Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Palyatif bakım - Kanser tedavisi sırasında yardımcı olabilecek 10 eşya
Kanser tedavisi sırasında yardımcı olabilecek 10 eşya

Kanser tedavisi sırasında yardımcı olabilecek 10 eşya

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
12.10.2017

Kanser tedavisi görürken bazı tıbbi malzemeler ve eşyalar hayatınızı kolaylaştırabilir.

1- Banyo taburesi

Tedavilerin yan etkilerinden biri halsizlik ve yorgunluktur. Banyo yaparken 10 dakika ayakta enerji harcamak çok zor gelebilir. Banyo taburesi ya da sandalyesi çok az enerjiniz olduğunu hissettiğinizde banyo yapmanızı kolaylaştırır.

2- Battaniye

Radyoterapi veya diğer kanser tedavileri cildi hassaslaştırır. Normalde de hassas olan ciltleri sert veya batan battaniyeler kötü tahriş edebilir. Bunun için yeterince sıcak tutacak temiz ve yumuşak bir battaniye çok işinize yarayabilir.

3- Şişme saç yıkama havuzu

Özellikle yatarak tedavi gören hastaların işini kolaylaştırabilecek bir üründür. Şişirilebilen küçük bir küvet gibi hasta yatarken başını yaslayarak saç yıkama işlemi hasta yakını tarafından kolaylıkla yapılabilir.

4- Tek kullanımlık bezler

Havlu peçete, ıslak mendil gibi malzemeler hastanın yemek yemeden önce-sonra, kusarsa ve tuvalet ihtiyaçları gibi yıkanamayacağı durumlarda oldukça gerekli ürünlerdir. Toplu olarak satın alıp uzun süre kullanabilirsiniz.

5- Hap değirmeni

İlaçların kolayca ezilip sıvının içine karıştırılarak tüketilmesini kolaylaştırır. Yutma güçlüğü ve ağız kuruluğu gibi yan etkiler yaşayan hastalar için kullanışlı olabilir. Ancak hapların ezilmesi bazen etkinliğini değiştirebilir, her ihtimale karşı hangi hapları ezerek kullanabileceğinizi doktorunuza veya onkoloji eczacısına danışmalısınız.

6- Suluklar

Pipeti veya kolay içilebilir ağızlığıyla su içmek için dik durmanız ya da yataktan kalkmanız gerekmez. Bunu normal su şişesine pipet koyarak kendiniz de tasarlayabilirsiniz.

7- Yatak tepsisi

Yatak tepsileri yatan hastalar için hayat kolaylaştırıcı ürünlerdir. Yemek yerken, içerken, gazete, kitap okurken hatta oyun oynamak için oldukça kullanışlıdır.

8- Susuz temizleyici

Bazen çok yorgun veya ameliyatlı iken acı çekiyor olabilirsiniz. Bu durumlarda lavaboya gitmek zor gelebilir. Durulama gerektirmeyen temizleyici jel ya da solüsyonları zor durumlarda kullanabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki su ve sabunun yerini başka temizleyiciler tutamaz.

9- Ayarlanabilir hasta yatağı

Hem konforlu hem de yatma ya da oturma pozisyonuna kumanda ile geçebilirsiniz. Birçok hasta için gerekli değildir, fakat uzun süre yatması gereken hastalar için yardımcı olabilir.

10- Kompozit kap takımı

Baazı kemoterapiler ishal yapabilir. Hastaların tuvalete gidemeyeceği kadar acil durumlar söz konusu olabilir. Yatan bütün hastalar için önemli bir malzemedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
İlk kez olarak 3. evre akciğer kanseri tedavisi için bir immünoterapi (Durvalumab) FDA onayı aldı
İlk kez olarak 3. evre akciğer kanseri tedavisi için bir immünoterapi (Durvalumab) FDA onayı aldı
Meme kanseri akıllı ilacı trastuzumab damar içi yerine deri altı uygulanabilir mi?
Meme kanseri akıllı ilacı trastuzumab damar içi yerine deri altı uygulanabilir mi?
Aşırı işlenmiş gıdaların kanserle bir bağlantısı var
Aşırı işlenmiş gıdaların kanserle bir bağlantısı var
Radyoterapiye hipertermi eklenmesi, kemik metastazında daha iyi ağrı kontrolü sağlıyor
Radyoterapiye hipertermi eklenmesi, kemik metastazında daha iyi ağrı kontrolü sağlıyor