JAMA Dermatology’de yayımlanan bir araştırmaya göre, ABD, Kanada ve Avrupa'da solaryum gibi iç mekan bronzlaşma cihazlarının doğrudan yasaklanması 448.000 melanom ve 9.7 milyon keratinosit karsinomunu önleyebilir (yassı ve bazal hücreli cilt kanserlerinin ortak adı, keratinosit karsinomudur). Çalışma aynı zamanda yasağın 5,7 milyar dolarlık toplu maliyet tasarrufu ve 41,3 milyar dolarlık verimlilik artışı ile sonuçlanacağını gösteriyor. Araştırmacılar, 20'den fazla ülkede iç mekan bronzlaşmasının yasaklandığını belirtti. Avustralya, ticari iç mekan bronzlaşma cihazlarına yasak koydu ve Brezilya, hem ticari hem de özel bronzlaşma cihazlarını yasakladı. Not: Avustralya, dünyada cilt kanserlerinin en sık görüldüğü ülkedir.

cilt deri kanseri türleri bazal skuamöz yassı hücreli malign melanom ben farkları

Bronzlaşma Yatakları Güneşten Daha Güvenli DEĞİLDİR! Bu cihazlarda sadece bir bronzlaşma seansı, cilt kanseri gelişme riskini artırabilir (melanom % 20, yassı hücreli karsinom % 67 ve bazal hücreli karsinom% 29). ABD’de 19 eyalet, küçükler için kapalı bronzlaşma yataklarının kullanımını yasakladı ve 44 eyalet ve Columbia Bölgesi, küçükler için bronzlaşma tesislerinin bazı düzenlemelerine sahiptir. Bu çalışma ile Dr. Gordon ve meslektaşları, kapalı alan bronzlaşma cihazlarına açık bir yasak getirmenin, sadece küçükler için bir yasaklamanın veya mevcut kapalı bronzlaşma seviyelerinin ABD, Avrupa ve Kanada sağlığı ve ekonomisi üzerindeki etkilerini araştırmaya çalıştılar. Ekip, kapalı bronzlaşma yaygınlığını, melanom gelişme riskini ve cilt kanserinden ve diğer nedenlerden ölüm oranlarını tahmin etmek için epidemiyolojik (toplum gözlemine dayanan) çalışmalardan, maliyet raporlarından ve resmi kanser kayıtlarından elde edilen verileri kullandı.

Sonuçlar

Model, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da iç mekan bronzlaşmasının yasaklanmasının 244.347 daha az melanom (% –8.7), melanomdan 89.193 daha az ölüm (% –6.9) ve 7.3 milyon daha az keratinosit karsinomu (% –7.8) ile sonuçlanacağını önerdi. Araştırmacılar, yasağın ayrıca 428.781 yaşam yılını kurtaracağını, 3.5 milyar dolarlık maliyet tasarrufu sağlayacağını ve 27.5 milyar dolarlık verimlilik artışı sağlayacağını söyledi. Avrupa'da yasağın uygulanması durumunda, 203.736 daha az melanom (% -4.9), 98.288 melanomdan daha az ölüm (% -4.4) ve 2.4 milyon daha az keratinosit karsinomu (% -4.4) tahmin edildi. Araştırmacılar ayrıca Avrupa'da 459.669 yaşam yılı kazancı, 2.1 milyar dolarlık maliyet tasarrufu ve 13.7 milyar dolarlık verimlilik kazancı göreceğini de kaydetti. Bunlara ek olarak, model, bronzlaşma cihazları için düzenleme, uyumluluk ve geri alım şemaları ile ilişkili maliyetleri içerebilecek bir yasağın uygulanmasında harcanan parayı hesaba katmadı.

Çalışmanın Etkileri

Bir röportajda Dr. Gordon, araştırmacıların bu çalışmayı Kuzey Amerika ve Avrupa'daki iç mekan bronzlaşma cihazlarını düzenlemenin sağlık yararlarını ve maliyet tasarruflarını vurgulamak için yaptığını söyledi. Daha önce 2009 yılında Avustralya'nın bu tür cihazları yasaklama kararını vermesine yardımcı olan bir rapor yayınladığını, ancak bronzlaşma endüstrisinin o dönemde emekleme döneminde olduğunu ve bu da iç mekan bronzlaşmasını yasaklama kararına etki ettiğini söyledi. Bir düzenleyici kurum tarafından yapılacak herhangi bir yasak "herkesi içermelidir" dedi Dr. Gordon, "küçükleri yasaklamak cilt kanserlerini önlemek için yarı bir girişimdir." Tehlike sadece çocuklarda mevcut değildir. Bronzlaşma ile ilgilenen herkes kapalı bronzlaşma cihazları yerine bronzlaşma kremleri veya spreyleri kullanmalıdır. Tüketiciler UV maruziyetini kontrol edebilirler. Önleme inanılmaz derecede önemlidir ve cilt kanseri, cildimizi koruyarak neredeyse tamamen önleyebileceğimiz birkaç kanserden biridir. Aynı durum diğer birçok kanser için söylenemez. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ülke çapında küçükler için kapalı bronzlaşma cihazlarının kullanımını kısıtlamayı önermekle birlikte, bu konuda nihai bir kural koymamıştır ve ABD'de genel nüfus için açık bir yasak olasılığı daha az mümkündür. Sanırım çok sayıda işletme üzerindeki finansal etki göz önüne alındığında bu [önerilen] yasağı genişletmenin zor olacağını düşünüyorum. Bunun gerçekleşmesi muhtemelen tıp camiasının ötesinde daha fazla kanıt ve destek gerektirecektir, ancak burada umuyoruz. Solaryum gibi iç mekan bronzlaşma cihazları, Dünya Sağlık Örgütü’nün alt birimi olan Kanser Araştırmaları Uluslararası Ajansı (International Agency for Research on Cancer = IARC) tarafından 2009 yılında, grup 2A karsinojenden (kansere neden olabilir), grup 1 karsinojen (kansere neden olur) sınıfına alındı. Ülkemizde bu konuda henüz bir düzenleme bulunmamakta.