Yeni tip koronavirüse bağlı gelişen COVID-19 hastalığı, dünya genelinde her ülkeyi etkiledi ve 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü bu salgını COVID-19 Pandemisi olarak ilan etti.

COVID-19 Pandemisi dünya çapında ilerlerken, yaşamları tehdit ediyor ve dünya ekonomisini baskılıyor, bununla birlikte çevre üzerinde de derin bir etkisi oldu. Bu etkilerin kimi olumlu kimi olumsuz.

Bilim insanları ilk olarak, pandeminin başladığı Çin'de sera gazı emisyonlarında bir düşüş olduğunu fark ettiler. Salgın dünyaya yayıldıkça ve endüstriyel faaliyetler azaldıkça, küresel ısınmanın ana sorumlularından kabul edilen sera gazı emisyonları da azalmaya devam etti.

Bu arada, hızlı yayılan sosyal medya paylaşımları kentsel alanlarda vahşi yaşam manzaraları ortaya çıkarmaya başladı ve bize, "doğa sıfırlama düğmesine bastı" yorumları yaptırdı.

Daha az dikkat çeken ise, tıbbi atık ve online alışverişlerden gelen ambalajlarda dramatik artışlar idi (bakınız: COVID-19 Pandemisi döneminde unutulan bir konu: TIBBİ ATIKLAR).

Bu yazıda, bugüne kadar COVID-19 krizinin tüm çevresel etkilerine ve gelecekte iklim değişikliğiyle mücadele etmek için bu trajediden hangi dersleri alabileceğimize bakacağız. Gelin, özel infografimiz ile verilere bakalım: