Cilt kanseri dünya genelinde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Örneğin her 5 Amerikalıdan 1’i, hayatının bir döneminde cilt kanseri olur. Doğal (güneş) veya yapay (solaryum) ultraviyole (UV) ışık maruziyeti, cilt kanseri riskimizi artıran önemli bir faktördür. Cilt kanserlerinin %90'a yakını cerrahi müdahale ile tamamen tedavi edilir; ileri evre vakalar veya cilt kanserlerinin %5 kadarını oluşturan melanom türü kanserler sistemik tedaviler gerektirir, fakat tüm cilt kanseri türleri için en önemli risk faktörü UV maruziteyidir.

Yıllar içinde, daha bir UV koruması sağlamak için çok sayıda araştırma yapılmıştır. Sonuçta güneşten kaçınmak ve güneş kremi kullanmak, cilt kanseri riskini azaltmanın temel iki stratejisi olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için pazarlanan ürünlerin, verdikleri sözü tutup tutmadıkları da ayrıca araştırılan konulardandır. FDA’nın güneş koruma ürünleri çerçevesini geliştirmek için kapsamlı üç yeni girişiminden bahsetmek istiyoruz.

Reklamı yapılan ancak vaadedilen faydayı sağlamayan güneş kremleri tespit edilmiştir. Bu şekilde bazı firmalar tüketicileri yanıltmakta ve insanların sağlıklarını riske atmaktadır. Bunun tespiti üzerine FDA, güvenlik ve etkinlik standartlarını karşılamayan, tüketicileri güneşten kaynaklanan zararlardan korumak konusunda kanıtlanmamış ilaç ürünleri ve gıda takviyelerini yasadışı olarak pazarlayan şirketlere uyarı mektupları göndermiştir.

Advanced Skin Brightening Formula, Sunsafe Rx, Solaricare ve Sunergetic olarak adlandırılan kozmetik ürünleri, "güneş ışığını engeller", "güneşin neden olduğu erken cilt yaşlanmasını azaltır" ya da "cilt kanserini engeller" gibi yaklaşımlara sahiptirler. Bu hali ile sahte bir güvenlik duygusu verip insanların sağlığını riske sokmaktadırlar. İşin enteresanı bu ürünlerden Sunsafe Rx, Solaricare ve Sunergetic, birer krem değil, tamamen doğal maddelerden yapıldıkları iddiası taşıyan ağızdan kapsül şekilde alınan takviyelerdir. Advanced Skin Brightening Formula adlı krem ise, cildin yaşlanmasını önleme iddiası ile pazarlanarak, gerçekte yaptığı işten farklı bir şekilde pazarlanmaktadır. Bu şirketlere, ürünleri ile ilgili tüm ihmal ve yanlışları gidermeleri talimatı verildi ve ürün web sitelerini ve ürün etiketlemelerini gözden geçirmeleri talimatından bulunuldu... Tüketiciler, kanıtlanmamış iddialarda bulunan şirketler için dikkatli olmalıdırlar.

Güneş Koruması İçin Güvenli ve Etkili Yenilikler Geliştirmek İçin Yeni Adımlar Atılmaktadır

Güneş koruyucu kremler için güvenli ve yeni aktif maddeler üzerinde araştırma yapılmaktadır. Ayrıca güneş koruyucularının nasıl kullanıldığı ve kullanılmasıyla ilgili tavsiyeler de dahil olmak üzere önemli değişiklikler olmuştur. Güneş kremleri piyasaya ilk çıktığında, sadece arada sırada plajda kullanılıyorlardı. Şimdi ise insanlar daha bilinçli ve güneşli havalarda her dışarı çıktıklarında kullanıyorlar ve kullanmaya teşvik ediliyorlar. Böylece güneş kremleri, güneşim zararlı UV ışınlarına karşı çok daha faz kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda, güneş kremlerindeki aktif bileşenlerin ciltte nasıl emilebileceğine dair merak da artmıştır. Güneş kremleri ilk kez ABD pazarına girdiğinde, güneş koruyucu maddelerinin içeriğinin cilde nüfuz etmediği düşünülüyordu. Şimdi, bazı güneş koruyucu maddeler için cilt tarafından emilmesinin mümkün olduğuna dair kanıtlarımız var.

