Kanser hücrelerini intihara yönlendirmek kanser tedavilerindeki en önemli stratejilerden biridir. Son zamanlarda, mikroRNA'lar kullanılarak kanser hücresinde ölümü tetiklemek amaçlanmaktadır. Kasım 2018'de Nature Communications'da yayımlanan çalışmada, kanser hücrelerini yok eden toksik mikroRNA parçaları geliştirildiği duyuruldu.

İlgili Konu:

Araştırmacılar geçtiğimiz aylarda RNA'larda 6 nükleotidlik sekanslar keşfetti. Bu özel nükletotitler kanser hücrelerine toksik (zararlı) etki yapmaktadır. Aynı zamanda, tüm RNA'ların yüzde 3'ünün küçük parçalara ayrılarak kanser hücresini yok eden mikroRNA'lara dönüştürülebileceği keşfedildi. Aynı araştırma grubu, 4100 farklı nükleotid kombinasyonunu test ederek toksik RNA dizayn etme yöntemini geliştirdiler.

Peki bu Çalışma Bize ne İfade Ediyor?

  • Kanserde en sık kullanılan tedaviler olan kemoterapiler, toksik RNA'ların oluşmasını tetikleyebilir; ancak kemoterapilerin etkinliklerinin sınırlı olması, yan etkileri ve sekonder (ikincil) kanserlerin oluşmasın neden olabilme gibi dezavantajları vardır. Bu çalışmada, kemoterapinin yan etkilerinden korunarak kanser hücresine toksik RNA tedavisi geliştirildi.
  • Önemle vurgulamak gerekir ki, bunlar laboratuvardaki ilk çalışma sonuçlarıdır.
  • Kanser hücresi toksik RNA'lara direnç geliştirememektedir. Bu nedenle, yapay toksik RNA tedavileri büyük umut vadetmektedir.
  • Genomda değişiklikler yapmadan RNA'lar kullanılarak kanser hücreleri etkili bir şekilde yok edilebilir.
  • Kanser tedavisini zorlaştıran ana faktör İLAÇ DİRENCİ