"Kanserle ilgili doğru bilinen yanlışlar" yazılarımızın ikincisinde kanserin bulaşıcı olup olmadığı; ameliyatla veya biyopsiyle kanserin yayılıp yayılmadığı ve hava ile temas ettiğinde kanserin kötüleşip kötüleşmeyeceği sorularına cevap verdik.

Kanser bulaşıcı mıdır?

Hayır. Kanser insandan insana yayılan bulaşıcı bir hastalık değildir. Kanserin bir insandan diğerine yayılmasına neden olabilecek tek durum, kanserli bir organın veya dokunun naklidir. Geçmişte kanser olmuş ve iyileşmiş bir kişiden organ veya doku nakledildiğinde, alıcı kişide gelecekte nakille bağlantılı kanser gelişme riski artar. Ancak bu risk oldukça düşüktür (her 10.000 organ naklinde yaklaşık 2 kanser vakası). Bu nedenle kanser geçmişi olan donörlerden organ veya doku tercih edilmemektedir.

Bazı kişilerde oluşan kanserlerde ise kanserin nedeni virüs (bazı insan papillom virüsü (HPV) ve hepatit virüsleri gibi) ve bakterilerin oluşturduğu kronik infeksiyonlardır (helikobakter pilori gibi). Günümüzde kansere neden olabilen birçok virüs infeksiyonundan aşılanma ile korunabilmektedir (HPV ve hepatit aşıları). Bu virüs veya bakteriler kişiden kişiye bulaşabilir, fakat kişiden kişiye kanseri taşımaz.

- İlgili konu: Bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalar kansere nasıl yol açtığı hakkındaki detaylı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Ameliyat veya tümör biyopsisi kanserin vücuda yayılmasına neden olabilir mi?

Cerrahi ile kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılma olasılığı oldukça düşüktür. Standart prosedürleri takip eden cerrahlar tümörü almak için uyguladıkları cerrahi veya biyopsi sırasında kanser hücrelerinin yayılımını önlemek için birçok önlem alır ve özel yöntemler kullanır. Örneğin: Eğer vücutta birden fazla bölgeden doku alınması gerekiyorsa, her bir bölge için farklı cerrahi aletler kullanılır.

Havayla temas ettiğinde kanser kötüleşir mi?

Hayır. Birçok kişi ameliyat sırasında tümörün havayla temas etmesi halinde daha hızlı yayılacağına ve hastalığın daha kötü seyredeceğine dair yanlış bir inanışa sahiptir. Havayla temas eden tümörler daha hızlı büyümez veya kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmaz.