Aşağıdaki yazı, "geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin" dünya genelinde önde gelen ismi olan Profesör Dr. Edzard Ernst tarafından 8 Haziran 2019'da online yayımlanan 'Another child has died because of homeopathy' adlı makalesinden çevrilmiştir.

"Homeopati zararsızdır; sonuçta, normal bir homeopatik ilaç aktif madde içermez!" Bu tür iddialar sıkça karşınıza çıkabilir. Ne yazık ki, doğru değiller. Homeopatik çözümler çoğunlukla (ancak, gücüne ve uygun kalite kontrolüne bağlı olarak ve tamamen değil) risksiz olabilir, ancak homeopati hastaları öldürebilir. Bu riski kanıtlamak için iç karartıcı bir yaşam kaybı listesi var. Ve işte bunu gösteren başka bir örnek:

  • Otitini (kulak iltihabını) sadece homeopati ile tedavi etmeye karar verdikten sonra ölen yedi yaşındaki bir çocuğun anne-babası, kazara ölüme sebebiyet vermekten mahkum edildi (kaynak 1).
  • Cagli di Pesaro'da (İtalya) Francesco adlı çocuk, 27 Mayıs 2017'de iki taraflı bakteri otitisinden öldü.
  • Ailesi, yaşam kaybından sorumlu tutuldu ve üç ay hapis cezası aldı.
  • Ebeveynler, oğullarının bakımını 24 Eylül'de yargılanacak Pesaro'da homeopatlık (homeopati doktorluğu) yapan Massimiliano Mecozzi'ye emanet etmişlerdi.
  • Mahkeme, homeopatın, hastayı kurtaracak olan antibiyotikler yerine homeopatik ürünlerle tedavi önerdiğini belirtti.
  • Francesco, otitisin ensefalite dönüşmesinden (kulak iltihabının beyne yayılması) sonra öldü.

Başka bir makale, dava hakkında birkaç ayrıntı daha sunuyor:

Francesco otitis mediadan (ort kulak iltihabı) muzdaripti. 55 yaşındaki doktor Massimiliano Mecozzi, çocuğu homeopatik ilaçlarla tedavi etti. Ebeveynler Francesco'yu birkaç gün sonra hastaneye getirdiğinde çok geç kalmıştı: Çocuk kısa bir süre sonra öldü. "Corriere della Sera" gazetesine göre, ebeveynler, üç yaşından beri çocuklarına antibiyotik vermemeye karar vermişti. Francesco’nun hastalığı şiddetli bir soğuk algınlığı ve ateş ile başlamıştı ve ebeveynlerini çocuklarını kliniğine getirmeleri konusunda cesaretlendiren homeopatik doktor Mecozzi sık sık ziyaret etti. Dedesi Maurizio'nun ifadesine göre "Doktorların, çocuğu sağır yapan veya karaciğerine zarar verecek ilaç vereceklerini iddia ederek onları korkuttu. Onlara Francesco'nun yakında iyileşeceğine dair söz verdi."

Ancak Francesco’nun durumu ertesi günlerde kötüleşti ve enfeksiyon beynine yayıldı. Ebeveynler oğullarını acile getirdiklerinde, iltihaplı bir apse oluşmuştu. Francesco, acil operasyon için Ancona'daki bir hastaneye getirildi. Bu noktada yoğun bir antibiyotik tedavisi de yardımcı olmadı ve çocuk öldü.

"Corriere"e göre doktorun sorgulanabilir bir kariyeri vardı: Hekimlik derneğinden geçici olarak kovulduktan sonra, bir süpermarkette ve gönüllü çevreci olarak bile çalıştı. Ardından, kurucuları dolandırıcılıkla suçlanan Varese'deki dindar bir toplulukla temasa geçti. Hekimin Pesaro'daki homeopatlık olarak mesleğini sorduğunda, Mecozzi, "Size bunu anlatmakla ilgilenmiyorum" dedi.

İlgili Konular:

- Sahte kanser haberlerinde artış, hastaların yaşamını riske atıyor

- Homeopati (sulandırılmış tıp) uzmanları tutuklandı - Çalışmalarının sahte olduğu anlaşıldı

Bu tür durumlar trajiktir ve umarım(?) nadirdir!

Olayın sebebi bir homeopatın ihmalidir (yeterli tıbbi bakım sağlayamamak). Açıkçası, böyle bir ihmal her zaman ölümcül olmak zorunda değildir. Homeopati yoluyla daha hafif tıbbi ihmal formlarının aslında oldukça yaygın olduğunu tahmin ediyorum (kesin rakamı kimse bilmiyor). Hatta, homeopatik tedavinin, birbiriyle örtüşen üç kategoriye giren tıbbi ihmali kapsadığı söylenebilir:

  1. Vakaların çoğunda, homeopati uygulamasının gözle görülür yan etkileri yoktur veya çok azdır. Örneğin, bir homeopat soğuk algınlığı gibi kendi kendini sınırlayan bir durum için homeopatik bir ilaç reçetelerse, hasta kısa sürede rahatsızlığın iyi seyirli ve zaten geçici olması nedeniyle iyileşir (genellikle homeopatinin etkili olduğunu düşünür). Bununla birlikte, çözümlerin masrafı ve bu deneyim tarafından yaratılan sahte bir tedaviye yapılan yanlış güven gibi görünmez bir zarar vardır (daha sonra çok zarar verici olabilir).
  2. Pek çok durumda, ihmal hastaların gereksiz yere acı çekmesine neden olur çünkü hastalıklarının optimal olarak etkili bir şekilde tedavi edilmesi veya geciktirilmesi söz konusudur. Birçok homeopati doktoru bunun genellikle doğru olmadığını iddia eder, çünkü bu hastalar için geleneksel tedavileri paralel olarak da reçete ederler. Ancak bu doğru olsa bile, bu homeopatlar hala kaynak israfı zararı vereceklerdir. 
  3. Bazı vakalarda homeopati çok ciddi zararlara neden olur ve yukarıdaki durumun gösterdiği gibi ölümlere bile sebep olur.