Akraba veya arkadaş gibi sevdiğiniz bir kişi kanser tanısı aldıktan sonra yakınları olarak bazı endişeleriniz olabilir. Elinizden geldiğince yardımcı olmaya çalışabilir ve bir şeye ihtiyacı var mı diye sorabilirsiniz. Bu gayet ince bir düşüncedir. Fakat konu hediyeye gelince biraz zorlanmalar olabiliyor. Kanser hastası bir kadına dış görünüşünü hatırlatacak veya yiyemeyeceği yüksek kalorili gıdaları hediye etmektense, sizler için hazırladığımız eliniz dolu ziyaretleri kolaylaştırabilecek önerileri inceleyebilirsiniz.

en önemlisi rahat olmalı hediye fikirleri

En önemlisi; rahat olmalı

Kanser tedavisinde hastanın en çok ihtiyaç duyduğu şey rahatlık, konfordur. Hastane ve tedavi sürecinde fazlasıyla rahatsız nesne ve ortam ile haşır neşir olur kanser hastaları.

Yumuşak ve sıcak tutacak çoraplar, terlik, pijama, şal ya da polar battaniye gibi tekstil ürünleri hastanızı rahat ve sıcak hissettirir. Bunun için renk ya da model seçimi için kaygılanmayın; açık pastel renkler ve en sade modeller çoğu kadının hoşuna gider ve hastanızı yormaz.

Stres azaltacak bir fikir olabilir

Kanser tedavisi oldukça stresli bir süreçtir ve bu yöndeki yaklaşımınız hastayı iyi hissettirir. Tanıdığınız kadarıyla kişinin stres seviyesini nasıl azaltabilirsiniz düşünmenizde yarar var. Örneğin; aromaterapi yastıkları, göz maskeleri (uyku gözlüğü), rahat bir sandalye, yumuşak bir ayıcık gibi hediyeler seçebilirsiniz. Doğal hafif kokan esans yağlar da fiziksel ve psikolojik olarak iyi hissetmeye yardımcı olabilir.

stres azaltacak hediyeler rahat bir sandalye

Onu nasıl eğlendirebilirsiniz?

Ne tür bir hediye yakınınızı eğlendirebilir? Basit aktiviteler içeren bir oyun, seveceğini düşündüğünüz keyifli bir kitap ya da film, yeni çıkan albümlerden bir hediye yapabilirsiniz. Evde konforunu bozmadan keyifli vakit geçirmesine yardımcı olacak her şey olabilir.

Samimi ve tarzına uygun bir hediye

Çoğu kanser hastası kemoterapi gördüğü için saç kaybı yaşar. Bu durum kadınlarda biraz daha kötü hissettirebilir. Saçları dökülen kanserli yakınınıza hava durumuna göre güneşten korunacak şık bir şapka ya da kışın sıcak tutacak bir bere hediye edebilirsiniz.

samimi ve tarzına uygun bir hediye şapka başlık

Onu biraz şımartmak

Bu biraz hassas bir nokta ama hastanız için keyif verici olabilir. Bir masaj paketi satın alabilirsiniz, ama tabii ki ameliyat ağrısı gibi bir şikayeti yoksa. Ya da temizliğinden emin olduğunuz bir salon varsa bildiğiniz, el, ayak, cilt bakımı hediye edebilirsiniz. İade edilebilir olmasına ve hastanıza zarar vermeyecek yöntemler olduğuna dikkat etmek gerekir.

Anlamlı bir takı

Kadınlar hasta ya da sağlıklı olsun genelde takıları ve mücevherleri severler. Sevgi, umut veya cesareti anımsatacak küçük bir kolye ya da bileklik hediye edebilirsiniz. Meme kanseri farkındalık simgesini de artık pek çok farklı tasarımda görmek mümkün.

Yiyebileceği keyifli bir hediye ne olabilir?

Sevdiği bir restorana götürmek, taze meyve, sebze sepeti hazırlamak ya da ev yapımı hafif ve sağlıklı bir şekilde favori yemeğini yapmak gibi fikirler olabilir.

yiyebileceği keyifli bir hediye ne olabilir

Kişiye özel bir fikir

Hediyenizin illa maddi bir boyutu olmak zorunda değil. Örneğin eşiniz ya da arkadaşınız için; “bir günlük ev temizliği”, “haftalık pazar alışverişi” veya “dilediğin yemeği yapmak” gibi kendinizce hediye kuponları hazırlayabilirsiniz. Özel hissettirecek keyifli kuponları hastanız dilediği zaman kullanabilir ve siz de dolayısıyla istediğini yerine getirerek iki tarafın da memnuniyetini sağlayabilirsiniz. Bu kuponların üzerinde mutlaka vereceğiniz kişinin ismi yazmalı, unutmayın bu onu değerli ve özel hissettirir.

Kendiniz yapın!

Sevdiğiniz kişinin nelerden hoşlandığını mutlaka biraz bilirsiniz. Hem onun hoşlanacağı hem de sizin çaba harcadığınızı gösterecek her bir sepet hazırlayabilirsiniz. Bu hediye paketinin içinde gıda ya da içecek olacaksa mutlaka sağlıklı olmalı. Dergi, renkli çoraplar, belki kendi yaptığınız bir resim, güzel bir günde çekilmiş çerçevelettiğiniz bir fotoğraf, kokusuz mumlar, çaylar ve bahsettiğimiz diğer alternatifler bu hediye sepetinin içinde olabilir.

- İlgili konu: Kanser tedavisi sırasında yardımcı olabilecek 10 eşya