Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp - Kolloidal gümüş suyu nedir? Kanser tedavisinde kullanılır mı?

Kolloidal gümüş suyu nedir? Kanser tedavisinde kullanılır mı?

Kolloidal gümüş suyu nedir? Kanser tedavisinde kullanılır mı?
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
21.03.2018

Kolloidal gümüş, saf gümüşün mikroskobik taneciklerini içeren, ticari olarak satılan bir üründür. Genellikle bu tanecikler, demineralize su (tuzundan ayrılmış su) veya başka bir sıvı içinde bekletilir. Cilt yaralarının iyileşmesinde yaygın olarak kullanımının yanı sıra oral yolla (ağızdan içilerek) kanser, diyabet ve HIV gibi hastalıkların tedavisinde alternatif tıp olarak kullananlar vardır. Ancak araştırmalar bunun kullanılmaması gerektiğini vurguluyor. Gelin nedenlerine beraber bakalım.

Kolloidal gümüş ne için kullanılır?

Kolloidal gümüş esas olarak krem/pomad halinde antibakteriyel ajan ve topikal yara pansumanı olarak kullanılır. En bilinen formu yanık pansumanı ile özdeşleşmiş Silverdin'dir, fakat artık yanık izleri kalmaması için gümüş-bazlı kremlerind e kullanımı giderek azalmaktadır. Bunun dışında kolloidal gümüş suyunun daha hızlı soğuk algınlığını tedavi etme, diyabet tedavisi, hatta kanser ve HIV'i iyileştirdiğini iddia edenler vardır.

Kolloidal gümüş kanseri, AIDS veya diyabeti tedavi edemez.

Kolloidal gümüş suyu hangi hastalıkların tedavisinde denenmektedir?

Kolloidal gümüş, sıvı içinde küçük gümüş parçacıklarının bir süspansiyonudur. Gümüş bileşenler enfeksiyonları durdurmak ya da önlemek için kullanılır fakat son zamanlarda birçok insan kolloidal gümüşü alternatif bir ilaç gibi farklı durumlarda kullanmaya başlamıştır.

Antimikrobiyal özellikler, cilt yaralarını iyileştirmede, sivilce için olası tedavide kullanımına dair destekleyen çalışmalar vardır.

Bağışıklık sistemi uyarıcı: Bu kullanımı destekleyen hiçbir bilimsel çalışma yoktur.

Diyabet: Bu kullanımı destekleyen bir veri yoktur.

AIDS: Bu kullanımı destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur.

Kanser: Bu kullanım bilimsel çalışmalar ile desteklenmemektedir.

Enfeksiyonlar: Gümüş bileşikleri topikal (cilt üzeri) antiseptikler olarak kullanılmaktadır, ancak enfeksiyon için oral (ağızdan) kullanımını destekleyen hiçbir bilimsel çalışma yoktur.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kolloidal gümüş için bir sağlık yararı olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını belirtmektedir. Hatta, kolloidal gümüş kullanımıyla ilişkili ciddi riskler olduğuna dair önemli kanıtlar vardır.

Kolloidal gümüş tedavisinin potansiyel zararları (riskler ve komplikasyonlar)

• Gümüş tedavisi, işe yarayan bir kanıtı olmasa da, kanser, diyabet ve AIDS için bir tedavi olarak teşvik edilmektedir.

• Vücudumuz işlevini sürdürebilmek için gümüşe ihtiyaç duymaz. Gümüş aslında proteinlerin doğasını değiştirir ve birçok enzime etkilerini kaybettirebilir.

• Uzun süre kolloidal gümüşü ağız yoluyla almak deride mavimsi-gri renk değişikliğine neden olur. Bu argyria denen bir durumun belirtisidir. Agyria tersine çevrilemez. Argyria kendi başına tehlikeli olmayıp ve “tıbbi olarak iyi huylu” olarak tanımlansa da herhangi bir cilt renginin değişmesi istenmeyen bir yan etkidir.

• Kolloidal gümüş ayrıca vücudunuzun belirli ilaçları bağırsaklardan ememesine de neden olur. Bunlar antibiyotik ve tiroid eksikliği ilaçlarını içerir.

• Kolloidal gümüş suyunun uzun süreli kullanımına bağlı epilepsi (sara) nöbetleri bildirilmiştir.

• Hamilelikte fetus üzerinde zararlı etkileri olduğu için kolloidal gümüş kesinlikle alınmamalıdır.

Kanserde kolloidal gümüş tedavisi

Kolloidal gümüşün kanser tedavisinde etkinliğine inanan bir grup insan olsa da, bu konuyla ilgili yapılan çalışmaların sonuçları olumlu yönde değildir. Bugüne kadar, kolloidal gümüş suyu içilmesinin sağlık etkileri hakkında iyi kalitede bir araştırma da bulunmamaktadır.

Peki, nereden çıktı kolloidal gümüş kanseri tedavi eder fikri? Bozacının şahidi şıracı

Kolloidal gümüşün kanser hücrelerini öldürdüğü iddiaları, homeopati uygulayan Robert Scott Bell'in söylediği; mineralin “mükemmel bir antibiyotik” olduğu yönündeki yanlış yönlendirilmesinden kaynaklanmaktadır. Los Angeles Times’da 2009 tarihinde bir makalesinde, maddenin bilinen kötü yan etkileri olmadığını ve gümüşün herhangi bir bakteri veya virüsü öldürebileceğini söylemiştir. Ancak, kolloidal gümüşün antimikrobiyal özelliklere sahip olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Sonuç olarak;

Kolloidal gümüş suyunun kanser tedavisinde kullanımına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Tedavi amacıyla içilmesi tavsiye edilmez, ciddi yan etkileri vardır. Kanser tedavisine tek başına veya tamamlayıcı bir yöntem olarak kesinlikle kullanmayınız.

İLGİLİ KONULAR

- Homeopati (sulandırılmış tıp) uzmanları tutuklandı - Çalışmalarının sahte olduğu anlaşıldı

- Tüm zamanların en popüler 10 alternatif tedavisi

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

1. Bauer BA.
My dad takes colloidal silver for his health, but is it safe?
mayoclinic.org (2017)

2. Fung MC and Bowen DL.
Silver products for medical indications: risk-benefit assessment.
J Toxicol Clin Toxicol 1996

3. McKenna JK, et al.
Argyria associated with colloidal silver supplementation.
Int J Dermatol 2003.

4. Mirsattari SM, et al.
Myoclonic status epilepticus following repeated oral ingestion of colloidal silver.
Neurology 2004.

5. US FDA. Consumer Advisory: Dietary Supplements Containing Silver May Cause Permanent Discoloration of Skin and Mucous Membranes (Argyria). October 6, 2009.

6. Stepien KM, Morris R, Brown S, Taylor A, Morgan L.
Unintentional silver intoxication following self-medication: an unusual case of corticobasal degeneration.
Ann Clin Biochem. 2009.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.