Güneş kremleriyle ilgili dilden dile dolaşan mitler ve yanlış bilgiler çok fazla var. Güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli? Güneşten neden korunmak gerekir? Güneş kremi ne sıklıkta ve nasıl uygulanmalıdır? Pahalı güneş kremleri daha fazla korur mu?..

UVA ve UVB ışınları nedir?

Güneş koruyucu kremleri anlamak için biraz UVA ve UVB ışınları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İkisi de Ultraviyole (UV) ışınlarıdır ve cilde zarar verir.

UVA ve UVB ışınları ultraviyole cilt yanıkları deri kanseri ışık spektrumu
  • UVA ışını cildin kalın tabakası olan alt deriye (dermise ve hipodermise) uzun dalgalar halinde ulaşarak nüfuz eder. UVA cildin erken yaşlanmasının, güneş lekelerinin ve cilt kanserlerinin nedenidir.
  • UVB ışınları daha kısa dalgalar halindedir ve güneş yanıklarının ana nedenidir ve cilt kanserinin oluşumunda da önemli rol oynar.

Güneş kremi hakkında bilinen 12 mit / yanlış

1- Güneş kremi vücudun D vitamini almasını engeller

D vitamini sağlık açısından önemlidir ve güneş ile doğrudan bu ihtiyaç karşılanabilir. Evet, güneş koruyucu krem D vitamininin ciltten üretilmesini engelleyebilir. Bununla birlikte vücudumuz yeterli miktara D vitaminini kremin etkisi geçtiğinde veya giysilerin gözeneklerinden gelen güneş ışığıyla almaktadır. Yaz mevsiminde tamamen kapalı giyinmek genelde tercih edilmediği ve güneş kremi ilk 5 ile 30 dakika arasında etkisini göstermediği için D vitamini emilimi yeterli olmaktadır.

2- Güneş kremi sağlık sorunlarına sebep olur

Bir yanlış aktarılan bilgi de güneş kremlerinin çoğunun içindeki oxybenzone ile ilgilidir. Fareler üzerinde yapılan deneylerde bazı yan etkiler görülmüştür. Fakat yapılan son araştırmalara göre düzenli ve sık güneş kremi kullanan insanlar üzerinde olumsuz/toksik bir etkisi bulunmamıştır.

3- Esmer tenli kişilerin güneş kremi ihtiyaçları yoktur

Koyu ten cilt rengi olanların da güneş kremi kullanmaları gerekmektedir. Esmer kişiler de hem UVB ışınlarından hem de güneş yanıklarından olumsuz etkilenir. UVA ışınları koyu ciltleri de yaşlandırır ve çizgiler oluşturur.

4- Bronzlaştırıcı güneş ürünleri cildi korur

Bu tür ürünler bronzlaştırmayı hızlıca UVA ışınlarından etkilenerek sağlarken, UVB ışınları ise cilt yanıklarına yol açar. Bronzlaştırıcılar güneşin zararlı ışınlarından korumazlar.

5- Makyaj yüzü korumak için yeterlidir

Makyaj güneş koruyucu kremin üzerine uygulanmalıdır. Güneş kreminin yerini tutmaz.

6- Güneş kremi giysilerden daha iyi koruma sağlar

Giysiler ve şapkalar bütün güneş koruyucu kremlerden çok daha iyi korurlar. Direk güneşin zararlı ışınlarından korunmak için mümkün olduğunca ince, pamuklu ve kapalı giysiler, şapka ve güneş kremi beraber kullanılmalıdır.

7- Güneş kremiyle bronzlaşmak mümkün değildir

Güneş koruyucu kremler UVA ve UVB ışınlarından korumaya yardımcı olsalar da bütün vücudu tam anlamıyla koruyamazlar. Koruyucuyla da bir miktar bronzlaşmak mümkündür. Tam anlamıyla korunmak için bir önceki maddede belirtildiği gibi giysiler ve şapka kullanmak önemli bir unsurdur.

8- Bütün güneş kremleri aynıdır

Güneş kremlerinin hepsinin amacı aynıdır, güneşten korumak. Fakat; farklı seviyelerdeki güneş ışınlarına karşı farklı içerikte kremler vardır ve doğru olanı tercih edilmelidir. Örneğin titanium dioxide, zinc oxide ve ecamsule gibi aktif maddeler UVA ve UVB ışınlarına karşı ekstra koruma sağlarlar. Bunların dışında avobenzone gibi bazı kimyasal koruyucular da vardır. Bu maddelerin her biri farklı şekilde korurlar.

Güneş koruma faktörü (Sun Protection Factor – SPF) de önemlidir. SPF 15-30 arası idealdir. 30 faktörün üzerinde kullanılan kimyasal koruyucu miktarları arttığı için 30 faktörün üzerinde güneş kremi önermemekteyiz.

9- Güneş kremini bir kere uygulamak tüm gün için yeterlidir

Sabah uygulanan güneş kreminin tüm gün koruyacağını düşünenler yanılıyorlar. 2-4 saatte bir tekrarlanması gerekmektedir.

10- Güneş kremleri su geçirmez

Eğer güneş kreminin üzerinde özellikle “su geçirmez” yazıyorsa belki suda da etkili olabilir. Ama diğer güneş kremlerinin çoğunun böyle bir özelliği yoktur. Her yüzmeden veya terledikten sonra su geçirmeyen kremler dahil tekrarlanması gerekmektedir. Yüzmeden en az 10 - 15 dakika öncesinde de krem kullanmak gerekir.

11- Güneş kremlerinin son kullanma tarihleri yoktur

Güneş kremlerinin son kullanma tarihleri vardır. Bu tarih geçerse güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayamaz.

12- Bir güneş kremi ne kadar pahalı ise o kadar koruyucudur

Bu da yanlış bilgilerden biridir. Yüksek faktörlü ve pahalı birçok güneş kreminin, özellikle suya dayanıklılığının standart güneş kremlerine göre üstün olmamasından ötürü beklenen ekstra korumayı sağlayamadıkları görülmüştür. Bununla birlikte yüz için ayrı güneş kremi almanıza da gerek yoktur.

Sonuç olarak tüm güneş kremlerinin tek bir amacı vardır: güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumak! Ve 15-30 faktörlü standart bir güneş kremi düzenli kullanıldığı takdirde bu işi gayet iyi yapmaktadır.

*

- Güneş kremleri cilt kanseri riskini azaltır, fakat güvensiz ürünlere dikkat

günesten korunma cilt kanseri infografik