Çoğu kişi meme ağrısı hissettiğinde acaba meme kanseri belirtisi olabilir mi diye endişe ediyor. Her iki memede aniden bir ağrı hissettiğinizde hızla kendinizi muayene ederken bulabilirsiniz. Meme ağrıları ne sıklıkla rahatsızlık verici olabilir ve ne zaman meme kanseri gelişme riski ile ilişkili olabilir?

Tüm meme istatistiklerine baktığımızda ele gelen kitle / yumru ya da kistik dokunun %80’i iyi huyludur. Buna rağmen bir yumru, deride döküntü ya da meme ucunda bir değişiklik strese sokabilir. Bu durumda öncelikle sakin kalmanız gerekmektedir. Çoğu meme ağrısı meme kanseriyle ilgili değildir.

İlgili Yazı:

İki Temel Meme Ağrısı

1- Döngüsel Meme Ağrısı

Kistik ve kistik olmayan meme ağrısı arasında fark vardır. Ergenlik ve menopoz dönemi arasında çoğu kadın dönemsel olarak hormon değişikliklerine bağlı hassasiyet ve ağrı yaşayabilir.

Menopoz ve adet dönemi sırasında yumurtalıklar yüksek östrojen üreterek memelerde şişkinlik ve midede hassasiyetle bir çeşit ağrı hissettirebilir.

2- Döngüsel Olmayan Meme Ağrısı

Bu ağrı, döngüsel göğüs ağrısından çok daha az sıklıkta görülür. Bu ağrılar adet dönemlerinden etkilenmez. Yaralanma, meme travması ya da biyopsi yapılması da bu tür ağrıların ortaya çıkmasının nedeni olabilir. Ağır kaldırmak, fiziksel egzersiz de periyodik olmayan meme ağrısının sebeplerinden olabilir.

Meme Ağrısı Her Zaman Meme Kanserinin Bir Belirtisi Olmaz

New York, Syracuse Üniversitesi Hastanesi, meme merkezinde 5.463 kadınla bir araştırma yapıldı. Bu kadınların 861’i meme kanseri tanısına sahipti ve bu gruptaki kadınların yalnız %14’ü meme ağrısından şikayetçi idi. Bazı kadınlarda da meme ağrısı şikayeti görülmüş ancak meme kanseri bulunamamıştır. Ancak nadiren de olsa bu ağrı meme kanserine işaret olarak riski artırabilmektedir.

Meme Ağrısının Nedenleri

Memelerdeki ağrıların kesin nedenini her zaman bilmek mümkün olmayabilir. Bazı nedenleri şunlardır:

  • Hormonlar: meme ağrısı hormonlara bağlı, adet dönemi gibi zamanlarda artabilir ve hamilelik, menopoz sonrası azalabilir.
  • Meme yapısı: ağrı genelde süt kanalları veya bezlerindeki değişimlerle başlar. Kist gelişebilir ya da meme cerrahisi de ağrılara sebep olabilir.
  • İlaçlar: İnfertilite ve doğum kontrol hapları, hormon ilaçları gibi bazı ilaçlar meme ağrısına neden olabilir.

Sonuç

Bazen meme ağrısı meme kanserinin ilk belirtisi olabilir. Ancak meme ağrısı çoğu zaman meme kanseri dışı durumların bir belirtisidir. Meme ağrısı hissediyorsanız panik yapmayın, fakat özellikle döngüsel olmayan ve sebat eden bir ağrıda doktora muayene olun ve gerekli testleri yaptırın. Meme kanseri hastalığın erken evrelerinde başarıyla tedavi edilebildiği için olası meme kanseri belirtilerine karşı duyarlı olmak önemlidir.