Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Kolon, rektum kanseri - Temel onkoloji - Kolorektal (kalın bağırsak) kanserleri için yeni bir ilaç hedefi keşfedildi
Kolorektal (kalın bağırsak) kanserleri için yeni bir ilaç hedefi keşfedildi

Kolorektal (kalın bağırsak) kanserleri için yeni bir ilaç hedefi keşfedildi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
25.01.2017

Kanserin 10 temel özelliğinden biri enerji üretimindeki değişikliklerdir. Kanser hücreleri metabolitleri (karbonhidrat, yağ, amino asitler, ve bunların çok sayıda yan ürünü), çoğalmak ve başka dokulara yayılmak yani metastaz yapmak için kullanır. Son yıllarda yapılan araştırmalar kanserde etkili olan bu tip metabolitlerin keşfedilmesinin erken tanı, tedavide yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kasım 2016’da Nature Scientific Reports’ta yayımlanan çalışmaya göre kolorektal (kalın bağırsak) kanserlerinin başka doku ve organlara yayılmasını direkt olarak etkileyen bir metabolit keşfedildi.

Metabolitler vücuttaki kimyasal ve biyolojik olaylar sonucunda üretilen küçük moleküllerdir. Miktarları hücredeki anlık değişikliklere bağlı olduğu için genetik biyomarkerlardan daha etkili sonuçlar sunmaktadır. Kanserle ilişkili olan, kanser hücresinin büyümesini ve yayılmasını destekleyen oncometabolitlerden biri D-2-hydroxyglutarate’tır (D-2HG). Kan kanseri ve beyin tümörü hücrelerinde normal hücrelere göre D-2-hydroxyglutarate (D-2HG) düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Bu araştırmada normal ve kolorektal kanser hücrelerindeki D-2-hydroxyglutarate (D-2HG) seviyeleri karşılaştırılarak kanserleşmedeki rolü incelenmiştir.

Araştırma sonuçlarına göre;

  • Kolorektal kanser hücrelerinde D-2-Hydroxyglutarate miktarının normal hücrelere oranla çok yüksek olduğu gözlenmiştir.
  • D-2-Hydroxyglutarate kanser hücrelerine gönderildiğinde daha agresif bir yapıya kavuştuğu ve hızlı bir yayılma gösterdiği tespit edilmiştir.
Kanser hücresinin yayılması için epitel mezenkimal geçiş adı verilen olayı gerçekleştirmesi gerektiğini biliyoruz. D-2-Hydroxyglutarate‘ın hücrenin kanserleşmesini destekleyen ZEB1 geninin aktivitesini artırdığı ve epitel mezenkimal geçişin gerçekleşmesini sağladığı belirtilmiştir.Aynı zamanda 28 kolorektal kanser hastasından alınan örnekler incelenmiştir. Yüksek D-2-Hydroxyglutarate seviyesine sahip olan hastalarda kanserin doku ve organlara daha fazla yayılım gösterdiği gözlemlenmiştir.

Peki bu çalışma klinik açıdan ne ifade ediyor?

  • Kolorektal kanserin yayılmasını destekleyen önemli bir oncometabolit keşfedildi.
  • Bu çalışma ile birlikte kanser metastazlarını hedef alan etkili bir ilaç hedefi bulundu. D-2-Hydroxyglutarate hedef alan ilaçlar geliştirilerek kolorektal kanserin yayılması önlenebilir.
  • Son yıllarda yeni bir bilim dalı olan Metabolomiks çalışmalarının kanserdeki etkisini görmekteyiz. Bu çalışmada metabolomiks biliminin sunduğu önemli çalışmalardan biridir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

Hugh Colvin
Oncometabolite D-2-Hydroxyglurate Directly Induces Epithelial-Mesenchymal Transition and is Associated with Distant Metastasis in Colorectal Cancer
2016, Scientific Reports 6, Article number: 36289
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Hareketsizlik ve sedanter yaşam kolon kanseri riskini nasıl artırır?
Hareketsizlik ve sedanter yaşam kolon kanseri riskini nasıl artırır?
Metastatik kolon ve rektum kanseri tedavisi için immünoterapi kombinasyonu FDA onayı aldı
Metastatik kolon ve rektum kanseri tedavisi için immünoterapi kombinasyonu FDA onayı aldı
Kolon kanserinde Oncotype DX testi
Kolon kanserinde Oncotype DX testi
Kalın bağırsak (kolon ve rektum) kanserinde erken tanı için ne bilmeliyim? Ne yapmalıyım?
Kalın bağırsak (kolon ve rektum) kanserinde erken tanı için ne bilmeliyim? Ne yapmalıyım?