2019 yılında kalın bağırsak kanseri tanısı alan Karen Buncknall, 51 yaşındaydı ve yayıncı olmak istiyordu. Karen, bu hayalini gerçekleştirmesini ve 2022 yılına sevdikleri ve ailesi ile birlikte girmesini sağlayan şeyin “durmadan devam eden kanser araştırmaları ve tedavi seçenekleri” olduğunu söylüyor. O artık “her zamankinden daha cesur, daha güçlü ve daha zeki” olduğuna inanıyor.

Kalın Bağırsak Kanseri ve İki İyi Huylu Beyin Tümörü Tanısı Aldı

Yeni yılda, 2022 Coomonwealth Games Birmingham üzerine çalışan Sunset+Vine ile stajyer spor gazetecisi olmaya hazır. Gazetecilik sertifikası alan Karen, “Lenf nodları ve vajinama yayılan ileri evre kolon (kalın bağırsak) kanseri belirtileri yaşıyordum ve işitme ve dengemi etkileyen iki iyi huylu beyin kanserim vardı” diyor.

“Hayatımı bilimsel kanser araştırmalarına borçluyum ve bu nedenle başkaları için bir fark yaratmak için üzerime düşeni yapma konusunda tutkuluyum.”

Tedavi sürecinde inişler ve çıkışlar yaşayan Karen, bu dönemde Coverntry Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Ulusal “Gazeteciliğe Giriş” ITV ve Medya Güven ödülünü kazandı ve profesyonel medya niteliklerini elde etti.

ITV Central’da bir süre iş deneyim kazanan Karen, şimdi ise insanlara ilham vermek adına Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları Derneği (Cancer Research UK) ile çalışıyor.

“Her iki kişiden biri yaşamlarının bir döneminde kanserden etkilenecek ve onunla karşılaştığımızda her şeyin sonu gibi düşünmemeliyiz. Araştırmalar sayesinde sağkalımlar, son 40 yılda iki katına çıktı. Hayatım asla hayal edemeyeceğim şekilde değişti. Hala kanser hastası olmama ve onun etkilerini yaşamama rağmen kendimi her zamankinden daha cesur, daha güçlü ve daha zeki hissediyorum.”

Karen’ın Tedavi Süreci

Karen, 2019 yılının Mart ayında ilk kez dışkısında kan fark etmesi ile bir uzmana başvurdu. O gün bağırsak kanseri tanısı alan Karen, “Doktorum ilk olarak Crohn Hastalağından şüphelendi, bu yüzden de üçüncü evre bağırsak kanseri olduğumu öğrendiğimde şok oldum” dedi.

“Ameliyat olmam gerektiği ve hayatımın geri kalanında kolostomi torbam olacağı söylendi. Tamamıyla şaşkına dönmüştüm ama doktorun söylediklerini hala hatırlıyorum:

'Vücudunuz tümör üretmeye devam edecek diyordu – Tümörün kanserli mi yoksa iyi huylumu olup olmadığını kontrol edebiliriz ancak size mucizevi bir tedavi verip veremeyeceğimi bilmiyorum.'”

2019 Haziran ayında Birmingham Queen Elizabeth Hastanesi'nde, tümörün küçültülmesi hedeflenen 6 haftalık radyasyon tedavisi gördü. Aynı yılın Kasım ayında ise Sutton Coldfield Good Hope Hastanesinde tümörün çıkartılması ve kolostomi torbası için stoma açmayı içeren cerrahi bir operasyon geçirdi. Karen, “İşte o zaman kanserin vajinama ve lenf nodlarıma yayıldığını öğrendim. İşte o zaman yıkıldım. Hiçbir kız böyle bir haber almamalı.” Daha sonra 2020 Ocak ayında Karen, Solihull Hastanesinde 6 aylık FOLFOX kemoterapi tedavisi gördü.

Karen’ın büyükbabası 1978 yılında 61 yaşındayken kalın bağırsak kanserinden dolayı hayatını kaybetmişti. Karen, o zamandan beri kanser araştırmalarında atılan büyük adımları çok iyi görebiliyordu.

“Büyükbabamın da yaşamış olduğu bu duruma bakarak araştırmaların ne kadar ilerleme sağladığını görebiliyorum. On yıl önce kanser tanısı almış olsaydım, bugün burada olmayabilirdim. Odaklanmaya kararlıyım çünkü kanser beni tanımlamıyor, beni Karen olmak tanımlıyor.”

Kanser Tedavilerinde Gelişmeler

Onkolojideki gelişmeler sayesinde 2034 yılına geldiğimizde, her dört kişiden üçünün kanserden kurtulduğunu göreceğimiz hesaplanıyor.

Batı Midlands Cancer Research UK sözcüsü Paula Young, “Karen’a desteği için oldukça minnettarız. Daha iyi tedavi seçeneklerini bulmaktan asla vazgeçmeyeceğiz, ancak bunu tek başımıza yapamayız. Geçtiğimiz bu yıl, araştırmaların değerini ve birlikte neler başarabileceğimizi her zamankinden daha fazla kanıtlıyor. Tıpkı pandemiden çıkma yolumuzun bilim olması gibi, kanseri yenme yolumuzda bilimdir.”