Kanser için homeopatik bir tedavinin başarılı olduğunu iddia eden ve bilimsel bir dergide yayımlanan bir makale, iki ana yazarının tutuklanması da dahil olmak üzere bir dizi garip olaydan sonra geri çekildi.

Homeopati, benzer benzeri iyileştirir ilkesine dayanan ve neredeyse onbinlerce kere seyreltilen homeopatik ürünlerle uygulanan bir alternatif tıp yöntemidir. Kanıt düzeyi en zayıf alternatif tedavilerden biri olmasına karşın, suyun hafızası olduğu iddiası ile tekrar popüler olmuştur. Hayvansal, bitkisel veya mineral bileşenler, binlerce kez seyreltilerek homeopatik ürün olarak kullanılabilmektedir. Bu ürünlerden sık tercik edilenlerden biri de uyuz parazitinin ciltte oluşturduğu hasardan elde edilen bir sıvıdır.

-İlgili konu: Homeopati nedir? Kanser tedavisinde yeri var mıdır? (detaylı)

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp (Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine) dergisinde yayımlanan makale, okurların endişelerini dile getirmesinin ardından resmi bir soruşturma sonrası Şubat ayı sonlarında geri çekildi.

Makalenin konusu psorinum tedavisinin ve mide, safra kesesi, pankreas ve karaciğer kanserlerinin tedavisinde kullanımı idi. Psorinum homeopatların tuhaf bir favorisidir, uyuz mikrobunun deride oluşturduğu yara/lezyonlardan hazırlanan bir madde olarak tarif edilmiştir.

Bu psorinum tedavisi homeopatlar tarafından - iyileştirici bir kanıtı olmadığı halde - sedef, mide ülseri ve uykusuzluk durumlarının tedavisinde denenmektedir. Fakat şimdiye kadar kanseri tedavi ettiği iddiası pek görülmemişti.

Geri çekilen makalede, baba ve oğul oğul olan Aradeep ve Ashim Chatterjee baş yazarlar idi. Bu iki kişi kanser hastalarında homeopatik tedavileri denemek için 2001 yılında bir klinik kurdu ve uyuz sıvısını diğer homeopatik maddelerle birlikte ve geleneksel kanser ilaçlarının tamamen yokluğunda uyguladı.

Yaptıkları denemelerin tamamen klinik çalışma etiğinden ve kurallarından yoksun olması eleştirile yol açtı, en basitinden uygulamalarını karşılaştırcakları standart kanser tedavilerini alan bir kontrol veya plasebo grubu olmaması gibi.

Çalışmalarındaki tek tuhaflık bu değildi elbette. Hindistan'ın Kolkata bölgesinde gerçekleşen bu olayda, Chatterjee'lerin klinikleri 2001 yılında Hindistan Kritik Kanser Yönetimi Araştırma Merkezi'nden onay aldığı halde, ilk olarak 2008 yılına kapılarını açtı.

Aradeep Chatterjee Haziran 2017'de, babası ise Ağustos 2017'de uygun niteliklere sahip olmadan tıp uygulamalarında bulundukları için tutuklandı.

Makalenin diğer dört yazardan üçü, aslında makalenin sonuçlarına kendilerinin de kabul etmediğini söyledi, dördüncü yazar ise sorulara yanıt vermedi.

Ayrıca Chatterjee'lerin makalelerinin yayımlandığı diğer dergilerle de temas kuruldu, editörler araştırıyor; bu dergilerden biri de Journal of Clinical Oncology.

Ne yazık ki, Chatterjee'lerin hem sözde araştırmalarının hem kendilerinin güvenilir bir kanıt içermediğini gösteren bu olaylara rağmen birçok homeopat, psorinum ve hazırladıkları diğer sulandırılmış iksirlerle kanseri tedavi ettikleri iddialarını sürdürmeye devam ediyor. Lütfen bu alternatif aldanışlara artık bir son verelim.

Aşağıda, makalenin geri çekildiğine dair Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine adlı derginin uyarısını görebilisiniz:

homeopati makalesi yazarlarının tutuklanmasının ardından geri çekildi

İlgili Konu:

- Tüm zamanların en popüler 10 alternatif tedavisi