Fazla kilo, birçok kanser türüyle olduğu gibi meme kanseriyle de yakından ilişkilidir. Bu ilişki fazla kilonun kanseri tetiklemesi, hastalığın seyri ve tedavi yanıtını olumsuz etkilemesi gibi birçok yönüyle karşımıza çıkabilmektedir. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir çalışma, bu ilişkiyi açıklamak adına bir katkı daha yapmış ve tedavi olmuş meme kanserli kişilerin kilo almaya meyilli olduklarını ve bu durumun kanser, kalp hastalıkları ve diyabet riskini artırdığını göstermiştir.

Meme kanseri tedavisi sonrası hastaların, kilo almaya daha meyilli oldukları şimdiye dek birçok çalışmada raporlanmıştır. Önceki çalışmalarda; bu kişilerdeki kilo alımı kansere yakalanmayanlarla kıyaslanmamış, kıyaslananlarda da çelişkili sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca çalışmalara dahil edilen kadınların ailesel yatkınlığı gibi faktörler de göz önünde bulundurulmamıştır. Yazımızın konusun olan Temmuz ayında yayımlanan çalışmada ise; meme kanseri tedavisi görmüş ve normal yaşamına devam eden kadınlar, hiç kansere yakalanmamış kadınlarla kıyaslanmıştır. Çalışmada ayrıca ailesel yatkınlık, yaş, menopoz durumu, kolesterol düşürücü ilaç kullanımı gibi etkenler de göz önünde bulundurulmuştur.

Çalışmada; ailesel yatkınlığı benzer ölçüde olan, başarılı bir meme kanseri tedavisi görmüş 303 kadın ve kansere hiç yakalanmamış 307 kadının 4 yıl boyunca kilo değişimleri izlenmiştir. Gruplar kemoterapi alımı, kolesterol düşürücü ilaç kullanımı, tümör özellikleri gibi etkenler göz önünde bulundurularak incelendiğinde; kanseri atlatmış bireylerin, sağlıklı bireylere oranla daha fazla kilo aldığı gözlenmiştir. Ayrıca kemoterapi alan bireylerde kilo artışı daha fazla olmuştur. Statin (kolestrol ilacı) kullanımı göz önünde bulundurulduğunda ise; kemoterapi aldıktan sonra statin kullanan bireylerin kilo alımı daha da artmıştır. Tümör özelliğine göre bakıldığında da; östrojeni algılayan almaçları olmayan (östrojen reseptörü negatif) tümöre sahip kadınlarda kilo artışının daha fazla olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak; başarılı bir meme kanseri tedavisi sonrası normal yaşamına devam eden kadınlarda, hiç kanser olmayanlara kıyasla daha fazla kilo artışı görülmektedir. Bu artış özellikle kemoterapi tedavisi almış ve statin kullanan bireylerde daha fazla olmaktadır. Bu ölçüde kilo artışı kalp hastalıklarını, diyabeti tetiklemekte ve tekrar kansere yakalanma riskini artırmaktadır. Bu noktada, meme kanseri tedavisi sonrası hayatta kalan kadınların beslenme ve egzersize önem vermeleri, bu riskleri azaltmaları adına son derece önemlidir.