Önümüzdeki Ramazan Bayramı ile yazın ve güneşin en etkili olduğu bugünlerde, özellikle Akdeniz ve Ege Sahilleri'nde büyük bir tatil hareketliliği yaşanacaktır. Yaz ayları ve deniz mevsimi denilince akla ilk gelen eşyalardan biri güneş kremidir. Güneş ışınlarına korumasız maruz kalmanın riskleri ve güneş ışınlarının cildin en önemli yaşlandırıcısı olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir ve bu risklerin güneş kremleri ile azaltılabileceği de. Peki piyasada satılan her güneş kremi bizleri koruyabiliyor mu? Bir krem ne kadar pahalı ise koruyucu etkinliği o kadar fazla mıdır?

Saygın tıp dergisi JAMA Dermatoloji'de yayımlanan bir çalışmaya göre yüksek faktörlü çoğu güneş kremi, suya dayanıklılığının düşük olmasından dolayı Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin standartlarını karşılayamamaktadır.

Cilt kanseri Amerika'da en sık görülen kanser çeşididir ve bu kanserin en önemli nedeni güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına maruziyettir. JAMA Dermatoloji'de yayımlanan çalışmaya göre, dünyanın en büyük e-ticaret web sitesi olan Amazon.com’da satışa sunulan 65 yüksek faktörlü güneş kreminin büyük bir bölümü Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin standartlarını yansıtmamaktadır. Bu sonucun sebebi olarak da, kremlerin suya dayanıklılığının düşük olması ileri sürülmüştür.

Güneş Kremlerinin Faydaları Nelerdir?

  • güneş yanıklarından korunma,
  • erken cilt yaşlanmasını azaltma,
  • fotosensitif dermatitin tedavisine yardımcı olma ve
  • cilt kanserinin oluşma riskini azaltma

Ancak tüketicilerin güneş kremini tercih etme sebepleri hakkında fazla çalışma bulunmamaktadır.

Araştırmacılar, tüketici yorumlarını baz alarak, aralık 2015 dönemi için Amazon.com’da satılan 6500 güneş koruyucu ürünün en yüksek talep gören %1'lik bölümünü belirlemişler.

Seçilen 65 üründen %40'ının, Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin güneş koruyucu ürünler için belirlemiş olduğu geniş spektrum, suya dayanıklılık ve 30 SPF’nin en düşük güneş koruyucu faktör olarak sayılması gibi standartları karşılayamadığı saptanmıştır.

Tüketiciler arasında güneş koruyucu ürünlerin en çok bahsedilen olumlu özelliği olarak kozmetik estetik gelirken, ürün etkinliği ve ürünün cilt tipine uygunluğu kozmetik estetikten sonra yer almıştır. Araştırmaya giren ürünlerin fiyatları ise %3000'den daha fazla değişiklik göstermiştir.

Araştırma sonuçlarına göre, hastalarına güneş koruyucu ürünleri tavsiye ederken doktorların kozmetik estetiği, yeterli güneş koruması ve fiyatın önemini dengelemeleri gerekmektedir.

Sonuç olarak bu çalışma güneş kremlerinin, güneşin zararlı etkilerinden korumada başarısız olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır. Tam tersi güneş kremleri, güneşin zararlı etkilerinden korunmada oldukça etkili ürünlerdir. Özellikle denize veya havuza girdikten sonra kremi tekrar uygulamanın önemi ve pahalı kremlerin en ideal koruma anlamına gelmediği bu çalışma ile vurgulanmıştır.

gunes