Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Meme kanseri - Kemoterapi ve Akıllı İlaçlar - Meme kanserinde cerrahi sonrası koruyucu amaçlı kemoterapi gecikmemeli
Meme kanserinde cerrahi sonrası koruyucu amaçlı kemoterapi gecikmemeli

Meme kanserinde cerrahi sonrası koruyucu amaçlı kemoterapi gecikmemeli

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
23.12.2016

Meme kanseri ameliyatı sonrası koruyucu amaçlı uygulanan kemoterapi gecikmemeli. Özellikle hastalıkları 2. ve 3. evrede olan üçlü negatif ve her2 pozitif meme kanserli bireylerde ilk 30 günde tedaviye başlamak hastaların yaşam sürelerine olumlu etki yapıyor.

Meme kanseri hastalarının hemen birçoğuna ameliyat sonrasında hastalığın tekrarlamasını önlemek amacıyla koruyucu amaçlı kemoterapi başlanır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin uzaması veya hastaların bir sonraki tedaviye adaptasyonları nedeniyle çoğu zaman kemoterapiye başlama süreci gecikmektedir. Bu konuda 2006’da yapılan bir çalışmada, 12 haftaya kadar kemoterapi tedavisinin geciktirilebileceği verisine ulaşılmıştır. Ancak, bu sürenin uzunluğu nedeni ile çalışma sonuçları biz onkologları tam olarak da ikna etmeye yetmemiştir. Çünkü koruyucu tedaviye başlamak için 12 hafta uzun bir süredir. Ameliyat sonrası ana tümörü alınan hastalarda mikrometastaz dediğimiz gözle görülemez vücuda dağılan kanserli hücrelerin büyümü hızında bir artış olabileceği bilimsel olasılık dahilindedir. Koruyucu tedavinin amacı da, ameliyat sonrası bu hücreleri yok ederek hastalığın yenileme oranlarını azaltmaktır. Son yapılan çalışma ise, böylesine önemli bir sorunun cevabını biz onkologları ikna edecek düzeyde vermiştir. Araştırma sonucunda, meme kanseri ameliyatından sonra gözle göremediğimiz hücreleri yok etmek ve hastalığın yenilemesini azaltmak amacıyla verdiğimiz tedavinin mümkün olan en kısa sürede başlamasının hastalara olumlu katkı sağlayacağı gözlenmiştir. Ayrıca, tedavinin gecikmesinin de özellikle riski yüksek veya II ve III. evrede olan hastaları olumsuz yönde etkileyeceği ve kanserin yenileme ihtimalini arttıracağını göstermiştir ki bu çok önemli bir bilgidir.

Yapılan çalışmada, ilk 30 gün ve 60 gün sonrası elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. İlk 30 gün içinde tedavi alan hastalarda hem sağ kalımlarının hem de kanserin yenileme riskinin anlamlı oranda azaldığı görülmektedir. Özellikle II ve III. evre meme kanseri olan hastalar, bununla birlikte daha agresif karaktere sahip HER2 reseptör pozitif ve üçlü negatif hasta gruplarına özellikle ilk 1 ay içinde kemoterapi tedavisinin başlanması, önerebileceğim son derece kıymetli bir bilgi olarak karşıma çıkmıştır. Hastalarımıza ve doktor arkadaşlarıma tavsiyem; özellikle meme kanseri ameliyatından sonra II. ve III. evrede olan ve aynı zamanda her2 pozitif ve üçlü negatif kanser türüne sahip hastaların ilk 1 ay içinde koruyucu (adjuvant) tedaviye başlanması için hastaların hazırlanması ve tedavi planının buna göre yapılmasıdır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

https://jco.ascopubs.org/content/32/8/735.abstract?sid=c90fa2ce-6f90-4470-b268-66b376f02d7b
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Meme kanserinde cerrahi müdahale sonrası uygulanan erken rehabilitasyon lenf ödemi azaltıyor
Meme kanserinde cerrahi müdahale sonrası uygulanan erken rehabilitasyon lenf ödemi azaltıyor
Meme kanserinde sırt ağrısı ile ilgili bilinmesi gerekenler
Meme kanserinde sırt ağrısı ile ilgili bilinmesi gerekenler
Gece vardiyalı çalışma - nöbet tutma kanser riskini artırır mı?
Gece vardiyalı çalışma - nöbet tutma kanser riskini artırır mı?
Memede radyoterapinin yan etkileri nelerdir, azaltmak için ne yapılır?
Memede radyoterapinin yan etkileri nelerdir, azaltmak için ne yapılır?