Kanser tedavisi görürken bazı tıbbi malzemeler ve eşyalar hayatınızı kolaylaştırabilir.

1- Banyo taburesi

banyo taburesi

Tedavilerin yan etkilerinden biri halsizlik ve yorgunluktur. Banyo yaparken 10 dakika ayakta enerji harcamak çok zor gelebilir. Banyo taburesi ya da sandalyesi çok az enerjiniz olduğunu hissettiğinizde banyo yapmanızı kolaylaştırır.

2- Battaniye

battaniye

Radyoterapi veya diğer kanser tedavileri cildi hassaslaştırır. Normalde de hassas olan ciltleri sert veya batan battaniyeler kötü tahriş edebilir. Bunun için yeterince sıcak tutacak temiz ve yumuşak bir battaniye çok işinize yarayabilir.

3- Şişme saç yıkama havuzu

şişme saç yıkama havuzu

Özellikle yatarak tedavi gören hastaların işini kolaylaştırabilecek bir üründür. Şişirilebilen küçük bir küvet gibi hasta yatarken başını yaslayarak saç yıkama işlemi hasta yakını tarafından kolaylıkla yapılabilir.

4- Tek kullanımlık bezler

tek kullanımlık bezler

Havlu peçete, ıslak mendil gibi malzemeler hastanın yemek yemeden önce-sonra, kusarsa ve tuvalet ihtiyaçları gibi yıkanamayacağı durumlarda oldukça gerekli ürünlerdir. Toplu olarak satın alıp uzun süre kullanabilirsiniz.

5- Hap değirmeni

hap değirmeni

İlaçların kolayca ezilip sıvının içine karıştırılarak tüketilmesini kolaylaştırır. Yutma güçlüğü ve ağız kuruluğu gibi yan etkiler yaşayan hastalar için kullanışlı olabilir. Ancak hapların ezilmesi bazen etkinliğini değiştirebilir, her ihtimale karşı hangi hapları ezerek kullanabileceğinizi doktorunuza veya onkoloji eczacısına danışmalısınız.

6- Suluklar

suluklar

Pipeti veya kolay içilebilir ağızlığıyla su içmek için dik durmanız ya da yataktan kalkmanız gerekmez. Bunu normal su şişesine pipet koyarak kendiniz de tasarlayabilirsiniz.

7- Yatak tepsisi

yatak tepsisi

Yatak tepsileri yatan hastalar için hayat kolaylaştırıcı ürünlerdir. Yemek yerken, içerken, gazete, kitap okurken hatta oyun oynamak için oldukça kullanışlıdır.

8- Susuz temizleyici

susuz temizleyici

Bazen çok yorgun veya ameliyatlı iken acı çekiyor olabilirsiniz. Bu durumlarda lavaboya gitmek zor gelebilir. Durulama gerektirmeyen temizleyici jel ya da solüsyonları zor durumlarda kullanabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki su ve sabunun yerini başka temizleyiciler tutamaz.

9- Ayarlanabilir hasta yatağı

ayarlanabilir hasta yatağı

Hem konforlu hem de yatma ya da oturma pozisyonuna kumanda ile geçebilirsiniz. Birçok hasta için gerekli değildir, fakat uzun süre yatması gereken hastalar için yardımcı olabilir.

10- Kompozit kap takımı

kompozit kap takımı

Bazı kemoterapiler ishal yapabilir. Hastaların tuvalete gidemeyeceği kadar acil durumlar söz konusu olabilir. Yatan bütün hastalar için önemli bir malzemedir.