• Turmeric (zerdeçal) – Zerdeçalın İngilizce’deki karşılığı Turmeric’tir ve içindeki aktif maddeye kurkumin adı verilir. Kanserden sporcu sakatlanmalarına kadar her şeyi tedavi edebilen mucizevi baharat iddiası ile pazarlanır. Kurkuminin kanserde nasıl işe yaramadığının hikayesini Zerdeçal (Kurkumin) ve Kanser adlı yazımızda okuyabilirsiniz.
 • Homeopati – İddia düzeyi en zayıf alternatif tedavilerden biridir. 200 yıl önce bulunmasına karşın suyun hafızası olduğunun keşfi ile tekrar popüler olmuştur. Homeopati, benzer benzeri iyileştirir ilkesine dayanır ve defalarca kere seyreltilen homeopatik ilaçlar, sağlıklı insanlara verildiğinde ortaya çıkardığı belirtileri taşıyan hasta insanlarda kullanılmaktadır. Bir yanda yüksek doz vitaminler ve kurkumin, bir yanda binlerce kez seyreltilmiş fitoterapik ürünler; alternatif tıp, bir türlü ideali bulamıyor…

- İlgili konu: Homeopati nedeniyle bir çocuk yaşamını kaybetti

 • Kupa terapisi – Rekortmen yüzücü Michael Phelps ile tüm dünya tanımasına karşı, oldukça eski bir tarihi vardır. Fizik tedavi aracı olarak denenmektedir. Kansere dair bir iddiası olmadığı için burada detaylarına girmeyeceğiz.
 • Aromaterapi – Güzel kokan şeyler sinirleri yatıştırmada yardımcı olabilir. Masaj terapilerinin güzel bir tamamlayıcısıdır.
 • Detoks – Sadece isminin bile kendini pazarlamaya yettiğini söyleyebiliriz. Vücudu ağır metallerden temizlediği iddiasını taşır. Yüzlerce, belki de binlerce farklı detoks yöntemi olduğu için, detoks başlığı altındaki yöntemlerin tıbbi etkilerini ölçmek neredeyse imkansızdır. Zaten günümüzde sağlık iddiası taşımaktan öte bir wellnes hizmetidir.
 • Kahve enemaları – Başta aşılar olmak üzere bilim ve teknoloji ürünü olan hemen herşeyi otizmin sebebi sayan “savunucuları", makattan kahve ile lavman uygulamasının otizmi tedavi edebileceğini iddia etmektedirler.

- İlgili konu: OTİZM: Aşılar, Özel Diyetler ve Kanserle İlişkisi

 • Kara merhem – Tarih boyunca kara merhem adıyla çok sayı ve çeşitte karışım kullanılmıştır. Bizde karşılığı ihtiyol pomaddır. İhtiyol, ham petrolün sülfürik asit ile muamele edilerek suda çözünür hale getirilmiş şeklidir. Egzema ve halk arasında çıban olarak bilinen cilt altı abselerde denenmektedir. Günümüzde dünyada hala yüzeyel tümörlerin tedavisinde kara merhemin denendiği bölgeler vardır. Bu kara merhemlerin bir kısmı, kimyasal özelliklerinden ötürü yaraları yakarak dağlar. Büyük acıya rağmen çok sınırlı fayda…
 • Paleo diyeti – Taş devri diyeti olarak da bilinen bu beslenme şekli, Amerikan Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Derneği’ne göre şimdiye kadar keşfedilen en iyi diyet. Ama bilimsel kanıtlar aksini söylüyor; Taş devri diyeti, dünyanın en sağlıklı diyetleri listesinin sonlarında yer alıyor.

- İlgili konu: Dünyanın En İyi Diyet - Beslenme Programları Listesi Açıklandı

 • Kiropraktik manipülasyon – Kiroterapi manipülasyonu şaşırtıcı olmayan bir şekilde tüm TAT uygulamalarının en iyi ve kârlılarından biridir. Kiropraktik (Yunanca: chiro el + praktikós ile yapılan), sinir sistemini düzenlemek amacıyla omurga, kemik ve kaslara müdahale etme işlemine verilen addır. Son zamanlarda, gittikçe daha fazla sayıda anne babanın yeni doğan bebeklerinin omurgalarını manipüle etmeleri için kiropraktikerlere izin verdiği dikkat çekmektedir. Özellikle bebeklerde dikkat edilmezse çok sıkıntılı sonuçlarının olacağı aşikardır.
 • Esrar – Bilinen bütün hastalıkları tedavi eden mucizevi (?) bu bitki birçok ülkede ya yasaktır ya devlet kontrolünde üretilmektedir. Esrar sempatizanlarına göre bir kanser hastası iyileşmek için esrar kullanıyorsa, fakat yine de yaşamını kaybetti ise muhtemel sebebi; yeterince erken başlamaması, başka bir konvansiyonel terapi yapılması veya yanlış bitkiyi kullanmış olmasıdır.

- İlgili konu: Esrar - kenevir otu tıbbi amaçla kullanılabilir mi? Potansiyel riskleri ve faydaları nelerdir?

Tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin dünya genelinde otör ismi kabul edilen Profesör Dr. Edzard Ernst bu listeye sadece eğlenmek için ve düşünmeye değer olduğundan hicivsel bir tarzda şu eklemeleri yapmıştır.

 • Bach çiçek ilaçları – Mozart çikolata topları kadar iyi değil.
 • Kraniyo-sakral terapi – Güzel bir ödemeyle birlikte beyinde çakmalar. - Gerson diyeti – Kahvenin tadını çıkarmanın alternatif yolu.
 • İdrar tedavisi – Kendi ilacınızı yapmak, eczaneye gidip para harcamanızı engeller.
 • B17 vitamini – Kayısılar çok iyi, küçük bir tat kaçamağı yapmaya değer.
 • Şelasyon tedavisi – Kanınızdan kalsiyum alınır ki daha sonra kalsiyum takviyesi alabilesiniz.
 • Koloidal gümüş – Kanmayın, altın her zaman daha iyidir.
 • Gua sha – Acısız kazanç olmaz (uygulayıcıları için).
 • Zayıflama takviyeleri – Cüzdanınızı hafifletmek için garanti edilir.
 • Natüropati – “doğal = iyi” yanılgısını başarılı bir ticarete dönüştürme sanatı.
 • Ökse otu – Noel için beklenen değerli bir şeydir.

Listeye daha onlarca alternatif tedavi eklenebilir. Belki de bunlardan daha önemli bir şeyi tartışmak gerekir: Kanserde Tamamlayıcı ve Alternatif Tedavilere İhtiyaç Hissedilmesinin Sebepleri