Son dönemlerde tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemlerine rağbetin hayli arttığı ortadadır. Peki bunun nedenleri nelerdir?

1. Özellikle Metastatik (4. Evre) Kanserlerde Tam İyileşmeyi Aramak

Kimi kanser hastaları standart kanser tedavilerinin yerine belirli alternatif tedavilerini kullanmanın kanserin kontrolünde ve tedavisinde yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Alternatif tedavileri kullanma isteği, standart tedavilerin tam şifayı vaat edemediği 4. evre kanserlere sahip hastalarda daha belirgin olmaktadır. Bu hastalarda umutsuzluk ve gerginlik hali gözlemlenmektedir. Bunun yanında alternatif tedavilerin hayatlarını kurtaracağı inancı vardır.

Alternatif tedavilerin kanserin kontrolünde ve tam iyileşmedeki rolüne dair bilimsel kanıt yoktur. Alternatif tedavilerin birçoğunun güvenilirliği belirlenmemiştir ve tehlikeli yan etkilere neden olabilmektedir.

2. Daha İyi Hissetmek

Kişiler genellikle daha iyi hissetmek ve kanserle baş edebilmek için tamamlayıcı tedavilere başvurmaktadır. Pek çok tamamlayıcı tedavi rahatlamayı ve stresi düşürmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda duygulanımı düzenleyici, endişe ve kaygıyı giderici ve genel sağlık durumunu iyileştirici etki yapabilir. Birçok doktor, kanser hemşiresi ve araştırmacı pozitif duyguların sağlığa iyi yönde etki ettiğini bilmektedir.

3. Yan Etkilerin Azaltılması

Son yıllarda yapılan araştırmalar tamamlayıcı tedavilerin kanser tedavilerinin yan etkilerinin giderilmesinde etkili olabileceğini göstermektedir. Örneğin; akupunktur sayesinde bazı kemoterapi ilaçlarının neden olduğu bulantı-kusma, halsizlik gibi yan etkiler ve baş-boyun kanserlerinde tedavi kaynaklı ağız kuruluğu giderilebilmektedir.

Aynı zamanda akupunktur boyun bölgesindeki lenf nodlarının çıkarılması sonucu meydana gelen ağrının giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

4. Pozitif Düşünmeyi Desteklemek

Pozitif düşüncelere sahip olmak kanserle mücadele eden kişiler için büyük öneme sahiptir. Doktorunuz kanserinizin tedavisinin çok zor olabileceğini söylese bile, iyileşmeyi istemeli ve ümidinizi kaybetmemelisiniz.

5. Bağışıklık Sisteminin Etkinliğini Artırma İsteği

Birçok kişi belirli tamamlayıcı terapilerin bağışıklık sisteminin etkinliğini artırabileceğini ve kanserle mücadele yardımcı olabileceğine inanmaktadır. İyi hissetmenin ve stresi azaltmanın bağışıklık sisteminin gücünü artırdığına dair bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Ancak bu durumun kanseri kontrol etmedeki etkisi bilinmemektedir. Bu konuyu inceleyen klinik araştırmalar devam etmektedir.

6. Doğal ve İyileştirici Tedaviler Hastaların İlgisini Çekmektedir

Çoğu hasta tamamlayıcı tedavilerin toksik olmadığını ve doğal oldukların düşündükleri için kullanmaktadırlar. Bazı tamamlayıcı tedaviler yan etkilerin giderilmesinde yardımcı olabilmektedir. Ancak tamamlayıcı tedavilerin kanser ilaçlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğu net değildir. Bununla birlikte çok sayıda alternatif tedavinin standart (konvansiyonel) kanser tedavisi ile olumsuz bir etkileşim içinde olduğu bilinmektedir. Bazı bitkisel tedaviler yan etkilerin artmasına neden olmaktadır.

Bazıları ise standart kanser tedavilerinin etkinliğini azaltmaktadır. Tamamlayıcı ve alternatif tedavileri kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

7. Hastalığı ve Tedavisi Üzerinde Söz Sahibi Olma İsteği

Çoğu hasta tamamlayıcı tedavileri kullandıklarında hastalıklarının tedavisinde daha aktif rol oynadıklarını düşünmektedirler. Aynı zamanda hangi terapiyi ve ne kadar sıklıkla kullanacaklarına kendileri karar verdiklerini belirtmişlerdir. Tamamlayıcı tedaviler hastaların kendilerini daha kontrollü hissetmelerine yardımcı olabilir.