Anasayfa - Kanser Haberleri - Yumuşak doku sarkomları - Kemoterapi ve Akıllı İlaçlar - 40 yıl aradan sonra bir ilaç Sarkom tedavisinde onaylandı
40 yıl aradan sonra bir ilaç Sarkom tedavisinde onaylandı

40 yıl aradan sonra bir ilaç Sarkom tedavisinde onaylandı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
25.01.2017

Sarkomlar, kas, yağ, tendon ve kan damarları gibi vücudun yumuşak dokularından gelişen nadir tümörlerdendir. Birçok alt tipi olan yumuşak doku sarkomlarının tedavi seçenekleri az ve tedavi sonuçları çoğunlukla arzu edildiği kadar yüz güldürücü değildir. Bu nedenle sarkomların tedavisi için yeni ve etkili ilaç arayışı uzun süredir yoğun bir şekilde devam etmektedir. 19 Ekim’de FDA onayı alan Olaratumab (Lartruvo) adlı ilaç, 40 yıl aradan sonra bu hastalığın ilk sıra (birinci basamak) tedavisinde onay alan ilk ilaç olarak dikkatimizi çekmiştir. Bu önemli gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedik.

Olaratumab, insan IgG1 yapısında bir monokal antikordur ve Platelet-Derived Growth Factor Receptor-alfa’yı (PDGFRα) hedef almak üzere tasarlanmış bir ilaçtır. Bu PDGFRα anormal ifadesi (overekspresyon), tümör hücrelerinin ve tümör çevresi dokunun üzerinde yoğun olarak saptanan ve tümör gelişimine aracılık ettiği gösterilen mekanizmalardan biridir.

Olaratumab, radyoterapi veya cerrahi ile tedavi edilemeyen yumuşak doku sarkomlarının (YDS) tedavisinde, doksorubisin adlı kemoterapi ile birlikte kullanım onayı almıştır.

Olaratumab’ın etkinliği, 25 farklı alt türden 133 YDS’li hastanın dahil edildiği Faz-3 ANNOUNCE çalışması ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın en belirgin sonucu şu olmuştur: doksorubisinle birlikte olaratumab uygulanan hasta grubunda ortanca sağkalım 26,5 ay iken, sadece doksorubisin uygulanan grupta bu süre 14,7 ay olarak bulunmuştur. Yani doksorubisine olaratumab eklenmesi sağkalımı 11,8 ay artırmıştır.

Tedavi seçeneklerinin kısıtlı olduğu bu hastalık grubunda yeni ve etkili bir ilacın başlangıç tedavisi için kullanım onayı alması oldukça umut vericidir. İlacın ülkemiz için kullanım onayı alması durumunda sitemizde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Hareketsiz yaşam tarzı kansere nasıl yardım eder öğrenmek ister misiniz?
Sedanter yaşam tarzı ile kanserin dayanılmaz dostluğu!
Kaynak:

Olaratumab (LARTRUVO).
FDA grants accelerated approval to new treatment for advanced soft tissue sarcoma.
https://www.fda.gov/
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Doktor - insan olma sanatı
Doktor - insan olma sanatı
Wanna cry virüsü ile İngiltere sağlık sistemine siber saldırı
Wanna cry virüsü ile İngiltere sağlık sistemine siber saldırı
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!