FDA, güneş kremlerinin içerdiğin aktif bileşenlerin etkililiği ve güvenliği ile ilgili bir kılavuz çıkarttı. Bu kılavuzunun içeriğindeki temel unsur güneş kremlerindeki aktif bileşenlerin cilt tarafından emilip emilmeyeceğidir. Bu aktif bileşenlerin vücuda nüfuz ettiğinde zararlı mı diye kontrol edilmelidir ve eğer zararlı ise bu bileşenlerin kullanımının yasaklanması gerekmektedir. Bu ve benzeri kılavuzlar sayesinde güneş kremlerinin üzerinde bir denetim oluşturulmuş olacaktır ve sonucunda eğer krem formüllerinde zararlı ve emilime yatkın bileşenler varsa alternatifler aranmalıdır.

Sonuçta güneş kremleri, her ne kadar bazı sağlık etkileri taşısa da, reçetesiz satılan ürünlerdir, bu nedenle bilinçli tüketicilerin güneş kremleri konusunda bazı temel bilgileri edinmeleri gerekir.

Güneş Kremleri Hakkında Önerilerimizi Özetleyecek Olursak;

  • "Suya dayanıklı" demek "su geçirmez" demek değildir. Hiçbir güneş kremi su geçirmez veya "terlemeye dayanıklı" değildir. Üreticiler, bunu iddia etmemelidir. Eğer ürünün ön tarafındaki etikette su geçirmez ibaresi varsa, yüzerken veya terlerken etkisi 40 dakika veya 80 dakika sürer diye belirtilmesi gereklidir.
  • Ürünler olduğundan fazlasına söz veremez. Güneş kremleri, anında koruma veya tekrar sürmeden 2 saatten fazla koruma vaad edemezler. "Güneş Koruması" ibaresini kullanamazlar.
  • Güneş Koruma Faktörü (SPF) en az 15 olan geniş spektrumlu güneş kremleri kullanın. Güneş kreminizi 2 saatte bir, yüzdükten ve terledikten sonra sürdüğünüzden emin olun (ayrıca SPF değeri 30'dan fazla kremlerin, daha fazla koruma sağladıkları kanıtlanmamıştır. Bu nedenler 30 faktör yeterli gözükmektedir).
  • Örtünün. Güneşlenmiyorsanız üstünüze bir şeyler giyin, geniş kenarlı şapka takın ve cildinizi mümkün olduğu kadar koruyun. Gözlerinizi, UV ışınlarını en az %99 engelleyen güneş gözlüğü takarak koruyabilirsiniz.
  • Gölgede oturun. Güneş ışınlarının en sert olduğu sabah saat 10:00 ile akşam üstü 16:00 arası güneşlenmeyin. Direk güneş ışınlarına maruz kalma sürenizi, uzmanların belirttiği sürelerle sınırlayın.
  • Solaryumda bronzlaşmaktan kaçının. Cilt kanserinin oluşmasına katkı sağlayabilir ve cildinizde uzun süreli zarara yol açabilir.

İLERİ OKUMA: UVA ve UVB ışınları nedir?

Güneş koruyucu kremleri anlamak için biraz UVA ve UVB ışınları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İkisi de Ultraviyole (UV) ışınlarıdır ve cilde zarar verir.

UVA ve UVB ışınları ultraviyole cilt yanıkları deri kanseri ışık spektrumu
  • UVA ışını cildin kalın tabakası olan alt deriye (dermise ve hipodermise) uzun dalgalar halinde ulaşarak nüfuz eder. UVA cildin erken yaşlanmasının, güneş lekelerinin ve cilt kanserlerinin nedenidir.
  • UVB ışınları daha kısa dalgalar halindedir ve güneş yanıklarının ana nedenidir ve cilt kanserinin oluşumunda da önemli rol oynar.
günesten korunma cilt kanseri infografik