Güçlü, korkusuz ve girdiği tüm savaşlardan aldığı yaraları hızlıca iyileşen X-Men çizgi romanının Wolverine karakterini yıllardır başarılı bir şekilde canlandıran Hollywood yıldızı Hugh Jackman bir zamanlar, evinin verandasında öylece oturan, içeri girmeye korkan bir çocuktu. Bu Avustralyalı aktörün belki de farkında olmadığı en trajik tarafıydı; cesur bir rol sergilemekte oldukça iyiydi. Aslına bakılırsa güçlüydü de ne de olsa 5 kez kanseri yenmişti. Ne yazık ki şu an 6. kez tekrarlayan cilt kanseri ile mücadele eden Jackman birçok ameliyat geçirdi.

Hollywood’da olduğu kadar dışarda da saygı ve hayranlık uyandıran oyuncunun kanserinin yinelemesine arkadaşları ve çevresi de haliyle çok üzülmüştü.

Hugh Jackman, annesi onları terk ettiğinde 8 yaşındaydı; okula annesi tarafından uğurlanmış fakat döndüğünde onu bulamamıştı. Babası ve erkek kardeşleri ile birlikteydi artık. “Evde yalnız kaldığım ilk zamanlardı, dışarda öylece bekliyordum. Hayal kırıklığına uğramıştım ve evime kendi başıma giremiyordum.”

hugh jackman x men çocukluk fotoğrafı instagram

“Annem gittiğinden beri kendini güçsüz hisseden korkmuş bir çocuktum. Karanlıktan korktum, yükseklikten korktum ve bunlar beni sınırladı. Bunlardan nefret ettim ve öfkeli bir duruma gelmeme neden oldular. Sonuçta en büyük nefretler korku temelli olanlar değil midir? Bir çeşit güçsüzlük sebebiyle ortaya çıkmıştı sorunlar ve gerçekten derinden hissetmiştim.”

Ünlü oyuncunun hikayesinde seneler bu şekilde ilerlerken tıpkı hayata tutunmaya çalışan herkes gibi yaşamını iyileştirecek araçlar aramaya koyulmuştu. Din, onun için her zaman sağlam bir destek noktasıydı, manevi yolculukları iyileşme sürecinde büyük role sahipti. Onu motive edip kendini gerçekleştirmesini sağlayan şey ise oyunculuk oldu. Sahneye çıkmak ona en iyi gelen şeydi. O kadar doğal bir şekilde gelişti ki, Jackman’ın onu tam teşekküllü bir meslek haline getirmesi uzun sürmedi.

Wolverine'i canlandırdığı X-Men filmlerinin dışında başrolde oynadığı Büyülü Çift, Van Helsing, Prestij, Avustralya, Çelik Yumruklar, Sefiller ve Tutsak filmleriyle süper kahramanları ve tarihsel kişilikleri oynayarak dünya çapında büyük şöhret elde etti.

Daha sonraları güneşin zararlı ışınlarına korunmasız bir şekilde maruz kalma sonucu oluşan ve Avustralya'da oldukça yaygın olan melanom dışı cilt kanserine yakalandı. Geçmişte 3 kez tedavi aldığı hastalığı 2013 yılında nüks (tekrar) etti. Eşi Deborra-Lee Furness'un ısrarıyla burnundaki izi göstermek için doktora giden Jackman, bazal hücreli karsinoma teşhisiyle tedavi altına alındı.

2015 yılında bir röportajında şunları aktarmıştı: “Kanser sözcüğünü duymak her zaman şoke edicidir. Ben hiçbir zaman güneş kremi kullanmamıştım, dolayısıyla bu hastalık için büyük bir adaydım”

hugh jackman x men cilt kanseri mi bazal hücreli kanser

Halen devam eden kanser tedavisi hakkında ise burnundaki bandaj ile 2017 yılında Instagram’da yaptığı paylaşımda ise: "Lütfen benim gibi aptallık yapmayın. Düzenli olarak doktor kontrolünden geçin ve güneş kremi kullanın" dedi.

Son olarak; annesiyle barıştı, annesi onun hayatına geri döndü. Bana öyle geliyor ki bu tür zorlukların olduğu bir dünyada affedici olmamak ve yaşananları unutmamak için hiçbirimizin yeterli vakti yok.

hugh jackman x men annesi ile birlikte

İleri Okuma

Cilt kanseri türleri nelerdir?

Cilt kanserleri, tüm kanser türleri içerisinde en yaygın görülenidir, öyle ki tüm kanser vakalarının yaklaşık yarısını cilt kanserleri oluşturmaktadır. Cilt kanserlerinin çoğunun yayılma (metastaz) potansiyeli düşüktür ve sıklıkla erken evrede tespit edilir. Köken aldıkları hücrelere göre genel olarak melanom (deriye rengini veren melanosit adlı hücrelerden köken alan) ve non-melanom (melanom olmayan) olmak üzere ikiye ayrılır ve cilt kanserlerinin %98 kadarı melanom olmayan türdedir. Melanom olmayan cilt kanserlerinin ise, bazal hücreli kanser ve yassı hücreli kanser olmak üzere yaygın görülen 2 ana türü vardır.

Bazal hücreli karsinom çoğunlukla düz, sert, bulunduğu bölge soluk renkli veya ufak bir kazada bile kolay kanayabilen küçük, tümsekli, pembe veya kırmızı, şeffaf, parlak, inci büyüklüğünde şişlikler bulunan bir kanserdir. Ortası çökük ve alanı mavi, kahverengi veya siyah renktedir. Büyük bazal hücreli karsinomlar, kabuklu veya yayılan bir alana sahiptir. Bazal hücreli karsinom çok nadir metastaz yapar, bulundukları bölgede tekrarlama eğilimindedir.

günesten korunma cilt kanseri infografik

İlgili Konular:

- Sıcaklardan korunma yolları

- Güneş kremi hakkında yanlış bilinenler ve doğruları

- Ünlüler ve kanserleri

- En sık görülen kanser türü olan cilt kanseri tedavisinde yeni bir ilaç, yeni bir umut: Sonidegib (Odomzo)