Sarkomlar, vücudun yumuşak dokularından gelişen nadir kanserlerdir. Yumuşak dokuların kapsamına yağ, kan damarları, sinirler, kemikler, cilt altı bağ dokusu ve kıkırdak girer. Yumuşak doku sarkomları, birçok alt tipi olan, tedavi seçeneklerinin az olduğu ve tedavisi zorlayıcı olabilen kanserlerdir. Bu nedenle sarkomların tedavisi için yeni ve etkili ilaç arayışı uzun süredir yoğun bir şekilde devam etmektedir. Faz-2 klinik çalışma sonuçları hastaların yaşam sürelerini belirgin bir şekilde uzattığı gösterilen Olaratumab adlı bir ilaç, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından öncelikli incelemeye alınmıştır. Bu yazımızda kısaca bu çalışmanın sonuçlarını ve anlamını sizlerle paylaşmak istedik.

Olaratumab, insan IgG1 yapısında bir monokal antikordur ve Platelet-Derived Growth Factor Receptor alfa’yı (PDGFR α) hedef almak üzere tasarlanmış bir ilaçtır. Bu PDGFR α anormal ifadesi (ekspresyon), tümör hücrelerinin ve tümör çevresi dokunun üzerinde yoğun olarak saptanan ve tümör gelişimine aracılık ettiği gösterilen mekanizmalardan biridir.

Yazımızın konusu olan faz 2 JGDG çalışmasına ileri evre sarkomlu 133 hasta dahil edilmiştir. Hastalar iki gruba ayrılmış, bir gruba bu hastalığın standart kemoterapisi olan doksorubusin tek başına uygulanırken, diğer gruba doksorubisinle birlikte olaratumab uygulanmıştır.

Çalışmanın en belirgin sonucu şu olmuştur: doksorubisinle birlikte olaratumab uygulanan hasta grubunda ortanca sağkalım 26,5 ay iken, sadece doksorubisin uygulanan grupta bu süre 14,7 ay olarak bulunmuştur. Yani doksorubisine olaratumab eklenmesi sağkalımı 11,8 ay artırmıştır.

Tedavi seçeneklerinin kısıtlı olduğu böylesine zorlu bir hastalıkta bu sonuçlar oldukça umut vericidir. Bu faz 2 çalışmanın pozitif sonucu üzerine faz 3 ANNOUNCE çalışma hızlı bir şekilde başlatılmıştır.