mı diye kontrol edip ona göre alabilirsiniz. Sormak işleri gerçekten kolaylaştırabilir. Elbette, sürpriz yapma imkanını ortadan kaldıracak ama aynı zamanda kesinlikle sevecekleri harika bir hediye almanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak, dikkat etmemiz gereken çok fazla bilgi olabilir ancak bu hasta olan arkadaşınız için satın almaktan kaçınmak isteyebileceğiniz birkaç şeyi vurgulamanıza yardımcı olur. Bu arkadaşınız için zor bir zaman ve zor bir yolculuk olacak, ancak hediyeleriniz onlara bu zor zamanlarda desteklendiğini ve sevildiğini göstermeye yardımcı olacak!