Spor salonundaki arkadaşlarınız, kas kütlesi ve dayanıklılığı artırmaya yardımcı olmak için aldıkları vücut geliştirme iğneleri, protein tozları ile ilgili yeterince bilgi veremez. Vücut geliştirme ürünleri güvenli midir diye merak ediyor olabilirsiniz.

Steroid ve benzeri maddeler içeren vücut geliştirme ürünlerinin, karaciğer ve böbrek hasarı gibi potansiyel olarak ciddi sağlık riskleri ile ilişkili olduğunu gösteren araştırmalar vardır. Hatta vücut geliştirme ürünlerine bağlı bazı karaciğer hasarları yaşamı tehdit edicidir.

Vücut Geliştirme Ürünlerinin Zararları

Vücut geliştime ürünlerinin sağlık risklerine dair en geniş raporlardan biri Amerika Gıda ve İlaç İdaresei FDA tarafından Temmuz 2017’de yayımlandı. Temmuz 2009'dan Aralık 2016'ya kadar FDA'ya bildirilen vücut geliştirme ürünleri ilişkili olduğu düşünülen karaciğer hasarı kanıtlarının 35’inin oldukça ciddi olduğu görüldü.

Ayrıca, anabolik steroidler ciddi akne (sivilce), saç dökülmesi, ruh hali değişimi, sinirlilik, artan saldırganlık ve depresyon gibi ciddi rahatsızlıklarla ilişkilendirilmiştir. Diğer yandan, böbrek hasarı, kalp krizi, felç, pulmoner emboli (akciğerlerde kan pıhtıları) ve derin damar trombozu (toplardamar tıkanıklığı) gibi hayatı tehdit eden durumlarla da ilişkilendirilmiştir.

Bu vücut geliştirme ürünleri, kas kütlesi ve gücü artırmak üzere hormon ürünleri veya anabolik steroidlere alternatif olarak önerilir. Bu ürünlerin çoğu vücuttaki androjen, östrojen veya progestin bileşenlerinin etkilerini arttırdığı veya azalttığı iddiasında bulunur, fakat aslında erkeklik hormonu olan testosteron ile ilişkili steroidler veya steroid benzeri maddeler içeren sentetik hormonlar içerir.

Vücut Geliştirme Ürünleri Steroid İçerebilir

Perakende satış mağazalarında veya online sitelerde satılan bu vücut geliştirme ürünlerinin çoğu “gıda takviyeleri” olarak etiketlenmektedir. Aslında bu ürünlerin çoğu besin takviyesi değildir; yasadışı olarak pazarlanmaktadır, onaylanmamış yeni ilaçlardır.

Diyet/gıda takviyeleri ilaç olarak değil, gıda olarak düzenlenir. Bununla birlikte, birçok gıda takviyesi, aldığınız ilaç ile çatışabilecek veya vücudunuz üzerine güçlü biyolojik etkileri olan maddeler içerir. Gizli ilaçlar içeren ürünler de bazen tüketicileri daha da risk altında tutan diyet/gıda takviyeleri olarak yanlış bir şekilde pazarlanmaktadır. Bu nedenlerle, herhangi bir gıda takviyesi kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

Vücut geliştirme için teşvik edilen ürünler potansiyel olarak zararlı ve gizli içerikleri de endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. FDA’ya göre, vücut geliştirme ürünlerini pazarlayan şirketler, bu ürünleri tüketicilere kolay ulaştırmak için sektörden yararlanarak yasayı ihlal ediyorlar. Sonuçta ise mucizevi neticeler elde edeceğini sanan veya boş vaatlere kanarak riskli maddeler alan tüketiciler zarar görmektedir.

Bazı vücut geliştirme ürünleri kullananlar, hızlı veya daha fazla sonuç almak için birden fazla ürün kullanarak bunları depolamaya başlar. Bu kombinasyonlar, tüketicileri ciddi ve riskli bir duruma sokabilir.

Vücut Geliştirme Ürünleri Hakkında Yapılması Gerekenler

Steroidler veya steroid benzeri maddelerin olduğu iddia edilen bir vücut geliştirme ürünü alıyorsanız, ciddi sağlık riskleri nedeniyle bunları hemen bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Özellikle bu maddelerden emin değilseniz, vücut geliştirme ürünleri ve/veya almayı düşündüğünüz ürünler hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.
  • Bu ürünleri kullanırken; bulantı, halsizlik, yorgunluk, ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, sarılık (cildin sararması veya gözlerin beyazları), kahverengi veya rengi bozulmuş idrar ile karşılaşırsanız, sağlık uzmanınızla konuşun..

Bunlarla birlikte sadece satıcılar özellikle sadece online satış yapıyorlarsa denetlemek biraz daha zor olabilir. Çünkü firma isimleri veya web siteleri genellikle kolayca değiştirilebiliyor.