Bu yazımızda, hayatımızdaki yerleri her geçen gün artan yapay tatlandırıcılar, cep telefonları, elektrik hatları ve bitkisel tedavilerin kanserle ilişkisi konularına değindik.

Yapay tatlandırıcılar kansere neden olur mu?

Hayır. Araştırmacılar yapay tatlandırıcıların (sakarin, siklamat, aspartam, asesülfam potasyum, sukraloz, neotam) güvenliğini görmek adına bazı çalışmalar yürütmüş ve insanda kansere neden olduğuna dair bir kanıt bulamamıştır. Siklamat dışında tüm bu yapay tatlandırıcıların Amerika’da satışı, Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır.

Cep telefonları kansere neden olur mu?

Hayır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre cep telefonları kansere neden olmuyor. Genetik mutasyonlar bazı kanser türlerinin gelişmesine neden olmaktadır. Ancak cep telefonları genlere zarar vermeyen bir tür düşük frekans enerji yaymaktadır.

Elektrik hatları kansere neden olur mu?

Hayır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre elektrik hatları kansere neden olmuyor. Elektrik hatları hem elektrik hem de manyetik enerji yaymaktadır. Elektrik hatları tarafından yayılan elektrik enerjisi, duvarlar ve diğer objelerle kapatılabilir veya zayıflatılabilir. Elektrik hatları tarafından yayılan manyetik enerji ise, genlere zarar vermeyen düşük frekans radyasyondur.

Kanseri tedavi edebilen bitkisel ürünler var mı?

Hayır. Alternatif veya tamamlayıcı tedaviler olarak sunulan bazı şifalı otlar kanserin kendisine veya kanser tedavisine bağlı gelişebilen bulantı, halsizlik, iştah azalması gibi bazı yan etkiler ile baş edebilmek için önerilmektedir. Ancak yapılan araştırmalarda hiçbir bitkisel ürünün kanser tedavisinde etkin olduğu görülmemiştir. Aksine bazı bitkisel ürünler kemoterapi veya radyoterapi sırasında alındığında etkileşime geçerek zararlı olabilir. Bu nedenle kanser hastaları tamamlayıcı ve alternatif takviye ürünlerden (vitaminler ve bitkisel takviyeler dahil) kullanmadan önce hekimlerine danışmalıdır.

Kanser tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleri hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bölümümüze ulaşmak için tıklayabilirsiniz.