Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Genel Kanser Haberleri - Kanser mitleri - 2: Kanser bulaşıcı mıdır? Biyopsi veya ameliyat kanserin vücuda yayılmasına neden olabilir mi?
Kanser mitleri - 2: Kanser bulaşıcı mıdır? Biyopsi veya ameliyat kanserin vücuda yayılmasına neden olabilir mi?

Kanser mitleri - 2: Kanser bulaşıcı mıdır? Biyopsi veya ameliyat kanserin vücuda yayılmasına neden olabilir mi?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

"Kanserle ilgili doğru bilinen yanlışlar" yazılarımızın ikincisinde kanserin bulaşıcı olup olmadığı; ameliyatla veya biyopsiyle kanserin yayılıp yayılmadığı ve hava ile temas ettiğinde kanserin kötüleşip kötüleşmeyeceği sorularına cevap verdik.

Kanser bulaşıcı mıdır?

Hayır. Kanser insandan insana yayılan bulaşıcı bir hastalık değildir. Kanserin bir insandan diğerine yayılmasına neden olabilecek tek durum, kanserli bir organın veya dokunun naklidir. Geçmişte kanser olmuş ve iyileşmiş bir kişiden organ veya doku nakledildiğinde, alıcı kişide gelecekte nakille bağlantılı kanser gelişme riski artar. Ancak bu risk oldukça düşüktür (her 10.000 organ naklinde yaklaşık 2 kanser vakası). Bu nedenle kanser geçmişi olan donörlerden organ veya doku tercih edilmemektedir.

Bazı kişilerde oluşan kanserlerde ise kanserin nedeni virüs (bazı insan papillom virüsü (HPV) ve hepatit virüsleri gibi) ve bakterilerin oluşturduğu kronik infeksiyonlardır (helikobakter pilori gibi). Günümüzde kansere neden olabilen birçok virüs infeksiyonundan aşılanma ile korunabilmektedir (HPV ve hepatit aşıları). Bu virüs veya bakteriler kişiden kişiye bulaşabilir, fakat kişiden kişiye kanseri taşımaz.

Bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalar kansere nasıl yol açtığı hakkındaki detaylı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Ameliyat veya tümör biyopsisi kanserin vücuda yayılmasına neden olabilir mi?

Cerrahi ile kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılma olasılığı oldukça düşüktür. Standart prosedürleri takip eden cerrahlar tümörü almak için uyguladıkları cerrahi veya biyopsi sırasında kanser hücrelerinin yayılımını önlemek için birçok önlem alır ve özel yöntemler kullanır. Örneğin: Eğer vücutta birden fazla bölgeden doku alınması gerekiyorsa, her bir bölge için farklı cerrahi aletler kullanılır.

Havayla temas ettiğinde kanser kötüleşir mi?

Hayır. Birçok kişi ameliyat sırasında tümörün havayla temas etmesi halinde daha hızlı yayılacağına ve hastalığın daha kötü seyredeceğine dair yanlış bir inanışa sahiptir. Havayla temas eden tümörler daha hızlı büyümez veya kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmaz.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

Common Cancer Myths and Misconceptions
Causes and Prevention, Risk Factors
https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/myths
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Ozon tedavisi ve kanser
Ozon tedavisi ve kanser
Kemoterapi hakkında 4 şehir efsanesi
Kemoterapi hakkında 4 şehir efsanesi
Rüyada kanser görmek
Rüyada kanser görmek
Alternatif tıp arayışının sebebi yeterli ve doğru ikinci görüş kaynaklarından faydalanmamak olabilir mi?
Alternatif tıp arayışının sebebi yeterli ve doğru ikinci görüş kaynaklarından faydalanmamak olabilir mi?